Az ATOMKI két kutatója nyerte el a 2023-ban meghirdetett MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíjat, amelynek célja a kiemelkedő kutatás-fejlesztési teljesítmény ösztönzése és elismerése a fiatal kutatók körében, valamint az MTA doktora cím elnyerésére való felkészülés elősegítése.
Lisztes-Szabó Zsuzsa korábbi kutatási eredményei az elmúlt 10000 év középső szakaszára, az ún. középső holocén időszakra irányították figyelmét. Ekkor a klíma viszonylag stabil volt, mentes a markáns kilengésektől. Ezt az időszakot az északi féltekén a mainál melegebb nyarakkal és helyenként enyhébb telekkel jellemezhetjük. A Kárpát-Pannon-térség földrajzi fekvése és hazánk medencejellege már ekkor is eredményezhetett a környező térségektől eltérő éghajlatot, helyi klímaeltolódást. A jövőben várható változások előrejelzéséhez kiemelten fontos megismernünk, hogy a melegebb holocén időszakban hogyan alakult a klíma a Kárpát-medencében, miként változtak a csapadékos és aszályos időszakok, és hogyan hatott mindez a térségben élő emberek életmódjára. Az elnyert ösztöndíj keretében végzendő kutatási program ezt vizsgálja az eltemetett talajokból, jégkori tavakból, lápok üledékéből, továbbá régészeti leletekből, köztük emberi és állati fogkőbe ágyazott növényi maradványokból vett minták azonosításával, elemösszetételének és izotóparányainak mérésével.
Major István az ösztöndíj program keretében a különféle tömegspektrométerekkel történő mérésekhez végez módszerfejlesztéseket; célja a mintavétel, a mintafeldolgozás és a mérés pontosítása a megbízhatóbb eredmények eléréséhez. A minták vizsgálata során a bennük lévő szén stabil (12C, 13C) és nem stabil (14C) izotópjainak, a nitrogén és a stroncium izotópjainak mennyiségét kell meghatározni. Az egyik fő kutatási irány a légköri, széntartalmú aeroszolok forrásának meghatározása az izotópösszetétel alapján, azaz annak kiderítése, hogy az adott szennyező természetes vagy emberi-mesterséges eredetű-e. A másik fő kutatási irány annak kiderítése, miként lehet a már tartósított, azaz modernkori anyaggal elszennyezett őslénytani vagy régészeti leletekből, elsősorban csontokból vett mintákat úgy megtisztítani, hogy alkalmasak legyenek az izotópos vizsgálatok elvégzésére. A különféle kémiai elemek izotópösszetétele hasznos információkat szolgáltat a hajdan élt emberek és állatok táplálkozására és vándorlására vonatkozóan.
A 2023-ban nyertes pályázatot benyújtó fiatal kutatóknak a Bolyai-ösztöndíj elnyeréséről kiállított okleveleket a szeptemberi Bolyai-napon adják majd át.
Forrás: Atomki
Hozzászólások