Németországtól Portugáliáig.
Nemzetközi “turnéra” indul Debrecen kultúrája. A cívisváros vezetése a külgazdasági- és külügyminisztérium intézményhálózatával együttműködve nyárig több európai városba is elviszi a hajdúsági megyeszékhely képzőművészetét– a részletes külföldi programokat Puskás István alpolgármester ismertette ma délután sajtótájékoztató keretében.
Az alpolgármester elmondta,
az áttételes kapcsolatépítés útján tud a város ismertségét építeni szerte a nagyvilágban, elsősorban azokban az országokban, ami Debrecen szempontjából stratégiailag érdekesek lehetnek.
Hozzátette, hogy ennek az együttműködésnek az első eseménye a magyar költészet napja alkalmából egy Londonban megrendezett program volt, ahol a Magyar Ház egyik első vendége a költő, Áfra János képviselte Debrecent. Az eseményre nagy volt az érdeklődés, a külföldi megjelenések listája pedig most fog igazán bővülni.
Kifejtette, hogy az egykori Kölcsey Kávézó most május 1-ig kirakat galériaként funkcionál, és a Lighthouse fényművészeti csoport egy újabb projektje látható itt, mely utána tovább utazik Bulgáriába, egész pontosan Sumenbe.
Idén ünnepeljük Kossuth Lajos születésének 220. évfordulóját. Kevesen tudják, hogy a nyugati modernizáció első epizódját a Kossuth-emigráció vitte el Bulgáriába. Ez előtt tiszteleg a Lighthouse projektje. A szófiai Magyar Kulturális Központ kollaborációja révén állítottak emléket az időszak előtt a fényművészeti installációval. Debrecenben április 14-e óta látható (a dátumválasztás nem véletlen, hiszen 1849.április 14-én írták alá a függetlenségi nyilatkozatot Debrecenben), majd Sumenben mutatkozik be, 2 héttel később pedig Szófiába utazik, ahol a Magyar Kulturális Központban fogják bemutatni a fényinstallációt.
részletezte az alpolgármester.
Elmondta, hogy nem csupán Bulgáriában, de Németországban is népszerűsítik a debreceni kultúrát.
Május 11-én a stuttgarti Magyar Kulturális Központban nyílik egy debreceni vonatkozású kiállítás a MODEM gyűjteményéből. Cél az, hogy a német gazdaság egyik legfejlettebb területén is rendszeresen megjelenjen Debrecen.
Berlinben is találkozhat a lakosság Debrecen nevével, hiszen a Collegium Hungaricum-ban fog vendégeskedni a MODEM, egy kortárs kiállításon. Lakner László életmű tárlata révén mutatkozik be a cívisváros művészete a berlini közönség előtt.
A pandémia miatt kényszerszünetre küldött testvérváros program is újjáéled idén. Puskás István elmondta, hogy
május 14-én Debrecen Setubálban, a portugál testvérvárosban fog bemutatkozni, a debütálás részleteit később részletesen ismertetik majd.
Ugyancsak testvérvárosa Debrecennek Nagyvárad is, így a hagyományoknak megfelelően idén is részt vesz a város a Festum Varadinum nevet viselő kulturális fesztiválon, az előző évekhez képest színesebb és innovatívabb programokkal.
A cívisváros tehát bejárja Európát tavasszal és nyáron, ezt a tendenciát pedig – a járványhelyzet figyelembevételével- ősszel is folytatni szeretnének.
Az alpolgármester újságírói kérdésre kifejtette azt is, hogy jelenleg a képzőművészet és a zene az, ami kulturális exportcikk Debrecenben. A zenének- ahogy fogalmazott- nem elsősorban a múltja, hanem a jelen az, ami a cívisváros hírét viheti Európában. Ami még erős terület lehet, az a tánc, ahol fejleszthető Debrecen.
Hozzátette azt is, hogy főként a régiós országok jelenthetnek kulturálisan befogadó közeget, hiszen a szomszédos, vagy épp közeli nemzetek gazdasági szempontból is meghatározóak Debrecenben.
Hozzászólások