A kétórás Kvantumánia a Hangya trilógia lezárása, és egyben a Marvel Filmes Univerzum 5. fázisának a kezdete, ezért több fronton is teljesítenie kell.
A film főellensége Kang, a hódító (Jonathan Majors), akinek a története jól ki van dolgozva, bár maradnak homályos részletek. Akinek nem ez az első Marvel filmje, az már a Loki című Disney+ sorozat első évadából, és a tényből, hogy 2025-ben érkezik a Bosszúállók: A Kang-dinasztia című film, már tudja, hogy a készítők neki szánják azt a szerepet, mint Thanosnak az első három fázisban, azaz az Infinity Sagában. Már ebből a filmből megismerjük, és sokkal emberibb, mint az Őrült Titán volt. Elvesztett valamit, és ezért bosszút akar állni. Nem okoz neki problémát az sem, ha egész idősíkokat kell eltüntetni. Képes utazni a multiverzumban a neurokinetikus hajójával.
Első Marvel filmnek nem optimális, mint ahogy trilógiát sem kezdünk a harmadik filmmel. Sok utalást kapunk a Bosszúállók filmekre. Illetve az első Hangya című film főgonosza, Darren Cross (Corey Stoll) is visszatér, aki még némi jellemfejlődésen is keresztül megy, viszont Kang a M.O.D.O.K. nevű lénnyé változtatja, ami elég röhejesen néz ki.
A történet ott veszi fel a fonalat, hogy a Bosszúállók megmentették a világot Scott Lang, azaz a Hangya (Paul Rudd) segítségével, ezért megállítják az utcán, hogy kiskutyákkal fotózzák, ingyen kávéra hívják meg, és önéletrajzi könyvet ad ki, amit be is mutat, satöbbi. Ezzel megmutatják a szuperhősök életének napos oldalát, ami ritka. Ez egy erős, de rövid nyitány.

Cassie Lang, a főhős lánya (Kathryn Newton) tinédzser lett, és szintén hősködni kezdett az apja tudtán kívül a maga módján, saját zsugorodó felszereléssel, ami a méretváltoztató Hangya és Darázs lényege.
A Földön nem is akad ellenségük, azonban egy baleset következtében a kvantumvilágba kerül a Hangya-dinasztia:
Ez egy sci-fi környezetben játszódó kaland-vígjáték csapatfilm, ahol egy család három generációja felfedez egy fura világot (utalás egy másik, hasonló filmre, ami alig négy hónapja jelent meg). Többször is 2-3 csapatra szakadnak, ezáltal a kvantumvilágban játszódó részek több szálon futnak.

A nagyszülők Hank Pym (Michael Douglas) és Janet Van Dyne (Michelle Pfeiffer). Hank az a tudós, aki felfedezte a Pym-részecskéket, amivel lehetséges a méretváltoztatás, illetve tud beszélgetni a hangyákkal. Janet 30 évig élt a kvantumvilágban, aminek lakóit ezáltal jól ismeri, és a lakói is ismerik őt.
A szülők Scott Lang és Hope Van Dyne (Evangeline Lilly). Scott a Hangya nevű szuperhős, Hope a Darázs nevű szuperhős. Őket mindenki ismeri.
Cassie Lang Scott lánya, aki nagyon okos és szeret segíteni a bajbajutottakon, s mivel már jelmeze is van, ezért biztosan viszontlátjuk még a későbbi Marvel-filmek valamelyikében.

A kvantumvilágot, ahova kerülnek, nagyon nehéz szavakkal leírni, mivel sikerült egy teljesen idegen, űrbéli környezetet felépíteni, hasonlóan a Galaxis Őrzői filmekhez. Léteznek benne brokkoliszerű lények, csigalovak, de például az épületek is élnek, illetve találkoznak még humanoid kvantumnépekkel, akik fejlett civilizációban élő intelligens lények.
Még a látványhoz tartozik a valószínűségi vihar, amibe a címszereplők kerülnek. Ebben minden lehetséges döntésük egyszerre jelenik meg. Így a film tényleg látványos, és odafigyeltek a CGI-ra is, kivéve M.O.D.O.K. esetében.
A kvantumvilág kívül esik a téren és az időn, ezért száműzték ide az idővel remekül manipuláló Kangot a variánsai. A variánsok azok, akik ugyanazon személy más univerzumbeli változatai, lásd Loki első évad, Pókember: Nincs Hazaút és Dr. Strange az őrület multiverzumában. Ez a Fekete Párduc: Vakanda, légy áldott-ot követően egy sokkal könnyedebb film, viszont nem nyom full kretént, mint ahogyan a Thor: Szerelem és mennydörgés tette. A Multiverse Saga számára egy központi film, és már csak ezért is érdemes megnézni azoknak, akik szeretik a szuperhősfilmeket és a Marvelt. Illetve mint ahogyan a Multiverse Saga többi filmje, ez is a multiverzummal foglalkozik, és új hőst mutat be.
Hozzászólások