A Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor legjelentősebb eseménye, az Orbán-Tőkés előadás a nagyszínpadon. Az idei a negyedszázados évfordulóra való emlékezéssel kezdődött, melyen a lelkes hallgatóság mellett több kormánytag, az egyházak és a külhoni magyar szervezetek képviselői is jelen voltak.
Tőkés László EP-képviselő a nagy történelmi évfordulók – első világháború, Trianon, második világháború befejezése – kapcsán bejelentette: emberpróbáló időket élünk, ha nem találunk megnyugtató megoldásokat a menekültkérdés megoldására, az végzetes lehet. Magyarország vagy keresztény lesz, vagy nem lesz – vetítette előre. A továbbiakban az autonómiatörekvések támogatását kérte és igényelte Orbán Viktortól a gyökeres változás elérése érdekében.
Orbán Viktor miniszterelnök beszéde elején bejelentette: a tavalyi siker nem könnyű a helyzete, mivel túlságosa magas a mérce. Ám érvényes az akkori megállapítása: olyan időket élünk, hogy bármi megtörténhet. „Ki gondolta volna tavaly ilyenkor a menekültáradatot, azt, hogy az USA lehallgatja a német vezetőket, azt, hogy amerikai fegyvereket telepítenek Közép-Európába, vagy, hogy Magyarország lesz a második leggyorsabban fejlődő ország az Európai Unióban?” – sorolta kérdéseit a kormányfő.
Az újkori népvándorlásról azt mondta: az politikai folyamatok következménye. Észak-Afrika nem képes megvédeni Európát a népvándorlás felerősödésétől, mely Afrika mélységeiből érkezik. A fekete kontinensen egymilliárd 100 millió ember él, akik fele 25 év alatti, s akiknek nem lesz hol lakniuk, ezért indulnak el Európába. „Számunkra a tét Európa, a nemzetek megmentése. Válaszunk pedig az, hogy Európa az európaiaké maradjon, s magyar Magyarországot akarunk megőrizni” – egyértelműsítette Orbán.
A továbbiakban szólt arról, hogy a hazai baloldal másként gondolkodik a menekültkérdésről. Amíg 2004-ben uszított a külhoni magyarok ellen, addig most legszívesebben a keblére ölelné a bevándorlókat.
A miniszterelnök a jelenkor problémáit – a menekültkérdés tükrében – 4 kérdéskör alapján határozta meg. Ezek legfontosabbika a nemzeti önazonosság, összefüggés a terrorizmus és a bevándorlás között, a gazdaságra gyakorolt hatás, miszerint a bevándorlók hozzájárulnak a munkanélküliséghez, illetve a növekvő bűnözés, aminek következtében csökken a lakosság biztonságérzete.
Beszéde végén Orbán Viktor ismertette a Nemzeti konzultáció eredményét. Eszerint egymillió 254 kérdőív érkezett vissza, a válaszadók kétharmada valós veszélynek tartja a terrorizmust, háromnegyede szerint biztonságunkat veszélyeztetik a bevándorlók, négyötöde szerint Brüsszel válasza megbukott, új megközelítésre van szükség a bevándorlás kezelésére, ugyanennyien szigorúbb szabályokat várnak, míg 80 százalékuk szerint saját magukat kell eltartaniuk a bevándorlóknak. 95 százalékuk pedig inkább a magyar családokat és a születendő magyar gyerekeket támogatná.
Kép és szöveg: Nyírő Gizella
Hozzászólások