Stephen Hawking az ellentmondások embere volt. 8 éves korára tanult csak meg olvasni és rossz tanuló volt, gimnáziumban viszont már Einsteinnek becézték barátai. Tanárai úgy hitték, semmi sem lesz belőle, 17 évesen mégis a legfiatalabb főiskolás volt évfolyamában. Huszonévesen közölték vele, hogy 2 éve van hátra, ő azonban 76 éves koráig élt. Soha semmit nem adott fel, optimizmusa egész karrierjét jellemezte. Ahogy ő fogalmazott: “bármilyen szörnyűnek is tűnik az élet, mindig van valami, amiben sikeres lehetsz.”

Einstein kapcsán gyakran emlegetjük, hogy megbukott matematikából gyerekként és mégis, milyen sokra vitte. Úgy látszik, ezt a sormintát Stephen Hawking is erősítette, akinek a nevét talán mindenki ismeri, hiszen kutatásai mellett a közéletnek is része volt, még az Agymenők sorozatban is többször felbukkant a neve. Gyerekként tanárai talán nem gondolták, hogy egyszer a világ által ünnepelt tudós válik majd belőle. Nehezen és viszonylag későn, 8 éves korára tanult meg olvasni és tanulmányi eredményei sem kecsegtettek túl sok jóval. A középiskolában fordult a kocka, és Stephen elkezdett megismerkedni a különböző tudományterületekkel értelmiségi szülei legnagyobb örömére.
17 évesen már főiskolára járt, az oxfordi University College-ben tanult. Ő volt a legfiatalabb az évfolyamán, ami eleinte magányossá tette, de egy évvel később már az evező csapat tagja volt. Ekkoriban már voltak betegségére utaló jelek, azonban nem törődött velük, helyette kitűnő eredménnyel diplomázott fizikából és a Cambridge-i Egyetemre felvételizett, hogy megszerezze doktori fokozatát. 1962-ben kezdte kivizsgáltatni magát egyre ügyetlenebb mozgása miatt. Amiotrófiás laterálszklerózist, azaz ALS-t állapítottak meg nála, és maximum 2 évet jósoltak neki az orvosok.

A diagnózist követően depressziós lett és a passzivitást választotta. Saját bevallása szerint az terelte vissza a szörnyű kilátások ellenére a munkához és a tudományhoz, hogy megálmodta saját kivégzését. Rájött, ha van arra esélye, hogy a kivégzését elhalasztják, akkor a lehetőséget, amit kapott az élettől a társadalom számára fontos munkára használja fel.
Kétszer nősült és három gyermek édesapja volt. Az ő nevéhez fűződik a fekete lyukakról szóló azon elmélet, miszerint a fekete lyukakból is előtörhet anyag, mint például az ősrobbanás során. A 70-es évektől világszinten elismert tudós vált belőle. Ő bizonyította be, hogy a fekete lyukak hőt bocsátanak ki (ezért hívták ezt a jelenséget Hawking sugárzásnak). 2015-ben egy konferencián feloldotta saját korábbi elméletét, miszerint a fekete lyukakba kerülő anyagok nem vesznek el, csupán “raktározódnak”. A fekete lyukakat egyirányú útvonalaknak tartotta, amik talán egy másik univerzumba vezetnek.
Készült róla LEGO figura, szerepelt az Agymenőkben, de a Simpson családban is többször feltűnt karaktere. Madame Tussaud panoptikumában szobrot is kapott, a Star Trek egyik epizódjában pedig saját magát alakította. Eddie Redmayne főszereplésével életrajzi film is készült életéről.

A 60-as évek végétől kényszerült kerekesszékbe, pár évvel később már írni és beszélni sem tudott, egy speciális eszközzel kommunikált. 1982-ben megkapta a Brit Birodalom Érdemrendjét, és számos más kitüntetése mellett elnyerte az Albert Einstein-díjat is.
Életének 76.évében hunyt el, ma lenne 79 éves.
Hozzászólások