Újhelyi Kinga Jászai Mari-díjas színművész és Szabó Krisztián gitárművész Kovács András Ferenc Kossuth-díjas költőnk Amikor még kicsi voltam című megzenésített versével köszöntötte a 87. Ünnepi Könyvhét és 15. Gyermekkönyvnapok sajtótájékoztatóján megjelenteket. Az idei Könyvhét, amelynek beharangozóján Szentei Tamás, Debrecen MJV Polgármesteri Hivatala Kulturális Osztályának vezetője, Szirák Péter irodalomtörténész, a debreceni rendezvény kurátora, Bódor Edit, a Főnix Rendezvényszervező Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője, Nagy Annamária, a DKV Debreceni Közlekedési Zrt. kommunikációs és marketing vezetője, Csikó Márta, a debreceni Pagony boltvezetője és Gábor-Tóth Ildikó, Főnix Rendezvényszervező Kft. programszervezője szólalt fel, az Utazunk az irodalomba(n)! szlogen keretében ünnepli a könyveket és az olvasást.
A város képviseletében Szentei Tamás üdvözölte azt a gazdag kínálatot, amely idén is minden olvasni és művelődni vágyót vár, hiszen a különböző kulturális programokon kívül a Csapó utcai „könyvutcában” idén nyolc kiadó, valamint négy könyvesbolt és antikvárium képviselteti magát. De a rendezvény partnere többek között a Méliusz Juhász Péter Könyvtár, a Fiatal Írók Szövetsége, a József Attila-kör és természetesen az az Alföld folyóirat, amely idén is gondoskodik arról, hogy országosan ismert költők és írók látogassanak el ezen a pár napon, június 9-e és 13-a között Debrecenbe.
Bódor Edit Szentei Tamáshoz csatlakozva a híres, 1844-es Vörösmarty-idézettel kezdte felszólalását. „Ment-e a könyvek által a világ elébb?” – tehetjük fel a ma is aktuális kérdést, s bár Vörösmarty a versében folyamatosan megkérdőjelezi ezt az állítást, de a végső konklúzió, ami mára is érvényes, az, hogy hogyha teszünk érte, akkor bizony a könyvek ma is jobbá teszik az életünket. Supka Géza is ebben a hitben indította 87 évvel ezelőtt útjára a Könyvhetet, amelyhez mint fontos vidéki helyszín, Debrecen 1972-ben csatlakozott. Bódor Edit a Könyvhét idei szlogenjének számtalan kontextusát is felvázolta: hiszen 1972 óta a debreceni Könyvhét térben is rengeteget „utazott”: adott már neki helyszínt a Déri tér, a Gambrinus köz, a Kálvin tér, a Kossuth tér, s most négy éve a Csapó utca térsége várja szeretettel az érdeklődő közönséget. De nemcsak térben, hanem időben is utazhat az idei Könyvhét közönsége: ma, június 8-án, azaz a Könyvét 0. napján ugyanis a DMK Belvárosi Közösségi Házban 18 órától Rock, fiúk, satöbbi címmel rockidőutazás kezdődik az annak idején, a nyolcvanas években zenekedvelő irodalmárként működő alkotók, Jantyik Zsolt, Papp András, Poós Zoltán, Puskás István, Szénási Miklós és Tóth Laboncz Attila és barátaik közreműködésével. De a Könyvhét idei díszvendége, Térey János Babérkoszorús költő művein keresztül is utazhatunk, valamint a gyermekirodalomban is, hiszen idén két olyan alkotóra emlékezhetünk a Könyvhét kapcsán, akik Magyarországon a gyermekeknek szánt szövegek terén alkottak maradandót: Janikovszky Évára és Lázár Ervinre, miközben Csukás István meséiben is kalandozhatunk.
Szirák Péter a rendezvény kurátoraként fontosnak tartotta megjegyezni, hogy negyedik évébe lépett az a fajta debreceni Könyvhét, amely színes és széleskörű programjával igyekszik igazi fesztiválhangulatot teremteni erre a pár napra a városban. Az utazás motívuma kapcsán Szirák Péter a szlogen képletes és tematikus jellegére helyezte a hangsúlyt. Hiszen képletesen minden egyes könyv elolvasása egyfajta utazás, más világba, más hangulatba kerülés, amit most az idei rendezvénysorozat tematikusan a meghívott írók, költők műveivel támaszt alá. Térey János ugyan konkrétan nem úti esszéket ír, de verseivel messzi tájakra képes röpíteni, Háy Jánosnak pedig az Ország, város, fiú, lány című, június 10-én 18 órakor bemutatandó kötete konkrét úti esszéket tartalmaz. Szirák Péter a fiatal írók és költők várható debreceni jelenlétére is felhívta a figyelmet, mégpedig az Írókölcsönző című program kapcsán, amelynek keretében a Fazekas Mihály Gimnázium tanulói egy rendhagyó irodalomórán Bödecs Lászlóval és Purosz Leonidasszal találkozhatnak.
S ha utazás, akkor egy új, rendkívül érdekes kezdeményezés is elhangzott a sajtótájékoztatón: Nagy Annamária a DKV képviseletében a Sínen az irodalom című programra hívta fel a figyelmet. A nagyállomásról két alkalommal, június 9-én és 10-én 11 óra 30 perckor indul az a villamos, amelyen Dr. Keczán Mariann irodalomtörténész a város irodalmi érdekességeiről, a városban anno élt költőkről, írókról fog beszélni. Szinte minden egyes villamosmegállóhoz köthető egy debreceni irodalmi sztori, amely az egykoron itt élt hírességek bohém világát tárja elénk.
Csikó Márta, a Pagony könyvesbolt, mint a gyermek- és ifjúsági irodalom népszerűsítésére szakosodott intézmény vezetője Dániel András és Gévai Csilla könyveire, s az ő könyveikkel kapcsolatos rendezvényekre hívta fel a figyelmet, amelyeknek a helyszíne a Battyhyány utcai Pagony könyvesbolt lesz.
Gábor-Tóth Ildikó, a Főnix Rendezvényszervező Kft. programszervezője a Könyvhét legfontosabb programjait és helyszíneit emelte ki. Például azt a június 11-ei koncertet, amelyet a KKK: énekhang és gitárszó, tehát az az Újhelyi Kinga és Szabó Krisztián ad, akik muzsikájukkal megnyitották, s Kovács András Ferenc Májusi nóta című versének megzenésített változatával zárták is a sajtótájékoztatót.
Aki a részletes programról tájékozódni szeretne, kattintson a http://www.fonixinfo.hu oldalra, ahol minden hasznos információt megtalál.
Gyürky Katalin
Hozzászólások