Ma, 2021. április 11-én ismét Debrecen napját ünnepeljük. Ez ugye Debrecen szabad királyi várossá nyilvánításának napja. A kiváltságlevelet I. Lipót magyar király 1693. április 11-én adományozta a városnak.
Ilyenkor szokás felemlegetni eddigi nagy dolgainkat: kétszer voltunk főváros, itt tanult Kölcsey Ferenc, a legnagyobb hazai egyetem, az ezredforduló utáni Loki-sikerek, a készülő BMW gyárat és még ezer másik óriási dolgot, ami ide köthető. Most azonban következzen 10+1 olyan tény, amely kevésbé ismert. Jelentőségük változó mértékű, de mindegyikben ott rejlik az, hogy milyen ambíciózus emberek éltek és élnek itt a mai napig. Boldog születésnapot, Debrecen!
- 1. Lenny Kravitz hamarabb lépett fel Debrecenben (2009), mint Budapesten (2018). Aki kíváncsi arra, hogy mely slágerek hangzottak el a Főnix Csarnokban, itt éri el a dallistát.
- 2. Amíg a teljes Hortobágyi Nemzeti Park területe Debrecen közigazgatásához tartozott, Debrecen volt New York után a legnagyobb kiterjedésű város a világon.
- 3. Hofi Géza eredetileg Hoffmann Géza néven született. Új vezetéknevét Debrecenben vette fel, miután több évnyi színészkedés után a Csokonai Színházban az akkori igazgató ezt javasolta neki. Humorista karrierje ezek után kezdődött.
- 4. 1884-ben az országban elsőként Debrecenben indult el a gőzvontatású városi közúti vasút.
- 5. A Debreceni Egyetem a Kollégium jogutódja, ezzel Magyarország legrégebben, folyamatosan ugyanabban a városban működő felsőoktatási intézménye.
- 6. 1848. december 15-én Debrecenben született meg Petőfi Sándor Zoltán nevű fia, akit másnap már meg is kereszteltek a Szent Anna Székesegyházban. Keresztszülei Arany János és felesége lettek.
- 7. A debreceni Tankcsapda zenekar zenetörténelmet írt 2013-ban: a hazai zenei slágerlisták történetében először fordult elő olyan, hogy egyazon előadótól 14 kiadvány szerepeljen a MAHASZ Top 40 albumlistán, ráadásul az első 14 helyen.
- 8. A Református Kollégiumban található az ország legnagyobb egyházi könyvtára, amely közel 600.000 könyvvel rendelkezik. A könyvtár legrégebbi darabja egy X. századi kódextöredék.
- 9. A Dósa nádor téren található az az épület, amely anno a Debreczen-Nagyváradi Értesítő szerkesztősége volt, ott dolgozott egy időben Ady Endre és Móricz Zsigmond is. Ha mostanában ott sétálunk a felújított téren, gondoljunk arra, hogy egy időben ők is ott sétálgattak.
- 10. A Nagyerdőt már a XVIII. században parkká nyilvánították, majd 1939-ben 1-es sorszámmal jegyezték be a védett természeti területek törzskönyvébe.
+1 Debrecen képregényben is szerepelt már: Az EGO – Az apa című Debrecenben játszódik, borítóján a Nagyállomás látható.
A szubjektív listát összeállította: Reszegi László és Kiss Tamás.
Hozzászólások