Az Állatorvostudományi Egyetem által létrehozott központ célja segíteni az állatorvosok és állatvédők munkáját, és támogatni az állami döntéshozást is. Mindezeken felül fontosnak tartják a lakosság megfelelő képzését, felvilágosítását a felelős állattartás kapcsán.
Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora hangsúlyozta, az állatvédelem nem merülhet ki csupán a kutyák és macskák védelmében, rajtuk kívül a gazdasági haszonállatok és vadállatok megfelelő tartására, gondozására is ügyelni kell. Utóbbi egyrészt a biológiai sokféleség megőrzése, másrészt a táplálkozásunk miatt is fontos. – Ha rosszul bánunk a szarvasmarhákkal, sertésekkel, baromfikkal, magunknak is ártunk, hiszen majd mi fogyasztjuk el a beteg állatokat – mondta.

Már az óvodai, iskolai környezetben népszerűsíteni kell az állatvédelmet és felhívni a figyelmet a felelős állattartásra – jelentette ki Ovádi Péter, a Nemzeti Állatvédelmi Program megújításáért és végrehajtásáért felelős miniszteri biztos.
Fel kell lépnünk az állatok érdekeiért, és az állatkínzók és a gondatlan állattartók ellen
tette hozzá.
Az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központjának tevékenységei között szerepel a kutatás, melynek célja az állatvédelemben vitatott, sokakat megosztó témák (mint amilyen a kóbor állatok kérdésköre, a haszon-és cirkuszi állatok helyzete, szaporítótelepek felszámolása) feltérképezése, és azok tudományos alapon való megtárgyalása. A szervezet az edukációnak is kiemelt figyelmet szentel. Új, kötelező tantárgyat vezettek be az állatorvosi képzésben, de a szakemberek mellett a civil lakosságot is szeretnék oktatásban részesíteni. Mindemellett várhatóan a nyár elején megjelentetnek egy, az állattartás etikai követelményeit tartalmazó úgynevezett Állatvédelmi Kódexet is.
Vetter Szilvia az Állatvédelmi Központ intézményvezetője szerint az új egység létrejöttével mérföldkőhöz érkezett a magyarországi állatvédelem oktatása és kutatása. Az InfoRádióban arról is beszélt, hogy a központ hogyan lép majd fel az állatbántalmazások ellen. – Vizsgáljuk a meglévő állatvédelmi jogszabályrendszer megfelelőségét, illetve annak leképeződését a jogalkalmazásban, jogkövetésben. Ezzel is szeretnénk segíteni a döntéshozók munkáját – mondta.
Hozzászólások