Az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás tekintetében továbbra is a sereghajtók között vagyunk az EU-ban – írja a hvg.hu.
2019-ben Magyarországon volt az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás (AIC) az Európai Unióban – derül ki az unió statisztikai hivatalának jelentéséből.
Az Eurostat által közzétett adatok szerint 2019-ben ez a mutató 6 százalékkal volt magasabb az euróövezetben, mint az uniós átlag (100 százalék). A tagországok közül Luxemburg szerepel az első helyen, ahol az uniós átlagnál 35 százalékkal magasabb egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás, a második helyen Németország (+22 százalék), a harmadikon pedig Ausztria (+18 százalék) áll a 2019-es adatok szerint.
Az uniós átlagot ezen kívül még hat tagállam haladta meg:
Dánia, Belgium, Hollandia, Finnország, Franciaország, Svédország.
Magyarországon az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás az uniós átlag 65 százaléka volt 2017-ben, ez a szám 2018-ban pedig 66 százalék, tavaly egy pontot emelkedett 67 százalékra. Ezzel 2019-ben csak az uniós átlag 58 százalékát elérő Bulgáriát és Horvátországot (az átlag 66 százaléka) előzzük meg.
Ha nem az EU-s tagországokat nézzük, akkor Magyarországnak Montenegrónál, Szerbiánál, Észak-Macedóniánál, Albániánál és Bosznia-Hercegovinánál is jobbak voltak a mutatói.
Az egy főre jutó haza össztermék, azaz a GDP, tekintetében szintén 6 százalékkal voltunk az átlag felett. Luxemburg főlénye itt kimagasló, a miniállamban az egy főre jutó GDP 260 százaléka volt az uniós átlagnak, a második helyen Írország (+93 százalék), míg a harmadikon Dánia (+30 százalék) szerepel. Magyarország esetében ez a szám az uniós átlag 73 százaléka, ezzel viszont Bulgária és Horvátország mellett Szlovákiát, Lettországot, Görögországot és Romániát is megelőzzük.
Hozzászólások