109 éve jött létre az Országos Stefánia Szövetség, ezen belül megalakult a Védőnői Szolgálat. Ebből az alkalomból a Debreceni Egyetem Klinikai Központja (DE KK) és a város közös ünnepségen köszöntötte a védőnőket. A Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet Pósa utcai épületében rendezett eseményen a legkiemelkedőbb tevékenységet végző védőnőket díjazták is.
A DE KK-nak égisze alatt működő, 2019-ben megalakult Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet (DAEFI) Iskola- és Óvodaegészségügyi Szolgálata mellett 2023. július elsejével létrejött a Vármegyei Védőnői Szolgálat, Hajdú-Bihar mintegy 150 védőnői feladatokat ellátó szakembere került a KK kötelékébe. A szervezeti változás eredményeképp az intézményben jelenleg több mint 250 védőnő látja el tevékenységét.
Ez a strukturális és szakmai változás jelentős kihívást és lehetőséget is teremtett számunkra. Lehetőséget arra, hogy a betegelégedettség, valamint a betegellátás biztonságának és minőségének fokozását szem előtt tartva egy egységes szakmai irányelveken és szigorú szakmai protokollon alapuló, a korábbinál is színvonalasabb ellátás feltételeit teremtsük meg, klinikai munkánk további szakmai erősödését eredményezve
emelte ki köszöntőjében Szabó Zoltán, a DE KK elnöke, a rendezvény fővédnöke.
1915. június 13-án Stefánia belga királyi hercegnő védnökségével jött létre az Országos Stefánia Szövetség az Anyák és Csecsemők Védelmére, ezen belül megalakult a Védőnői Szolgálat is. A Védőnői Szolgálat 2013-ban Magyar Örökség Díjat kapott, 2014-ben bekerült a Magyar Értéktárba, majd a Hungarikumok Gyűjteményébe.
Széles Diána, Debrecen alpolgármestere azt hangsúlyozta, hogy a védőnők a gondoskodó város program alappillérei, munkájuk nagyon fontos segítség a szülőknek.
A védőnők tevékenysége azért is nélkülözhetetlen, mert ha nem lenne az iskolaegészségügyi, iskolavédőnői rendszerünk, nem tudnánk évente több mint 13 000 gyermek komplex egészségügyi szűrését elvégezni. A védőnői szolgálat munkájához a város és az egyetem biztosítja a megfelelő infrastruktúrát, az eszközöket és minden szakmai segítséget megad
tette hozzá az alpolgármester.
Tényi Renáta, az Országos Kórházi Főigazgatóság Védőnői Szakmai Osztályának vezetője köszöntőjében arról beszélt, hogy többek között az informatikai fejlődésnek, a társas kapcsolatok és a családi szerkezetek átalakulásának is köszönhető, hogy a társadalmi igények folyamatosan változnak. Ehhez a védőnői hivatásnak is alkalmazkodnia kell.
Szöllősi Anna, a KK ápolási és szakdolgozói igazgatóhelyettese kitért arra, hogy a védőnők tevékenysége szerteágazó. A várandósság korai szakaszától kísérik az édesanyákat, a gyerekeket, a családokat, megszervezik a szűrővizsgálatokat, védőoltásokat készítenek elő, egészségnevelő programokat biztosítanak, ugyanakkor kapcsolatot tartanak az egészségügyi-, a gyermekjóléti-, és a szociális ellátórendszerben dolgozó szakemberekkel.
A Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet, és ezen belül a védőnői szolgálat tevékenységének alapja az egyetem, a Klinikai Központ és a város együttműködése. Az egyetem és a Klinikai Központ vezetősége támogatja munkánkat, emellett mindig számíthatunk a város segítségére is. Ezért is örülök, hogy a vármegyei védőnők is bekerültek ebbe a jól működő rendszerbe
fejtette ki Papp Csaba, a DE KK DAEFI igazgatója.
Az ünnepségen kiemelkedő tevékenységükért jutalmat vehettek át a Böszörményi úti és a biharkeresztesi védőnők, az év védőnőjének járó elismerést idén Ötvös Andreának ítélték oda.
Forrás: DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont – CzA










Hozzászólások