Az első klasszikus Debreceni Irodalmi Napokat (DIN) 1971-ben rendezték, s e nagy múltú, gazdag hagyományokkal rendelkező, fontos közművelődési funkciót betöltő eseménysorozat félévszázad alatt jelentős szellemi tőkét halmozott fel. Idén november 8. és 10. között rendezik meg.
Az első húsz évben a hatalom által szorongatott szellemi élet szabadságtágító, közösségszervező fórumává vált, az utóbbi több mint harminc esztendőben pedig az irodalmi kultúra reflexiójának a szakma és az avatott közönség által sokra becsült intézményévé.
A fő téma a figyelem, annak firtatása, hogy mire vagyunk figyelmesek, hogy mi irányítja magára a figyelmünket, s hogy mi hogyan vívjuk ki mások figyelmét.
Mi a különbség a pásztázó netes figyelem és az irodalomra irányuló figyelem között, hogy mi a figyelem hétköznapi és bölcseleti értelme?
Ez a kérdésirány a szűkebb szakmai berkeken túl is érdeklődésre tarthat számot, amennyiben a figyelem jelensége vélhetően a művelt publikumot is foglalkoztatja majd.
November 9-én 16 órakor a Víztoronyban kezdődik a tanácskozás: Tófalvy Tamás médiakutató és Molnár Gábor Tamás irodalomtörténész előadásaival indul a szakmai program, majd a felmerülő kérdések elmélyült megtárgyalása céljából panelbeszélgetés következik. Ugyanezen a helyszínen 18.15-kor rendezik az Alföld-díjasok estjét, melyen az idei és – rendhagyó módon, a pandémia miatt 2020-ban elmaradt személyes alkalmat pótlandó – a tavalyi díjazottak is átveszik a szerkesztőség által odaítélt kitüntetéseket.
Az első napon, november 8-án Szabó Magdára vers-, mese- és prózamondó fesztivállal emlékeznek, és megnyílik a 90 éves Debreceni Fotóklub kiállítása is. A harmadik napon, november 10-én a Csokonai Irodalmi Laborban vendégül látják Fenyő D. Györgyöt, hogy bemutassák a költészetet értő módon népszerűsítő Útikalauz a vershez című új kötetét. Eljön a Méliusz Juhász Péter Könyvtárba a kortárs próza egyik meghatározó képviselője, Bartók Imre is, hogy az új regényéről, a Lovak a folyóban-ról beszéljen. Ugyanitt ezen a napon nyílik meg Pilinszky János születésének 100. évfordulója alkalmából Subicz István grafikusművész Senkiföldje című kiállítása.
További részletek hamarosan.
Forrás: debrecen.hu
Hozzászólások