Megértés. Elfogadás. Segítség. Mindezt nem csak ma, hanem az év minden napján érdemes.
Ma van az autizmus világnapja. Az autizmus spektrumzavar hivatalosan egy gyűjtőfogalom, mely az idegrendszeri fejlődési rendellenesség széles skáláját foglalja magába. Az autizmus szociális, kommunikációs kognitív készségek minőségbeli zavara, amely a súlyos, halmozottól a kompenzált (ritkán jól kompenzált) állapotig terjedhet. A súlyos autizmussal élő emberek egész életen át teljes ellátásra, a jó képességűek egyénileg változó segítségre szorulnak.

Az egységes kórképként definiált autizmus spektrumzavar genetikusan erősen meghatározott, ami a családokon belül halmozódást mutathat. Az Autista Segítő Központ hivatalos honlapja szerint gyakoriságát jelenleg 0,5%-ra becsülik a teljes populációban, de ez a szám növekszik. A családtagokkal együtt ez, a lakosság 1-1,5%-os közvetlen és közvetett érintettségét jelenti. Az állapot leírásának késői mivolta miatt az ellátás megszervezése késésben van a többi fogyatékosságot segítő és kezelő területtől, bár óriási fejlődésen ment át az utóbbi két évtizedben. Megfelelő speciális módszerekkel igen jó eredmények érhetők el, minél korábban kezdik a fejlesztő kezeléseket, annál jobban tudja kompenzálni a nehézségeket az egyén, illetve jobb eséllyel vág neki a szociális beilleszkedésnek.
Az autizmussal élőknél az alábbi területeken jelentkezhetnek nehézségek
- a társas kapcsolatokban ( pl. szemkontaktus kerülése)
- a kommunikációban (pl. beszéd hiánya)
- az érzékelésben-észlelésben (pl. nem vagy csak csökkent mértékben érez fájdalmat)
- az érdeklődés vagy épp az aktivitás tekintetében
- az alkalmazkodási képességekben
- a mozgás területén: pl. lábujjhegyen járás, vagy “repülőzés”
- a hanghordozásban
Egyes források szerint a spektrumokon belül 2 szindrómát is elkülönít a szakirodalom: az Asperger-, és a Kanner-szindrómát. Míg az előbbi esetében az egyén remekül kommunikál, de a nonverbális jelek értelmezése sérül, addig a másik a gyermekkori autizmus erős formáját foglalja magába. Az autizmus spektrumzavar kialakulásának okai egyelőre nem ismertek. A kutatások – a megfigyelhető genetikai halmozódás okán- több gén együttes hatására vezetik vissza a jelenséget. Jelenleg nem gyógyítható, azonban speciális kezelésekkel az autizmussal élők képességei fejleszthetők. Minél korábban kezdik el például egy érintett gyermeknél a terápiákat, annál nagyobb fejlődés tapasztalható az őt érintő nehézségek terén.
#éniskékvagyok

Az Együtt az Autistákért Alapítvány idén is elindította az #éniskékvagyok kezdeményezést, amely során Magyarország ismert épületei borulnak az autizmus színébe, kékbe április 2-án.
Emellett több hazai hírességet is felkért a szervezet valamilyen kék ruhadarab viselésére. A felhíváshoz bárki csatlakozhat saját közösségimédia-felületén egy kép vagy videó feltöltésével, amelyben megjelenik a kék szín, a poszt leírásában pedig az #éniskékvagyok hashtag.
A világnap alkalmából a Facebook-profilképek módosítására is lehetőség van az alapítvány által elkészített keretekkel, hogy ezzel is kifejezzék szolidaritásukat az autizmusban érintettek felé.
derül ki az alapítvány közleményéből.
Ha csak teheti, viseljen valami kéket. Vállaljon szolidaritást egy napra az érintettek nehézségeivel, hiszen annak ellenére, hogy egyre több információ érhető el bárki számára az autizmus spektrumzavarról, egyre nő a diagnózissal rendelkezők létszáma, az akadályok, a megkülönböztetés, a félelemből és információhiányból adódó kirekesztés sajnos nem csökken. Pedig egy kis megértés, és elfogadás hatalmas segítséget jelent mind egy autizmussal élő gyermek, vagy felnőtt, mind pedig az általuk közvetetten érintett családtagok számára.
Ha ma, április másodikán megpróbáljuk kékben látni a világot, holnap talán sokkal szebb és toleránsabb hellyé válik.
#éniskékvagyok
Hozzászólások