Ha belegondolok, hogy mi szerepel a karácsonyi bevásárlólistámon évek óta, akkor a tisztítószerek garantáltan bebetonozott szereplők esztendőről-esztendőre, szóval az év végi ünnepkör nálam is egyet jelent a ház kisuvickolásával. Valahogy belénk van kódolva, hogy úgy nem köszönthet be a szeretet ünnepe, úgy nem hangozhat el egyetlen őszinte “Kiskarácsony, Nagykarácsony” sem, ha nem ragyog az utolsó négyzetcentiméterig az otthonunk. Természetesen kívül és belül is. Mikor vált a takarítás az ünnepkör részévé? Milyen tisztító népszokások köthetők karácsonyhoz és miért döntenek egyre többen úgy, hogy hagyják az egészet, és élvezik az ünnep lényegét a poros polcok, és a fél éve mosott függönyök mellett?
Nemrég jött velem szembe a közösségi oldalon egy mém, miszerint:

Furcsa, hogy manapság “mémben van az igazság”, de tény, hogy sikeresen rávilágít egy nemzedékek óta létező jelenségre. A mindenre IS kiterjedő takarítás régi magyar szokás, külföldön élő barátaim egy szimpla porszívózós-törölgetős- felmosós kombónál nem viszik tovább a történetet.
Itthon viszont ablakot pucolunk, függönyt mosunk, az utolsó könyvet is háromszor áttöröljük, de csak azután, hogy felmostunk, a kilincseket is letisztogattuk, a kanapé alól is száműztük az utolsó porszemet és tisztítószer-illatban úszik a ház. Pedig az advent és a karácsony a belső megtisztulásról szól, a lelkünkben kell(ene) nagytakarítást végeznünk, nem pedig a környezetünkben. Kicsit kutakodtam, és kiderült, hogy abban, hogy ilyenkor mindenki felmosóvödörrel mászkál otthon a népszokásainknak is vastagon van szerepe.
Régen ugyanis úgy tartották, hogy abban a házban, amiben por és kosz van karácsony idején, oda beköltözik az ördög. Mosni és teregetni sem volt ajánlatos, egyes források szerint
rossz ómennek számított, mert akinek a ruhája a padláson száradt, az rövid időn belül meghalt.

Szóval a népi hiedelmek kellő alapot adtak a karácsonyi tisztogató tevékenységek generációkon átívelő stabilizálásához. Pedig a szakemberek szerint a leggyakoribb stresszfaktor és konfliktusforrás a családok életében a karácsonyt megelőző napokban a takarításban való tökéletességre törekvés. Az emberek többsége úgy érzi, szorít az idő, mindennel el kell készülni, hiszen ha a ház akár egyetlen helyisége is kimarad a csillogásból, akkor a rokonok megjegyezhetik, ronthat az ünnepi hangulaton, illetve pont karácsonykor kell nekiállni tisztogatni.
Vajon változik valami idén?
Orbán Viktor miniszterelnök mai szokásos rádióinterjújában arról beszélt, hogy kis karácsonyra kell készülni idén. Napok óta mindenki a nagy bejelentést várja, hogy milyen szabályok mentén köszönthetjük fel rokonainkat, azonban a jelek arra engednek következtetni, hogy korlátozottak lesznek a lehetőségeink. Vajon változik-e a tendencia most, hogy sokan nem tudnak a szeretteikkel ünnepelni? Lemondunk a takarítógép nyújtotta csodáról, és elég lesz egy laza porszívózás is? Mossuk a függönyt akkor is, ha csak a szűk család üli körbe az ünnepi asztalt? Vajon idén nagyobb hangsúlyt fektetünk a belső nagytakarításra, mint a környezetünk portalanítására?

Nyilván mindenkinek a komfortérzete határozza meg, hogy mennyi munkát fektet bele az ünnepek előtti házimunkába. Azoknál azonban, akiknél a karácsonyi nagytakarítás csak konfliktust szül, elvárásokat állít fel a másikkal szemben és veszekedést generál, azoknak talán megnyugtatás lehet az a tény, hogy senki sem azért megy december végén látogatóba, hogy megnézze, mennyi por lepi el a polcokat, hanem azért, hogy osztozzon az ünnep örömében. Főleg most, amikor az ölelés nagyobb ajándék bárminél.
Hozzászólások