Egy nemrég befejeződött nemzetközi kutatás arra a megállapításra jutott, hogy a jó minőségű alvás jelentősen csökkenti a szívmegállás kockázatát. Persze az alvás minőségét nem csupán az időtartam tudja befolyásolni, kifejezetten sok tényezőnek kell együttesen teljesülnie ahhoz, hogy az álomban töltött óráink meghozzák egészségügyi gyümölcsüket.

Az egészséges alvási szokásokról beszámoló felnőttek körében a szívmegállás 42 százalékkal kisebb kockázatát mérték, mint az egészségtelen alvási szokásokkal küzdőknél – írja a Circulation orvosi szaklapra hivatkozva az MTI. Persze mondani könnyű, kivitelezni már kevésbé, hiszen a minőségi alvás az:
- 7-8 órás időintervallumot jelent
- nem zavarja meg horkolás
- nem zavarja meg a túlzott nappali aktivitás
- nem zavarja meg a túl korai, vagy túl késői elalvás
Így leírva azért már nem olyan egyszerű, ugye? Hiszen manapság ki az, aki minden fent leírt feltételnek meg tud felelni az alvását illetően. A friss és ropogós nemzetközi kutatás (amerikai centrummal, de nagy fókuszcsoporttól érkezett minta az Egyesült Királyságból is) 408 802 ember adatainak elemzésével kereste az alvási szokások és a szívelégtelenség közötti összefüggést. A résztvevők 37-73 évesek voltak a toborzás idején, 2006 és 2010 között. Csaknem 10 évig követték vissza a résztvevők életét, amiből kiderült, hogy
5221 esetben történt szívmegállás .

Az adatok összesítését követően kikérdezték a résztvevőket az alvási szokásaikról. Az időtartam alapján három csoportra osztották őket:
- a rövid alvásidő (hét vagy annál kevesebb óra)
- az ajánlott alvásidő (hét-nyolc óra)
- a hosszú alvásidő (kilenc vagy annál több óra).
Ezután megállapították, hogy a legegészségesebb alvási szokásokat mutató résztvevőknél 42 százalékkal volt kisebb a szívelégtelenség kockázata azokhoz képest, akiknek alvási szokásaik egészségtelenek voltak.
Mindent összevetve tehát törekedni kell arra, hogy minél többet és minél zavartalanabbul tudjunk aludni éjjel. A kisgyermekesek, vagy az éjjeli műszakban dolgozók, netán az átlagostól eltérő bioritmussal rendelkező “éjjeli baglyok” se kezdjenek el aggódni, hiszen fontos faktor az összképet tekintve a betegségre vonatkozó hajlam, az életkor, a kondíció és az életvitel is.
Hozzászólások