2026. március 31. kedd
  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok
  • Felhasználói feltételek
  • Adatkezelés
hajdupress.hu
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • DíszUDvar
  • TrendFórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română
Nincs találat
Összes találat
hajdupress.hu
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • DíszUDvar
  • TrendFórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română
Nincs találat
Összes találat
hajdupress.hu
Home Belföld

A hétfői szünnapoktól a streaming világáig – Ma van a televíziózás nemzetközi napja

Hutóczki-Orosz Éva Szerző Hutóczki-Orosz Éva
2022/11/21
kategória: Belföld, Kult, Régió
3 0
0
A hétfői szünnapoktól a streaming világáig – Ma van a televíziózás nemzetközi napja

Fotó: Tutor Linda

FacebookTwitterE-mail

Ha azt írom televízió, mindenkinek van véleménye, kedves vagy épp kellemetlen élménye, ami a szó hallatán az eszébe jut. Van, akinek a hétfői adásszünet, másnak a trash reality-k hazai térhódítása, a harmadiknak a TV Maci, vagy a Kölyökklub az, ami egyből beugrik. Hol tart 2022-ben a televíziózás? Milyen változásokhoz kellett alkalmazkodnia ennek a platformnak, és sikerült-e megugrania a kor akadályait?

Ma van a televíziózás nemzetközi napja. Az ENSZ Közgyűlése 1996-ban határozott úgy, hogy minden év november 21-ét a televíziózásnak szenteli azért, hogy a tévétrásaságokat fajsúlyos témák prezentálására ösztönözze. Melyek voltak ezek a témák?

Béke, kultúra, oktatás, kooperáció, fejlődés.

Egy kis történelem

Bár a képfelbontás elve már 1884-ben napvilágot látott Paul Nipkow révén, az első tévékészülékre és az első, nagy távolságra vezetéken továbbított televíziós adásra az 1920-as évevkig kellett várni.

A katódsugárcső működési elvét – ami a tv-k lelke- Karl Ferdinand Braun fejlesztette ki 1897-ben, míg ezt Tihanyi Kálmán gyúrta 1924-ben tévékészülékké. 1926-ban kelt magyar szabadalmi bejelentése, ezt követően kereste meg őt 1928-ban a Radio Corporation of America. Németországban Telefunken néven indult meg először a rendszeres adás, 1935-ben. Hiába a magyar vonatkozás, csak 1957-ben kezdődött el a hazai tévéadás, ami még csak egy kísérleti műsor volt, a rendszeres sugárzás 1969-től indult el.
Amerika ebben a tekintetben is az élen járt, ott jópár évvel korábban, 1939-ben sugározták az első adást az NBC jóvoltából. 1967-ben az első műholdas, 5 kontinensre kiterjedő közvetítés a Beatles nevéhez köthető, amikor csaknem 400 millióan kísérték figyelemmel a tévé képernyőjén keresztül, ahogy a gombafejűek eléneklik az All You Need is Love-ot.

Hazánkban a 90-es évek végéig a közszolgálati csatornák jutottak el az emberek zöméhez. A hétfő ráadásul szünnapnak számított a műsorsugárzásban, így aznap nem volt adás. A 20. század végére a televízió a legnagyobb hatású tömegmédiummá vált világszerte, ám a 2000-es évek első évtizedétől az internet szolgáltatások széles körű elterjedésével jelentősen csökkent globálisan az átlagos nézettségi aránya.

1996-ban a televíziózás még nagyon más képet festett – vagy inkább közvetített-, mint manapság. Az elsődleges médiumnak számított, hiszen az internet robbanásszerű térhódítása csak később következett be.

Egy évvel később, 1997 októberében nagyot fordult a televíziós piac hazánkban, hiszen két országos kereskedelmi csatorna is betoppant a közéletbe. Október 4-én a TV2, október 7-én pedig az- akkori nevén – RTL Klub is elindult. Az addig főként közszolgálati tévét néző magyar így megismerkedhetett az infotainment műfajával, a könnyed magazinűsorokkal, a valósághsowkkal és a külföldi licenszműsorokkal.

Nem ez a két csatorna azonban az első kereskedelmi adást sugárzó nagyobb elérésnek örvendő televízió. 1991-ben megjelent az HBO, 93-ban pedig már a Cartoon Network is elérhető volt, azonban ezek tartalma ekkor még főként angolul volt elérhető, és borsos összegekért lehetett nézni, így a fenti két csatorna számít az első, országos lefedettséggel bíró, magyar nyelvű kereskedelmi adónak. 

A hazai kereskedelmi kínálat az RTL és a TV2 megjelenése óta rohamosan bővült. Mindkét csoport több kisebb, tematikus adóval is rendekezik, a nézettségi adatok pedig a két nagy kereskedelmi „óriás” között oszlik el hétről-hétre.

Ha már kereskedelmi televíziózás: az országosan elérhető kínálatot csaknem egy évvel beelőzték egyes regionális kereskedelmi kábeltelevíziók, köztük

a debreceni Alföld Televízió is.

A tévé jelenleg hét saját gyártású beszélgetős műsorral szórakoztatja a nézőit. Az ifjú tehetségektől kezdve, a sportélet szereplőit bemutató beszélgetéseken át, a premier filmekkel foglalkozó magazinműsorig széles a kínálat, ami nem csupán a tévé képernyőjén keresztül, de a televízió YouTube-csatornáján át is eljut a közönséghez (valamint a HajduPress-en online, élőben is nézhető az adás.)

Az, hogy egy tévé kínálata online is bárkiror elérhető legyen, manapság már szinte kötelező, hiszen a tartalomfogyasztási szokások a streaming szolgálatók megjelenése miatt nem csupán a mozikat, de a tévéket is változásokra sarkallja.

Az RTL a napokban indította el az első hazai streaming felületet, az RTL+ -t, melyen kizárólag a saját gyártású tartalmaik érhetőek el. A jövő kétségtelenül az online térbe vezeti a televíziók útját is, ami bár egyszerűnek tűnik, mégis rengeteg akadállyal van kikövezve. A túlkínálat ellenére kijelenthető, hogy a tévé egy időtálló médium, ami ha képes lesz tartani a lépést, még hosszú étvizedekig ott lesz az otthonokban.

Megosztás:

  • Share on X (Opens in new window) X
  • Share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • More
  • Share on Reddit (Opens in new window) Reddit
  • Share on Telegram (Opens in new window) Telegram
  • Share on WhatsApp (Opens in new window) WhatsApp

Like this:

Like Loading...

Related

Tags: AlföldTVAtelevíziózásnemzetközinapjaKiemeltRTLKLubstreamingtévételevízióTV2
Előző Cikk

Játékfejlesztőt ellenőrzött NAV – 115 millióval bővült az adóbevallása

Következő Cikk

Charity Movie Night

KapcsolódóCikk

Csaknem 370 kg édesipari alapanyagot és készterméket vontak ki a forgalomból
Belföld

Csaknem 370 kg édesipari alapanyagot és készterméket vontak ki a forgalomból

2026.03.30.
Nyugdíjba vonult Rénó
Régió

Nyugdíjba vonult Rénó

2026.03.30.
Megütött egy buszsofőrt Debrecenben, felfüggesztett börtönbüntetést kapott
Régió

Megütött egy buszsofőrt Debrecenben, felfüggesztett börtönbüntetést kapott

2026.03.30.
Következő Cikk
Charity Movie Night

Charity Movie Night

Hozzászólások

CIKKAJÁNLÓ

Új bérmegállapodásért tüntettek a Teva dolgozói

Új bérmegállapodásért tüntettek a Teva dolgozói

2026.03.26.
A Püspökladányi Rendőrkapitányság két munkatársa vonult nyugdíjba

A Püspökladányi Rendőrkapitányság két munkatársa vonult nyugdíjba

2026.03.29.
Személyvonat helyett pótlóbusz közlekedik Nyíregyháza és Debrecen között

Személyvonat helyett pótlóbusz közlekedik Nyíregyháza és Debrecen között

2026.03.26.
Földön tárolt a csomagolatlan élelmiszerek – súlyos jogsértések miatt zárt be üzletet és vont ki élelmiszereket a forgalomból az NKFH

Földön tárolt a csomagolatlan élelmiszerek – súlyos jogsértések miatt zárt be üzletet és vont ki élelmiszereket a forgalomból az NKFH

2026.03.24.

ROVATOK

  • AlföldTv
  • Életmód
  • Üzlet
  • Belföld
  • DíszUDvar
  • Deutsch
  • Egyéb kategória
  • English
  • gazdaság
  • Könyvespolc.On
  • Külföld
  • Kult
  • Régió
  • Română
  • Sport
  • Színes
  • Tech
  • TrendFórum
  • Tudomány

KÖVESS MINKET

NÉPSZERŰ

  • Elhunyt Babik Barbara televíziós szerkesztő-műsorvezető

    Elhunyt Babik Barbara televíziós szerkesztő-műsorvezető

    9452 Megosztás
    Share 3781 Tweet 2363
  • Lángolt egy hotel Nyíradony- Tamásipusztában

    8858 Megosztás
    Share 3543 Tweet 2215
  • Húsevő baktérium végezhetett Vadász Zsolttal

    3284 Megosztás
    Share 1314 Tweet 821
  • Meghalt Varga Zita, a Debreceni Egyetem GDPR Központ vezetője

    3228 Megosztás
    Share 1291 Tweet 807
  • Tizenketten tűntek el Debrecenben a múlt héten

    3157 Megosztás
    Share 1263 Tweet 789
hajdupress.hu

HajduPress - Lapozz a Hírekben!

Kövessen minket a közösségi médiában:

Legfrissebb hírek

  • Csaknem 370 kg édesipari alapanyagot és készterméket vontak ki a forgalomból
  • Nyugdíjba vonult Rénó
  • Megütött egy buszsofőrt Debrecenben, felfüggesztett börtönbüntetést kapott
  • Égett egy személyautó Bakonszeg és Berettyóújfalu között
  • Kimarad a Mechwart András Szakközépiskola megálló Debrecenben
  • Újabb nagy visszatérőt jelentettek be az érkező múmia filmben
  • Készenléti Rendőrség: technikai fejlesztések közel 1 milliárd forintból

Rovatok

  • AlföldTv
  • Életmód
  • Üzlet
  • Belföld
  • DíszUDvar
  • Deutsch
  • Egyéb kategória
  • English
  • gazdaság
  • Könyvespolc.On
  • Külföld
  • Kult
  • Régió
  • Română
  • Sport
  • Színes
  • Tech
  • TrendFórum
  • Tudomány

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Iratkozzon fel levelezőlistánkra, hogy elsőként értesüljön legfrissebb híreinkről!

  • Impresszum
  • Médiaajánlat
  • Szerzői jogok
  • Felhasználói feltételek
  • Adatkezelés

HajduPress © 2026 Minden jog fenntartva.

Nincs találat
Összes találat
  • Régió
  • Belföld
  • Külföld
  • Sport
  • Kult
  • Üzlet
  • Díszudvar
  • Trendfórum
  • ALFÖLD TV
  • English
  • Deutsch
  • Română

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Discover more from hajdupress.hu

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

%d