Állatok, kémiai elemek, izgalmas helyek, de leggyakrabban a minket körülvevő természet ezernyi arca köszönt vissza azokban az alkotásokban, amelyek A Természettudományos Oktatásért Szabó Szabolcs Emlékére Közhasznú Alapítvány (Sz2A) és a Richter Gedeon Nyrt. együttműködésében 6–18 éves diákoknak meghirdetett természettudományos ihletésű mese- és novellaíró pályázatra érkeztek. A több mint 500 pályamű közül a díjazottakért járó jutalmakat január 25-én adták át ünnepélyes keretek között a Magyar Tudományos Akadémián.
„A pályázatok zöméből megkapó módon árad a természet erőteljes szeretete.”
értékelt a TETT ötletgazdája, a Richter Gedeon kutatóprofesszora, ifj. Szántay Csaba
A TETT-mesepályázat dobogósai között szerepel egy debreceni diák, Németh Liza Szófia is, a Tóth Árpád Gimnázium 11. osztályos tanulója. A középiskolás diáklány a 3. korcsoportban a 2. helyezést érte el Édes mese című művével.
A pályázatot a kémiatanárom, Hotziné Pócsi Anikó ajánlotta nekem. Amikor elolvastuk a versenykiírást, mindketten biztosak voltunk benne, hogy ez a pályázat nekem van kitalálva. Bár biológia-kémia tagozatra járok és mélyen elkötelezett vagyok a természettudományok iránt, soha nem tudtam egyértelműen besorolni magamat sem a reál, sem a humán beállítottságú diákok közé. A két terület keveredik bennem, a gondolkodásmódom a kettőnek egyfajta furcsa fúziója. Sem egy irodalmi pályázaton, sem egy klasszikus ,,feladatmegoldós” kémiaversenyen nem szoktam jól szerepelni, ám ha a kettő ötvözve van, abban maximálisan ki tudok teljesedni. Ez történt a TETT Mesepályázat esetében is: kombinálhattam két nagy kedvencemet, az írást és a szerves kémiát és a végeredmény végül a zsűri tetszését is elnyerte.
mesélte Liza megkeresésünkre

Liza történetének fontos mondanivalója is van.
Az igazi üzenet a mese utolsó sorában van elrejtve, miszerint nemcsak a cukrok, hanem az emberek is lehetnek ,,édesek”, azaz nem számít, hogy milyen kicsik vagyunk, vagy mennyire nincs affinitásunk valamihez, attól még fontos feladatunk van a világban, képesek vagyunk valami jót tenni a társainkért, a közösségünkért, a szeretteinkért.
emelte ki Liza a történettel kapcsolatban
A fiatal díjazott azt is elárulta nekünk, hogy szeretne az Állatorvostudományi Egyetemen tanulni, de a gyógyítás mellett a pedagógia iránt is érdeklődik. Továbbá az írást sem szeretné hanyagolni és egyszer talán lesz egy mesekönyve, amellyel a gyerekekhez közelebb tudja hozni a kémiát.
A minden előzetes várakozást felülmúló érdeklődést emelte ki a díjató eseményen dr. Pellioniszné dr. Paróczai Margit, a Richter Gedeon támogatáspolitikáért és alapítványi tevékenységek koordinálásáért felelős vezetője.
„Bízhatunk a jövőben, hiszen az értelem és az érzelem ebben a kezdeményezésben is jól megtalálta egymás társaságát”
emelte ki a vezető
A TETT-pályázatot 2021-ben első alkalommal hirdette meg az Sz2A a Richter Gedeon Nyrt. kezdeményezésére és támogatásával, valamint Döbrentey Ildikó és Levente Péter alkotópáros védnökségével általános iskolai, középiskolai, valamint középfokú szakképzésben résztvevő diákok számára, hogy a tanulók bemutathassák, számukra mit jelent a természettudomány – környezet- és természetismeret, földrajz, biológia, fizika, kémia –, milyen hasznosítható tudást és élményt nyújt a terület felfedezése, megismerése és szeretete, mindezt mesei köntösben.
Németh Liza Szófia és a többi díjazott művét a www.tettmesepalyazat.hu oldalon lehet elolvasni. A zsűri válogatása alapján a legjobb írásokból könyv készül, amit minden, a könyvben szereplő alkotó megkap majd.
Hozzászólások