A jövőben az anyai szervezetekkel is szeretnének szorosabban együttműködni a szakemberek.
A családbarát szülészeti-, és újszülöttellátásé volt a főszerep szombaton a Debreceni Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján– olvasható a hirek.unideb.hu oldalon. Az egyetemi portál cikke szerint,
az eddigi tapasztalatokról, valamint az ezzel kapcsolatos kihívásokról tanácskoztak a szakemberek, az Életkezdet, család, egészségügy című konferencián.
Szabó Zoltán a Debreceni Egyetem Klinikai Központjának elnöke az eseményen elmondta, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika mérföldkőhöz érkezett, hiszen a Kenézy Gyula Campuson működő korábbi Szülészeti és Nőgyógyászati Osztály klinikai rangra emelésével egységes vezetés, egységes szakmai irányelvek és protokollok szerint működő klinika jött létre, két telephelyen.
Kimagasló az a szakmai munka, amit a Szülészeti és Nőgyógyászati, illetve a Gyermekgyógyászati Klinikán végeztek az elmúlt időszakban, különösen a koronavírus-járvány idején. A fejlesztéseknek, átalakításoknak köszönhetően pedig a korábbinál is magasabb színvonalon láthatják el a feladatukat a jövőben.
hangsúlyozta a professzor.
Széles Diána alpolgármester köszöntőjében a város és a Debreceni Egyetem sikeres együttműködéséről beszélt, amely nagymértékben hozzájárult a Gondoskodó város program sikeréhez.
Ezt a programot nem tudtuk volna létrehozni, ha nincs együttműködés a város, az egyetem, a civil szervezetek és az egyházi fenntartók között. A közös munka egyik példája a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet létrehozása is, ahol a gyerekeknél évente mintegy 19 ezer szűrővizsgálatot végzünk.
A konferenciát a Gyermekgyógyászati Klinika Neonatológiai Osztály Koraszülött Centruma és az Életkezdet Szakmai Egyesület közösen rendezte. A Klinikai Központban nagy hagyománya van a családbarát ellátásnak.
A Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika 1992-ben a világon másodikként, Európában elsőként kapta meg az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Bababarát Kórház címét.
A bababarát ellátás elsősorban az anyatejes táplálásra, a szoptatás támogatására fókuszál. Egy családbarát szülészeti ellátás azonban túlmutat ezen.
A családbarát ellátás nem egyszerűen a családokért, hanem a családokkal együtt végzett munkát jelenti. Meghallgatjuk a szülők véleményét és a baba mellett az anyára, a családra is nagy gondot fordítunk. A koraszülött osztályon például anyacsoport működik, ahol pszichológus, pszichiáter nyújt lelki támogatást az édesanyáknak. Az anyukákat bevonjuk a koraszülött baba ellátásába is. Emellett folyamatosan képezzük a dolgozóinkat, hiszen a családbarát ellátás új szemléletet is igényel.
ismertette Kovács Tamás, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinika Neonatalis Intenzív Centrumának vezetője.
A családbarát ellátást segíti a nemrég befejeződött fejlesztés is, melynek keretében
- három családi kórtermet,
- anyai pihenőt,
- konyhát alakítottak ki az újszülött osztályon.
A szakemberek a jövőben az anyai szervezetekkel is szorosabb együttműködésre törekednek, hogy véleményüket meghallgatva alakítsák ki az új eljárásrendeket.
Hozzászólások