Mindenkit megcincált az előző esztendő, azonban 2020 vitathatatlan pozitívuma, hogy felébredt az emberekben a segíteni akarás, és egyre többen áldozták be szabadidejüket ingyen, egy jobb, nemesebb cél érdekében.
Ha önkéntességről beszélünk, akkor rendre ahhoz az eseményhez kanyarodunk vissza, ami tavaly év végén Debrecenből indult, de az ország másik pontjáig ért a híre: a Magyar Vöröskereszt a Debreceni Mentőállomás dolgozóinak tehermentesítése érdekében toborzott önkéntes diszpécsereket. Óriási érdeklődést váltott ki a felhívás, pár nap alatt több, mint 100 önkéntes jelentkezett, sőt, a toborzás végének bejelentését követően is érkeztek folyamatosan a jelentkezések.

De nem csak ez melengette meg a közvélemény szívét: sok pályaelhagyó tért vissza önkénteskedni az egészségügybe, színházi szakemberek köszöntötték a tesztre várókat a vonal túlsó végén, még többen csatlakoztak cívil szervezetek által hirdetett munkákhoz, az adománygyűjtések pedig rendre meghaladták a korábbi években tapasztaltakat. Egyszóval: az önkéntes munka végre a neki megérdemelt fókuszba került!
Ma jelentették be, hogy 2021 Magyarországon az önkéntesség éve lesz, az eseménysorozatba a kormányzati, a civil és a vállalati szféra szereplőit is bevonják.
F. Tóth András az Önkéntes Központ Alapítvány (ÖKA) ügyvezető igazgatója a tematikus év beharangozó sajtótájékoztatóján ma elmondta:
a magyarországi felnőtt lakosság mintegy 30 százaléka vesz részt ilyen tevékenységekben, és egyre többen szeretnének bekapcsolódni azokba. Önkéntesnek lenni ma menő. Az idei eseménysorozat célja az önkéntes programok minőségfejlesztése, köztük a képzési rendszerek kidolgozása, a koordinátorok magas szintű felkészülése, a támogatási rendszerek, jogszabályok szükséges módosítása.
Bálega János, a debreceni KÖZ-Pont Ifjúsági Egyesület stratégiai vezetője szerint, az idei eseménysorozat kulcsszavai a minőségfejlesztés, a bevonás, a figyelemfelhívás és az innováció. A tematikus év lebonyolításában regionális koordinátorok vesznek részt, feladatuk pedig az lesz, hogy a fenti kulcsszavakra és azok megvalósulására figyeljenek.

tette hozzá Bálega János.
Az év folyamán négy önkéntességi hetet is tartunk: április 19-től a környezetvédelem és fenntarthatóság, június 7-től a szociális ellátás, augusztus 23-tól a gyermek, család, ifjúság, végül október 1-jétől idősügyi témakörben.
Az eseménysorozat nyitóünnepsége március 4-én lesz Székesfehérváron. Ezt követően 52 héten keresztül mutatják be a hét önkéntesét, akiket már most lehet jelölni az onkentes@onkentes.hu e-mail címen. A tematikus év, és a hozzá kapcsolódó programok záróünnepsége december 5-én lesz Debrecenben.
Hozzászólások