A reumatológia és az immunológia, valamint a határterületek betegségeinek diagnosztikája és kezelése az immár 9. Debreceni Reumatológiai Oktatási Program fő témája. A több napos konferencia csaknem 400 résztvevővel május 17-én kezdődött a Kölcsey Központban, és három napon keresztül tanácskoztak a szakemberek a legújabb eredményekről.
Az interdiszciplináris fórumot 14 évvel ezelőtt rendezték meg először, azóta a rendezvény az egyik legnagyobb hazai konferenciasorozattá nőtte ki magát. Az interdiszciplináris fórumon az összes, a reumatológiával és immunológiával határterületet képező tudományággal és kórképpel foglalkoznak.

A betegségek felismerése és kezelése áll a középpontban. De itt is van tüdőgyógyászat, bőrgyógyászat, itt is volt más terület. Például kedden azt néztük meg, hogy milyen képalkotó, tehát röntgeneljárások vannak, milyen laboratóriumi felismerési technikák, szerdán a különböző gyógyszeres kezelésekről és a különböző reumatológiai kórképekről is beszélgetünk. Most egy kicsit más irányból megtekintve azt néztük meg, hogy az elmúlt időszakban milyen újdonságok vannak a mi általunk is kezelt betegségeknek a felismerése és kezelése területén.
mondta a kongresszus elnöke
Mátyus László, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karának dékánja a megnyitón kiemelte: ez a konferencia megmutatja, hogy a reumatológia az orvostudomány centruma és innen sugárzik minden az összes diszciplína felé.

Papp Csaba képviselő, a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet igazgatója felelevenítette: a mohácsi csata után Debrecen nem várat, hanem egyetemet épített fellépve az analfabetizmus és a tudástalanság ellen. Hozzátette: az egyetem mind a 14 kara arról tanúskodik, hogy a cívisvárosiak mertek nagyot álmodni.

Szabó Zoltán, a Klinikai Központ elnöke hangsúlyozta: az intézményben 2021 januárjában indult el egy integrációs folyamat, amelynek részeként a reumatológia is fókuszba került.
Úgy döntöttünk, hogy a Reumatológiát önálló szervezeti egységgé tesszük, önálló Reumatológiai Klinikát hozunk létre. Ez 2021 decemberében meg is valósult. Most pedig, 2022 tavaszán azt tervezzük, hogy további fejlesztésen vezetjük át ezt a klinikát és újabb részleggel fog bővülni, a Kenézy Gyula Campuson korábban kórházi osztályként működő reumatológiai részleg is ezen klinika részévé fog válni. Immáron így egy hatvan ágyas Reumatológiai Klinika fog létrejönni.
emelte ki Szabó Zoltán

A Debreceni Egyetem szakemberei mellett minden hazai orvosképző intézményből, budapesti és vidéki kórházakból, az Országos Mozgásszervi Intézetből, valamint az Egyesült Államokból, Csehországból és Szlovákiából is érkeztek előadók és mintegy 70 előadás hangzott el.

Hozzászólások