A Debreceni Szakképzési Centrum (DSZC) és a Debreceni Egyetem (DE) közös pályaorientációs napot szervezett, melynek célja a felsőoktatási felvételi eljárás és az egyetem széles képzési kínálatának megismertetése volt a centrum oktatóival.
A debreceni szakképzés az elmúlt időszakban új korszakba lépett. A diákok számára a szakképzésbe való bekapcsolódás egy valódi sokirányú karrierutat jelent. Az elmúlt évek jelentkezései jól mutatják, hogy a pályaválasztó fiatalok egyre nagyobb számban választják Debrecenben a szakképzést, a szakképzési centrumot.
Mit kínál a Debreceni Szakképzési Centrum?
A szakképzést választók számára a végzés után lehetőség van a munkaerőpiacra való azonnali bekapcsolódásra, hiszen a duális képzéseknek köszönhetően a diákok a legújabb ismeretekkel, a vállalati igényeknek megfelelő tudással rendelkeznek. Ez annak köszönhető, hogy a szakképző intézmények a duális partnerekkel közösen dolgozzák ki azt a tananyagtartalmat, amit a képzés során elsajátítanak diákjaik.
A végzős tanulók számára reális és egyre jelentősebb alternatíva, hogy egy szakma birtokában a felsőoktatásba lépnek tovább, magasabb szintre emelve megszerzett tudásukat vagy új irányt választva. Ha valaki a szakmájához illeszkedő ágazatban folytatja felsőoktatási tanulmányait, az hatalmas lépéselőnnyel indul. Példaként említve, ha valaki gépészet ágazatban technikusi végzettséggel rendelkezik és gépészmérnöknek tanul tovább a felsőoktatásban, az olyan versenyelőnyre tesz szert, amely a mai munkaerőpiacon kiemelkedő lehetőségeket nyújt majd számára.
A DSZC az okleveles technikus képzéseket a DE-vel közösen valósítja meg, összehangolva a tananyagot, ezzel egyszerűbb belépést kínálva a felsőoktatásba, továbbá kreditbeszámítás is történik, így rövidebb felsőoktatási képzési idővel számolhatnak a diákok.
A DSZC a DE-vel a közgazdaság, turisztika, vegyipar, illetve a gépészet és az informatika területén valósít meg közösen okleveles technikusi képzést.

A DE négy karának képviselői mutatták be a felsőoktatási karrierutakat a DSZC vezetőinek, tanárainak, tanulóinak 2023. január 12-én.
Dr. Takács Levente, a DE Bölcsészettudományi Karának oktatási dékánhelyettese az eseményen elmondta, a kar legfontosabb üzenete, hogy megújuló képzéseket kínál a DSZC minden diákjának.
Ami kiemelendő a kar kínálatában, az a nagyon széles idegennyelvi paletta: a Dunától keletre mi biztosítjuk a legtöbb nyelv tanulásának a lehetőségét. Ez abból a szempontból is egyedülálló, hogy külföldi, anyanyelvi kollégák tanítanak szinte minden, Európában is jelenlévő, gazdaságilag fontos nyelven. A másik fontos dolog, hogy természetesen a hagyományos bölcsész szakok – a magyar, a történelem – mellett vannak olyan szakjaink, melyek a centrum diákjainak az érdeklődését is felkelthetik
mondta.
Hozzátette, ilyen lehet például a vállalati környezetben is jól hasznosítható kommunikáció, a pszichológia vagy a nemzetközi tanulmányok.
A Műszaki Kar nagy változás előtt áll, hiszen ismerjük Debrecen és a régió igényeit, tudjuk, hogy milyen mérnökökre van szüksége a jelenlévő cégeknek
mondta dr. Husi Géza, a DE Műszaki Karánajk dékánja.
A változás másik motorja, hogy mi magunk is szeretnénk az oktatásunkat megváltoztatni, elit képzést indítani, a legjobb műszaki képzőhelyek között lenni Magyarországon és Közép-Európában. Ezért van az, hogy a kar továbbra is az emelt szintű érettségit vagy az annak megfelelő technikusi végzettséget várja el a jelentkezőktől
fogalmazott.
– A TTK a Debreceni Szakképzési Centrummal már hosszú évek óta szoros együttműködésben van, gyakorlatilag egymás kiegészítéseként jelennek meg a képzési kínálatban – mondta dr. Lázár István, a DE Természettudományi és Technológiai Kar (TTK) beiskolázási felelőse. Hozzátette, azok, akik most a centrum bármely intézményében tanulnak, potenciálisan TTK-s hallgatók is lehetnek, nemcsak a természettudományos, hanem a műszaki alapszakok, illetve későbbiekben mesterszakok kapcsán.
A duális képzés a TTK-n nemcsak műszaki, hanem már természettudományos alapszakokon, illetve mesterszakon is működik. A teljesség igénye nélkül ott van például a villamosmérnök BSc és MSc vagy a geográfus MSc. Ezen két szak esetében a legnagyobb a választási lehetőség duális partnerek tekintetében, hiszen jelen pillanatban kilenc partnerrel van együttműködési megállapodása a Földtudományi Intézetnek, speciálisan a geográfus MSc-nek, mint ahogy például a villamosmérnök BSc-nek és MSc-nek
összegezte.
Prof. dr. Fenyves Veronika, a DE Gazdaságtudományi Kar dékánja elmondta, intézményük vár minden olyan középiskolás tanulót, aki gyakorlatorientált képzésen szeretne részt venni agrár-, gazdaság- vagy sporttudományi területen és az itt megszerezett oklevél, diploma birtokában a munkaerőpiac számára értékes végzettséget szerezne.
Jelenleg alapképzésen az említett három tudományterületen indulnak szakjaink. Az alapképzést követően van olyan végzett hallgatónk, aki a munkaerőpiacot választja és van olyan, akinek még továbbtanulási elképzelése van. Ők többféle mesterképzés közül választhatnak
fogalmazott.
Forrás: Debreceni Szakképzési Centrum
Hozzászólások