Második alkalommal, február 29-én találkozhatnak a debreceniek A KErt, ökopiac kezdeményezésével, egy vásárral, ahol minden a környezettudatosság köré épül. Az ötlet részleteiről Nyirő Nikolett- tel, az esemény szervezőjével beszélgettem.
Második alkalommal szerveztek ökopiacot. Milyen célkitűzéssel indult útjára a kezdeményezés?
A kezdeményezés célja az, hogy alternatívát mutassunk a vásárlásra és a mindennapok rendszerezésébe: a kényelem és a zakatoló tempójú életmód miatt az emberek sokszor választanak gyorsabb megoldásokat. Ezzel szemben „A kert, ökopiac” olyan termékeket és szemléletet közvetít, mellyel hosszú távon egyszerűbbé és kényelmesebbé lehet tenni az életet; a vásár egyik célja az, hogy az egyszerhasználatos dolgok helyett tartós, sokáig használható eszközöket mutasson be, melyek alapanyagaikban lebomlóak vagy újra körforgásba hozhatóak, ha egyszer mégis elhasználódnának. Ezeket a darabokat egyszer kell megvenni és akar egy életet is végig kísérhetnek. A piac az impulzív vásárlás helyett a tudatosságra hívja fel a figyelmet: meg kell vennem, szükségem van rá? Mindig ez az első kérdés. A környezetünkre figyelést hirdetjük a csomagolásmentes termékekkel, az ellenőrizhető alapanyagokkal és származási hellyel is; ezért az árusok között többen saját maguk készítik vagy termelik a portékáikat.
A piac február 29-én a Baross utcai helyszínen már második alkalommal kerül megszervezésére. Az első eseményre tavaly decemberben vártuk az érdeklődő közönséget; és ennek sikeressége miatt lett belőle eseménysorozat.
Mivel készültök, mivel találkozhatnak most a látogatók? Mivel másabb ez minden más vásárnál?
A látogatók olyan praktikus eszközökkel találkozhatnak, melyek észrevehetetlenül tehetik a mindennapokat könnyebbé, egyszerűbbé, és mindezek mellett környezettudatosabbá: a bambusz fogkefétől a textilzsebkendőn át, a kenyeres- és zöldséges zsákok mellett egészen a hordozható kávéspoharakig. Újrahasznosított kiegészítőket találhatnak a standoknál pl. régi farmerekből készült táskákat vagy olyan dolgokat, melyek a természethez történő újrakapcsolódásunkat segítik: bicikli kiegészítőket vagy famintával nyomott pulcsit. És ami külön öröm, hogy csomagolásmentesen lehet vásárolni: a tisztítószereket, a magvakat, a rizset és árpát vagy a bio zöldségeket, a házi padlizsánkrémet és sajtokat. Ehhez limitált számban biztosítunk befőttes üvegeket, de arra kérjük a látogatókat, hogy mindenki készüljön textil zsákokkal, szatyrokkal, ételesekkel.
Ez a piac azért más, mint a többi városi és környéki kezdeményezés, mert fókuszában nem a “mindenáron eladás” áll, hanem a tudatos vásárlás a fenntarthatóság jegyében. Nemcsak termékekkel találkozik a hozzánk betérő, hanem szemlélettel is: szívesen beszélgetünk az érdeklődővel, és látjuk el praktikus tudással, mellyel könnyebben tudja elkezdeni vagy folytatni a kialakulóban lévő környezettudatos mindennapjait.
Mit gondolsz, miért fontos az efféle lokális kezdeményezés?
Egyrészt azért, mert az éghajlatváltozás hatásai egyre inkább megmutatkoznak a mindennapjaink során, és ez ellen mindannyian tehetünk itt is és most is: lehetünk figyelmesebbek, és vásárolhatunk úgy is kedvünkre, hogy közben fókuszban van a környezettudatosság. Másrészt jóval komfortosabb és barátságosabb érzés tudni azt, hogy mit vásárolunk, és ismerni azokat, akitől érkezik a portéka vagy élelmiszer az otthonaikba! A lokalitásnak további előnye, hogy vásárlásunkkal sokszor helyi, de mindenképpen hasonló értékrendet képviselő kisvállalkozásokat támogatunk, mellyel tulajdonképpen mi is egy közösség részévé vállunk.
Kinek igazán hasznos az ökopiac?
Mindenkinek, aki nyitott és érzékeny arra, hogyan tehetné jobba saját környezetét. A fiatal felnőtt vagy felnőtt korosztálynak új alternatívákkal, praktikákkal tudunk szolgálni a mindennapokhoz. Ez az átállás kezdetben talán nehéznek tűnhet, de ha belevágunk igazából rájövünk arra, hogy mennyi izgalmas, játékos és értékes momentumot köszönhetünk a fenntartható mindennapjainknak ma – és a jövőben is. Sőt, meg kell említeni azt is, hogy hosszú távon pénzt és időt spórolhatunk. Több fiatalabb, kisebb nagyobb gyerkőc is részt vett a decemberi vásáron és zerowaste beszélgetésen. Az ő jelenlétük azért esszenciális, mert nagyon is fontos, hogy ők milyen szellemben nőnek fel, mit látnak, hallanak és tapasztalnak.
Mit tehetnénk azért, hogy egyfelől népszerűvé válhasson a tudatos hozzáállás, másfelől milyen apró lépést tud megtenni a hétköznapon az ember az előre lépésért?
Egyrészt beszélni kell a tudatos mindennapok tapasztalatairól: miért könnyebb, miért egyszerűbb, miért kifizetődőbb, miért izgalmasabb, miért elengedhetetlen elkezdeni. Környezettudatosan élni és gondolkodni egy nagyon sok pozitív megerősítést magával hozó életvezetési vonal, ami nem azt jelenti, hogy azonnal mindentől meg kell szabadulni, ami műanyag, és soha nem szabad belépni a bevásárlóközpontokba. Apró, kezdő lépés lehet az is, ha a műanyag szivacs helyett beszerzünk egy lufa szivacsot, ami valójában növényi rostokból áll, és használati ideje végeztével (kb. félév) mehet a komposztba. Első lépés lehet az is, ha beszerzünk egy kulacsot, aminek segítségével mindig lehet nálunk ivóvíz, és nem kell pet palackot vásárolni. Megdöbbentő az, hogy kicsi odafigyeléssel – mely egyébként észrevétlenül válik természetessé -, mennyi szabad kapacitást nyerhetünk. Illetve az is, hogy ezeknek milyen pozitív hatásai vannak közvetlenül ránk és környezetünkre, amik remélhetőleg végül globálisan is változáshoz vezethet.
Bucsi Bernadett
Hozzászólások