Természettudományos és muzeológiai vizsgálatok igazolják, hogy a Néprajzi Múzeum ZOOM című állandó kiállításában látható ritka mozaik maszk eredeti azték kori lelet, közép-mexikói, valószínűleg mixték mesterek munkája, valódi türkiz berakással – olvasható a múzeum közleményében. A maszkon több intézmény közreműködésével elvégzett alapos vizsgálatok eredményeit a Forensic Science International folyóiratban publikálták.
A debreceni Atommagkutató Intézet (ATOMKI) kutatóinak feladata a maszkon lévő kék és fehér berakások vizsgálata volt. A vizsgálatokat részben közvetlenül a maszkon, részben a már korábban eltávolított mozaikszemcséken végezték el az ATOMKI Örökségtudományi Laboratóriumának eszközparkja segítségével.
Az ATOMKI kutatói által felhasznált berendezések és módszerek a következők voltak:
A digitális 3D mikroszkóp a tárgy optikai vizsgálatát tette lehetővé nagy felbontásban és széles nagyítási tartományban. A mérés a szabad levegőn történt, így a tárgy mérete nincs korlátozva. A felület mikroszerkezetéből következtetni lehet annak megmunkálási módjára.
A pásztázó elektronmikroszkóp (SEM – Scanning Electron Microscope) az eltávolított mozaikszemcsék felületének és elemi összetételének alaposabb vizsgálatát tette lehetővé, a mérés egy vákuumos mérőkamrában történt.
A mikro-röntgenfluoreszcencia (micro-XRF – micro X-Ray Fluorescence) módszer az elemösszetételről és az elemeloszlásról is ad információt. Ezzel az eszközzel a maszk kék és világos berakásait, valamint az eltávolított szemcséket vizsgálták.
A Raman-mikroszkóp a tárgy anyagában lévő kémiai kötésekről szolgáltat adatokat.

A fenti módszerek eredményei egymással jó egyezést mutattak, mely alapján a következőket állapították meg a kutatók:
A kék színű berakás az elemösszetétele és a Raman-spektruma alapján valóban türkiz. További vizsgálatok szükségesek annak megválaszolására, hogy ezt a türkizt hol bányászták.
A fehér színű berakás az eredeti feltételezéssel szemben nem kagylóból készült, hanem három különböző anyagból: alabástromból (a gipsz egy módosulata), agyagkőből és egy további, eddig még nem azonosított klór tartalmú kőzetből.
Az orrnál lévő vörös színt egy hematit (vörösvasérc) tartalmú festék adja.
Forrás: ATOMKI
Hozzászólások