Ha elegen aláírják a petíciót, akkor akár labdarúgó világbajnoki címet is szerezhetünk Magyarországnak – visszamenőleg.
“A FIFA vizsgálja felül az 1954-es berni döntőn doppingoló játékosokkal kiálló német válogatott világbajnoki címét” névre hallgató bejegyzés jelent meg a citizengo.org portálon. Amennyiben összejön a tízezer aláírás, elő is terjesztik a petíciót a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség elé. Bár nehéz elhinni, hogy ez nem áprilisi tréfa. Ám február van.
Mint ismert, 1954. július 4-én Bernben rendezték meg a Magyarország-NSZK világbajnoki finálét, melyet 2:0-s vezetésről 3:2-re elveszítettünk. Vagy mégsem?
Íme a bejegyzés teljes szövege:
“A Német Olimpiai Bizottság, a Humboldt Egyetem és a münsteri Wilhelm Egyetem kutatócsoportjának közös vizsgálata során megállapítást nyert, hogy az 1954-es berni labdarúgó világbajnoki döntő előtt a német csapat orvosai metamfetaminnal (pervitin) segítették a német válogatott több tagját. Bár 1954-ben még nem volt kötelező doppingvizsgálat a mérkőzések után, de mivel a lovak doppingolása már tiltottnak számított, ezért nyilván a futballban sem lehetett megengedett. Indítványozzuk ezért, hogy a FIFA vizsgálja felül a németeknek a magyar Aranycsapat – mely a csoportkörben még 8-3 arányban diadalmaskodott az NSZK válogatottja felett – ellenében megszerzett világbajnoki címét! Teljesítményfokozó szerek használata (dopping) miatt ugyanis vettek már el nem egy elsőséget (így például Ben Johnson kanadai futó olimpiai aranyérmét is 1988-ban), ezért a világbajnoki cím felülvizsgálata nem lenne példa nélküli a sporttörténelemben. Amennyiben legalább 10 ezer aláírás összegyűlik a kezdeményezés támogatására, hivatalosan is a FIFA, esetleg a Nemzetközi Sport Döntőbíróság (CAS) elé terjesztjük a kérést.”
Az Index megkereste a témában Tiszeker Ágnest, a Magyar Antidopping Csoport (MACS) vezetőjét, aki kissé lehűtötte a kedélyeket:
“A WADA, a Nemzetközi Antidopping Ügynökség csak 1999-ben alakult meg, 1954-ben a FIFA-nak semmiféle tiltólistája nem volt arra vonatkozóan, hogy mit lehet szedni és mit nem. Márpedig jogszabály hiányában hogyan is lehetne bármiféle, 67 évvel ezelőtti eredményt megmásítani?”
Ezek szerint lehet, az utódoknak mégis a pályán kell ráhajtaniuk a világbajnoki aranyéremre.
Hozzászólások