Zenész családba született, egész gyermekkorát átjárta a muzsika. Zeneszerzést is tanult, végül karmesteri diplomát szerzett. A világon mindenhol ismerik, több neves zenekar élén dolgozott. Megreformálta az együttesek felkészítését és új koncertformákkal hozta közelebb a zenészekhez a közönséget. Ha választhatna, a 16.századi Olaszországban élne. Szerinte nem a siker a cél, hanem az, hogy a zenész szeressen zenélni, és ezt meg is akarja osztani a nagyérdeművel. Fischer Iván ma 70 éves.
1951-ben született zenészcsaládba. Édesapja nyomdokaiba lépett, mikor a zeneszerzéssel szemben karmesteri pályát választotta, azonban soha nem távolodott el a komponálástól. A Premio Firenze és a BBC-karmester versenyét is megnyerte. 1975-től megfordult a világ legnevesebb koncerttermeiben. Túlzás nélkül korunk legjobb karmesterei között tartják számon, felsorolni is nehéz, hány szimfonikus zenekart vezényelt világszerte. Ahogy a Budapesti Fesztiválzenekar honlapján olvasható:
Hírnevéhez zenekarának intenzív nemzetközi turnétevékenysége mellett nagy szakmai visszhangot és közönségérdeklődést kiváltó hanglemezeinek sora is hozzájárult. Számos felvételét tüntették ki értékes nemzetközi díjakkal.
Munkássága során- a teljesség igénye nélkül- Kossuth-díjjal, Kristály-díjjal, Príma Primissima-díjjal, és Magyarország Érdemes Művésze-díjjal is is jutalmazták. Rengeteg nemzetközi elismerésben részesült eddig,
a Francia Köztársaság kormánya a Művészeti és Irodalmi Rend lovagja címet adományozta neki, és elnyerte a Brit Királyi Filharmónia díját, valamint a holland Ovatie-díjat. 2013-ban a londoni Royal Academy of Music tiszteletbeli tagjává választotta. 2015-ben megkapta az Abu-Dzabi Fesztivál életműdíját, 2016-ban az Argentin Zenekritikusok Szövetsége a legjobb külföldi karmesternek választotta.
olvasható a BFZ honlapján.
2014-ben dokumentumfilmet forgatott vele és a zenekarral az Index égisze alatt Sólyom András. A filmből kiderül, hogy hogyan zajlanak a zenekar próbái, hogyan ösztönzi a zenészeket, milyen munkatempót diktál, valamint hogy számára nem a “siker a cél, hanem az, hogy a zenekar jól zenéljen és állandóan ápolja azt az érzetet, hogy szeressen zenélni és ezt akarja megosztani a közönséggel.”

Ami talán még inkább a szakma nagyjai közé emeli, hogy egész pályája során igyekezett megtalálni lehető legrövidebb és legközvetlenebb utat a közönség és a zenekar között. Több új koncertforma is fűződik a nevéhez, ilyen például az úgynevezett “Egy forintos” hangverseny, vagy a “Kakaó”. Adott már zenekarával koncertet kórházban és a Hősök terén is. Munkásságával érzékenyít, nevel és elmélyíti a zeneszeretetet. Legutóbb szilveszterkor egy igazán különleges kórust vezényelt az RTL Klub képernyőjén: idős, fiatal, roma, fogyatékkal élő, férfi, nő, rendőr és pap, mind együtt énekelték az év utolsó perceit követően a Himnuszt, Fischer Iván vezényletével, kiemelve, hogy mennyire fontos az egymás iránti figyelem és közösség vállalás.
Fischer Iván 70.születésnapján ingyenes koncertközvetítést láthatnak az érdeklődők a Budapesti Fesztiválzenekar oldalán. Igazán különleges csemegére kell készülni, hiszen a kerek évfordulón a BFZ mellett az amszterdami Concertgebouworkest (aminek tiszteletbeli vendégkarmestere) és a Konzerthausorchester Berlin (ahol szintén tiszteletbeli karmesterként jegyzik) közösen köszönti a művészt. Ahogy a zenekar közleményéből kiderül:
a jeles napon este fél 9-től honlapjaikon egyszerre közvetítik azt a közösen szerkesztett összeállítást, amelyben Fischer Iván által írt, vezényelt vagy rendezett darabokat, emlékezetesebb koncerteket idéznek fel. Az ingyenesen elérhető, mintegy másfél órás koncertfilmben helyet kaptak részletek például Beethoven 8. vagy Mahler 1. szimfóniájából, illetve a Figaro házassága és a Falstaff című szcenírozott operákból is. A felvételek között ismert tisztelők, barátok mondják el köszöntőiket.
A felvételt IDE KATTINTVA tekinthetik meg este 20.30-tól.
Hozzászólások