Hajdúbagos közvetlen szomszédságában terül el az a tölgyesekkel, akácosokkal és homokdűnékkel tarkított, közel 270 hektárnyi terület, amely 1976-ban lett védetté nyilvánítva.
A hajdúbagosi Földikutya-rezervátum jelentős természeti adottságokkal rendelkező, védett terület. Ugyanis itt él Hajdú-Bihar megye egyik híres-neves rágcsálója, az Alföld sztyeppéinek egyik legsajátosabb, fokozottan védett állatfaja, a nyugati földikutya jelentős állománya. Idén a rezervátum 45. fennállását ünneplik – ebből az apropóból online előadással készül a Hortobágyi Nemzeti Park.
Itt a nyírségi táj egyik jellemző darabját, jellemző élőhelytípusát, s annak életközösségét védjük, a rá jellemző növény- és állatfajokkal. Ez a terület Alföldünk mára már jórészt eltűnt homokpusztai élővilágnak egyik utolsó hírmondója, “élő múzeuma”.
hirdeti a Hortobágyi Nemzeti Park.
A földikutya vakondtúráshoz hasonlító lapos, de jókora halmokat hagy maga után a füves pusztákon. A földikutyának ugyan nem sok köze van négylábú kedvencünkhöz, hiszen az egérfélék családját bővíti, mégis ezen az elnevezésen vált közismertté és nem fogas vakony néven.
Hazánkban jelenleg három faj él, az erdélyi földikutya, a magyar földikutya és a délvidéki földikutya. A földikutya hazai előfordulása igazi kuriózumnak számít, hiszen legnyugatibb lakhelyét térségünkben, az Alföld pusztaságán jegyzik, 2018-ban még az év emlősévé is választották. Azonban az agrárium térhódításának és az urbanizációnak köszönhetően a természetes füves puszták mára egyre inkább visszaszorulnak, ennek eredményeképpen pedig a földikutya populációja is fogyatkozóban van, annak ellenére, hogy egykoron számos élő-és lelőhelye volt az Alföld keleti pusztáján.
Mára a faj a kipusztulás szélére sodródott, a nálunk őshonos földikutyák a kontinens legveszélyeztetettebb rágcsálói közé tartoznak. Sajnos mindezek ellenére a legtöbb gazdálkodó kártékonynak találja, ugyan nem nagy valószínűséggel jelenik meg a háztáji kertekben. A valóságban a földikutya okozta kár az állat gyér egyedszáma és alacsony szaporasága miatt aligha lehet jelentős – hívja fel a figyelmet a Hortobágyi Nemzeti Park.
A nyugati földikutya természetvédelmi értéke 1.000.000 Ft!
További érdekességek hangzanak majd el az április 8-i 18:00 órai kezdetű, ingyenesen látogatható online eseményen.
Hozzászólások