Bosch művészete minden próbát kiállt, elismerése minden korszakot túlélt, csekély számú fennmaradt alkotása előtt évente milliók tolonganak a világ legrangosabb múzeumaiban – mondta el a Szépművészeti Múzeum Menny és pokol között – Hieronymus Bosch rejtélyes világa címmel szombattól látható kiállításának pénteki ünnepélyes megnyitóján a köztársasági elnök.
Áder János a németalföldi mester művészetéről szólva elmondta, hogy a 21. századi nézőre több mint 500 év távlatából is elemi erővel hat ez a képi tobzódás. “Időtlensége azt jelenti, hogy a kortársainak adott képi rejtvényeken ma is törhetjük a fejünket” – fogalmazott. “Bosch zseni. Ahogy Leonardo da Vinci, Botticelli, Rembrandt, Caravaggio, Monet, Cezanne, Van Gogh” – mondta az államfő.
Mint hangsúlyozta, az utóbbi fél évszázad talán legnagyobb szabású Hieronymus Bosch-kiállítása nyílik meg most Budapesten.
Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója hangsúlyozta, nagyszabású Bosch-kiállítást bemutatni szinte lehetetlen küldetésnek tűnt, a megvalósulásban azonban nagy szerepet játszott a Tóth Bernadett kurátor által kidolgozott kiállítási koncepció, amely meg tudott győzni számos nagy kölcsönző intézményt – tekintett vissza a főigazgató.
Larry Silver művészettörténész, a Pennsylvania Egyetem professzor emeritusa arról szólt, hogy ez a tárlat nagyban hozzájárul Hieronymus Bosch rejtélyes világának feltárásához. Hozzátette: “diadalmas kiállítás ez mind Budapest, mind Bosch számára”.
Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója emlékeztetett arra, hogy a kiállítás a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek keretében valósul meg.
Hegedűs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója kiemelte, hogy a pénzintézet nem csupán az elmúlt fél évszázad egyik legjelentősebb Bosch-kiállításának főtámogatója, hanem a múzeum stratégiai partnere.
A mintegy kilencven műtárgyat – köztük Hieronymus Bosch tíz saját kezű festményét és több rajzát – felvonultató tárlat szombattól július 17-ig látható a Szépművészeti Múzeumban.
(MTI/HP)
Hozzászólások