Minden évben találkozunk azzal a megállapítással, hogy a fűtési szezon közeledtével nem árt felülvizsgáltatni berendezéseinket. Ha évente egyszer időpontot kérünk a kéményseprőtől, akkor szinte biztos, hogy szerencsénk lesz, mert nagy eséllyel kerülnek el minket a téli, fűtéssel kapcsolatos balesetek. A másik szerencsét hozó tényező a fekete ruhás szakember mellett a szén-monoxid jelző készülék! Tegnap ennek köszönhetően menekült meg egy család a szén-monoxid mérgezéstől Debrecenben, és úszták meg a szivárgást kórház nélkül.
A Hajdú-Bihar Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság közlése szerint:
Időben jelzett a szén-monoxid-érzékelő tegnap este Debrecenben, egy Pajzsika utcai otthonban. A lakók még a megyeszékhely hivatásos tűzoltóinak megérkezése előtt átszellőztették a házat, ahol a meghibásodott cserépkályhát a kéményseprői felülvizsgálatig nem lehet használni. Személyi sérülés nem történt.
Sajnos ahogy gyalogolunk a tél sűrűje felé egyre több ilyen esetről fog beszámolni a katasztrófavédelem. Pedig két egyszerű tényezővel eseménytelen fűtési szezont könyvelhetünk el, akár előre is. Az egyik ilyen a kéményseprői felülvizsgálat, a másik a szén-monoxid érzékelő jelenléte a fűtési berendezés közelében.

A kéményseprő tényleg szerencsét hoz!
A katasztrófavédelem kéményseprői 17 megye településein végzik a kémények ellenőrzését és tisztítását. Évente egyszer ezt a lehetőséget bárki igénybe veheti a lakosságból, ráadásul díjmenetesen. A társasházak esetében hirdetmény közzétételét követően, a családi házakba pedig igénybejelentést követően érkezik a szakember, hogy az ott élők biztonsággal kezdhessék meg a fűtési szezont. Noha a legalkalmasabb időpont a felülvizsgálatra az enyhe, még fűtést nem igénylő hónapok valamelyike lenne, még most sincs késő jelentkezni az átvizsgálásra.

A kéményseprő mellett a másik hasznos eleme a veszélyek kivédésének az érzékelők használata. Szerencsére egyre több háztartásban megtalálhatóak a szén-monoxid szintjét ellenőrző készülékek. Ezeket az érzékelőket célszerű a fűtési berendezéshez közel elhelyezni, hiszen az a helyiség telítődik a mérgező gázzal elsőként, ahol a fűtési berendezés található. Nem mindegy azonban, hogy milyen készülékkel védjük az egészségünket. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság honlapján elérhető egy lista, az országban kereskedelmi forgalomban megtalálható érzékelőkről, azok negatív és pozitív értékeléséről. A megfelelő CO-érzékelők listáját ITT találja.
FONTOS!
A szén-monoxid, egy színtelen, szagtalan gáz, nem véletlenül hívják a köznyelvben “néma gyilkosnak”. A CO-mérgezés tüneteivel nem árt tisztában lenni, melyek a következőek lehetnek:
– fejfájás
– hányinger
– mellkasi fájdalom
– eszméletvesztés
– görcsohamok
Hozzászólások