Az ukrán kormány hétfő estig azt képviselte, hogy pánikkeltők az orosz támadásról szóló hírek, információik szerint a helyzet veszélyes ugyan, de nincs közvetlen háborús fenyegetés. A 444. hu cikke szerint azonban hétfő estére változott a helyzet.
Ellentmondásos hírek
Az kijelenthető, hogy ellentmondásos híreket lehet olvasni az ukrán válságról. Az MTI hétfőn 21 óra 16 perckor kiadott híre szerint “Kijev nem gondolja, hogy február 16-án vagy 17-én Ukrajnát nagyszabású orosz támadás érhetné” – jelentette ki Olekszij Danyilov, a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) titkára hétfői sajtótájékoztatóján.
A tisztségviselő azután mondta ezt újságíróknak, hogy véget ért a parlament és a frakciók vezetői, Denisz Smihal miniszterelnök és az ő részvételével zárt ajtók mögött megtartott értekezlet.
Ismételten leszögezte, hogy az ország vezetése “kézben tartja a helyzetet”. Megjegyezte, hogy Oroszország felől a fenyegetés most is folyamatosan megvan, és tart mindaddig, “amíg behatolnak a területünkre”. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az ukrán “hadsereg, a biztonsági és védelmi szektor készen áll a mostani kihívásokra”. “Lehet valamilyen bajkeverés Oroszország részéről? Igen, lehet, de mi készen állunk rá” – hangoztatta a védelmi tanács vezetője.
Danyilov felszólította a külföldön tartózkodó ukrán képviselőket, hogy “hagyják abba a riogatást”.
Elnöki szózat
Ugyanakkor Vologyimir Zelenszkij ukrán elnök hétfő este szózatot intézett a néphez, melyben azt mondta, hogy őt is informálták a szerdai, 16-i támadás tervéről, ám az ukrán nép harcolni fog a szabadságáért, és hogy az ukrán hadsereg nagyon erős.
Mint a 444.hu írja, e hét elejére vált igazán szorossá az orosz katonai gyűrű Ukrajna körül. A két ország határának orosz oldalára már október óta telepítettek katonákat, ahogy a 2014-ben elfoglalt Krím-félszigetre is. Ezen egységek közül jó néhány azóta még közelebb ment a határvidékhez.
Fehéroroszországban elkezdődött egy orosz hadgyakorlat, Ukrajna északi határának közelében. A héten a Fekete-tengeren is hadgyakorlatba kezdett az orosz flotta, és ezzel elvágták a tengertől Ukrajna két legjelentősebb kereskedelmi kikötőjét, Mariupolt és Odesszát a következő néhány napra. Ukrajna külkereskedelmének több mint kétharmadát intézi normális esetben ezekből a kikötőkből.
130 ezer orosz katona
Az amerikai kormány szerint összesen 130 ezer orosz katona van Ukrajna közelében. A britek szerint az orosz hadsereg 60 százalékát vonultatták fel.
Az orosz kormány viszont azt állítja, hogy nem készül támadásra. Az ukrán hadsereg vezetői sem látják a jelét egy közelgő orosz támadásnak.
Ennek ellenére az USA légihídon már két hete fegyvereket szállít Ukrajnának, 45 repülőnyi megígért hadianyagból 20 már megérkezett. Nagy-Britannia és Törökország szintén küldött fegyvereket.
Az USA és a NATO nyugat-európai tagállamai harci repülőkkel és katonákkal erősítették meg a a balti térséget, Lengyelországot és Romániát. Magyarország elutasította, hogy amerikai csapatok érkezzenek a területére.
Az Ukrajnával határos országok kormányai közül több is bejelentette, hogy megkezdték a felkészülést egy menekültáradatra Ukrajna felől, egy esetleges háború esetén. Többek között a lengyel és a magyar vezetők is beszéltek erről.
Az USA és az EU-s tagállamok azzal fenyegetik Oroszországot, hogy ha katonai támadást indítanak Ukrajna ellen, akkor azonnal nagyon súlyos szankciókat vezetnek be Oroszországgal szemben, de hogy ezek mik volnának, arról eddig semmi sem jelent meg. A kiszivárgó hírek szerint az európaiak kevésbé lennének szigorúak, mint az amerikaiak, nekik eleve sokkal több és fontosabb kereskedelmi kapcsolatuk van Oroszországgal.
A legtöbb elemzői várakozás nem arról szól, hogy Oroszország átfogó támadást indít egész Ukrajna ellen. A legvalószínűbbnek tartott háborús forgatókönyv szerint a 2014-15-ben kiváló két kelet-ukrajnai megye, Donyeck és Luganszk lakóinak védelmére vonulhatnának fel az orosz erők.
Van még remény
Szintén hétfő esti hír, hogy Johnson és Biden szerint van még mód a diplomáciai megoldásra. Ezt állapította meg telefonos egyeztetésén Boris Johnson brit kormányfő és Joe Biden amerikai elnök. A két vezető fontosnak nevezte ugyanakkor, hogy az európai országok csökkentsék függésüket az orosz földgázszállításoktól.
A brit miniszterelnök és az amerikai elnök a londoni kormányfői hivatal szóvivőjének megfogalmazása szerint egyetértett abban, hogy továbbra is van döntő fontosságú mozgástér a diplomáciai erőfeszítések folytatásához és ahhoz, hogy Oroszország “visszalépjen az Ukrajnával szembeni fenyegetéseitől”.
Az MTI híre szerint hétfőn Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is úgy nyilatkozott Vlagyimir Putyin elnöknek tartott tájékoztatóján, hogy a tárgyalási lehetőségek távolról sem merültek még ki, és jóllehet e tárgyalásokat nyilván nem lehet a végtelenségig elhúzni, ő azonban a folytatást, sőt az erőfeszítések fokozását javasolja.
Boris Johnson és Joe Biden hangsúlyozta annak szükségességét is, hogy az európai országok csökkentsék függésüket az orosz földgázszállításoktól, mivel ez minden egyéb intézkedésnél nagyobb mértékben érintené Oroszország központi stratégiai érdekeit.
(MTI/444.hu)
Hozzászólások