Az Építészeti Archívum anyagából válogató tárlat a Pásti Utcai Ortodox Zsinagógában lesz látható.
Izgalmas kiállítás nyitja meg ma délután kapuit az érdeklődők előtt: Debrecen építészetébe nyerhetünk bepillantást 100 év távlatából a Közös múltunk nyomában nevet viselő tárlaton.
A program a Pásti Utcai Ortodox Zsinagógában kapott helyet, ahol többek között az is kiderül,
hol találkozhatunk még most, 2022-ben is “míves kivitelű”, az utca vonalába simuló deszkakerítésekkel, hogy nézett ki egy fésűfogas telken álló épület faoromzata, vagy épp mennyit változott a Cívisváros utcáinak elrendezése az elmúlt 100 esztendőben.

Az idén működésének 100. évfordulóját ünneplő debreceni Építészeti Archívumban különböző dokumentumok mellett egy ideje már a cívisházak tárgyi emlékeit is őrzi a két Podmaniczky-díjas helytörténész, Dr. Horváth Péter és Balogh László. A program leírása szerint a két történész figyelemmel kíséri
a házbontásokat, és izgalmas kincseket mentenek meg az utókor számára. Az általuk gondozott Archívum 2021-ben – mint a város kulturális öröksége – a Cívis Értéktár része lett, 2022 óta pedig a Magyar Tudományos Akadémia által is elismert kutatóhellyé vált.
A folyamatosan bővülő gyűjteményük legszebb darabjait mutatják be a Közös múltunk nyomában kiállításon.
A megnyitó programja:
- 15.00 órakor köszöntőt mond Horovitz Tamás, a Debreceni Zsidó Hitközség elnöke és Dr. Puskás István, Debrecen kulturális területért felelős alpolgármestere.
- 15.30 órakor a kiállítást megnyitja és bemutatja Gábor István városi főépítész.
- 16.00 – 17.50 órakor a kiállítás kurátorai, Dr. Horváth Péter és Balogh László helytörténészek bemutatják a Civisporta MaGISter térinformatikai adatbázist, ezt követően közös tárlatvezetés a Közös múltunk nyomában című kiállításban.
- 17.50 órakor Kreisler Gábor, a Chevra Kadisa elnöke ismerteti a Múzeumok Éjszakája programját.
- 18.00 órakor fogadás.
- 18.30 órakor a program vége, imádkozás.
A tárlat szeptember 22-ig lesz látható.
Hozzászólások