Magyarország csaknem két évtizedes múlttal rendelkezik a szuperszámítógépek terén. Az elmúlt mintegy húsz év során ötbb ütemben, több helyszínen alakítottak ki nagy számítási kapacitással rendelkező infrastruktúrát a hazai tudományos kutatás támogatására. Az idők során azonban a rendelkezésre álló hardverinfrastruktúra elavult, a géppark folyamatos megújítását célzó beruháázsok elmaradtak. Az Innováviós és Technológiai Minisztérium stratégiai terveiben megfogalmazottak szerint, a kormány jóváhagyásával idén elindult az új nagykapacitású szuperszámítógép kiépítési program.
Az országos szuperszámítógép hálózat csaknem 75 százaléka a Debreceni Egyetem Kassai úti campusán működik. A Szilárd Leóról elnevezett szuperszámítógép, Leo másodpercenként 280 billió számítási művelet elvégzésére képes. A kapacitást most tízszeresére bővítik.
Gál Zoltán, a Debreceni Egyetem Szuperszámítógép Központ megbízott vezetője a projketnyitó rendezvényen elmondta: vannak olyan folyamatok az életünkben, amelyek elemzéséhez, működésük megismeréséhez numerikus módszerekre van szükség. Ezeknek a számolásoknak az elvégézése hagyományosabb szervereknél évekbe telne. A szuperszámítógépek több ezer, több tízezer asztali gépnek az össz számolási teljesítményét képesek nyújtani.

Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja ünnepi köszöntőjében hangsúlyozta: a kísérletes tudományterületeken jelentős szerepet játszik a szuperszámítástechnika. Hozzátette: olyan feladatokat lehet elvégezni, modellezni, – mint ahogy elhangzott a vírus kutatásban is – ami olcsóbbá és gyorsabbá teszi a folyamatokat és hol máshol, ha nem egy egyetemen történik mindez.
“A Debreceni Egyetemnek a kezdetekig visszamenő szerepe van a magyar szuperszámítástechnikában. A Kassai úti campuszon nem csak a jó öreg Leo, hanem az azt megelőző kezdeti szuperszámítástechnika is helyet kapott.”
emelte ki Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja
A projektnyitó rendezvény zárásaként egy időkapszulát is elhelyeztek. A szolgáltatások várhatóan a jövő év végére elérhetők lesznek a magyar vállalatok számára.

Hozzászólások