Az Európai Unió következő hétéves gazdasági ciklusában tervezett kutatásaikat, együttműködési lehetőségeiket mutathatják be a Debreceni Egyetem partnerei október 27-29 között az alkalmazott tudományok egyetemi hálózatának 2021-es vándorkonferenciáján – számolt be az unideb.hu.
A Debreceni Egyetem lesz a házigazdája a szerdán kezdődő vándorkonferenciának, amit kétévente rendeznek meg. Idén erre online formában kerül sor, köszönhetően a járványügyi korlátozásoknak.
Minden CARPE-konferencián alapvető szempont, hogy az adott időszakban releváns pályázati kérdésekhez kapcsolódjunk, és olyan párbeszédeket folytassunk, melyek során kiderül, hogy kik tudnak együttműködni egy-egy pályázati projekten belül. Most indul a Horizont Europe hétéves pályázati és az európai uniós forrásokhoz kapcsolódó pályázatok kiírása, erre készül a konferencia, de a társadalmi együttműködés, valamint a fenntartható és okosváros tematikán belül a megoldások keresése is központi téma. A résztvevők megvitatják, hogy az adott egyetemek régióiban megtalálható ipari partnerek, a város és a térség közigazgatási rendszere hogyan tud együttműködni, és a kutatásokhoz milyen forrásokat lehet majd találni
mondta el Csernoch László, a Debreceni Egyetem tudományos rektorhelyettese a hirek.unideb.hu-nak.
A rektorhelyettes hozzátette, hogy a modern oktatással kapcsolatos kérdések, a módszertanok, az online térben történő távoktatás, a hallgatókkal való kapcsolattartás, illetve a megfelelő oktatási segédanyagok elkészítésének kérdései is szóba kerülnek a tanácskozás során.
A Debreceni Egyetem nagyon jó helyzetben van, hiszen az adott térség meghatározó intézményei kapcsolódnak össze a konzorciumban. A tagok a DE személyében olyan egyetemet találtak, ahol a műszaki, az informatikai, a szociális kérdések vizsgálata magas szinten történik. A DE viszonylag könnyen és szervesen tudott integrálódni több területen is a CARPE-ba, több projekt ebben a konzorciumban vált sikeressé a számunkra
hangsúlyozta Csernoch László.

Azt is hangsúlyozta, hogy szerinte az alkalmazott kutatásokat vállalati háttér nélkül nem lehet megvalósítani, ezért a konzorciumban résztvevő mindegyik egyetem szoros partneri hálózattal rendelkezik, bevonják az ipari szereplőket a pályázatokba, kutatásokba és az együttműködési elképzelésekbe.
A résztvevő egyetemek és ipari partnerek képviselői projektjavaslatokat tesznek, többek között az egyészségügy és az informatika összekapcsolása, a betegellátás automatizálása, a járműipari fejlesztések, a tömegközlekedés, a közlekedési morál átalakítása is szóba kerül a vándorkonferencián.
A Debreceni Egyetem 2015 óta tagja a CARPE (Consortium on Applied Research and Professional Education) kutatói konzorciumnak, melyhez olyan finn, spanyol, német, skót, holland, portugál egyetemek is csatlakoztak már, amik az alkalmazott kutatások és az oktatás terén működnek együtt, az adott régió, illetve az unió által megfogalmazott környezetvédelmi, városfejlesztési, műszaki, sportolási kérdésekben nyújtanak be pályázatokat, segítve ezzel a szűkebb régió és az EU fejlődését.
Hozzászólások