Harangi Attila debreceni építészmérnökként már több mint három éve kutatja a cívis lakóházakat. Attila a Debreceni Egyetem mesterképzésén diplomamunkájának választotta a történeti belváros cívis lakóházainak megőrzését.
Hogyan maradhatnak meg a történeti földszintes lakóházak az átalakuló városszövetben? 2019 júniusában a diplomatervében egy konkrét ház és környezetének az újragondolására készített tervet, azóta pedig több, mint 1500 ház tipológiájának elkészítése által teljesedett ki a kutatása. 2019. novemberében a katasztere és a kutatása bemutatására létrehozta a www.debrecenhazai.hu honlapot, illetve a hozzá kapcsolódó közösségi oldalakon máig naponta oszt meg tartalmakat a témában.
Attila munkájához 2019-ben csatlakozott fotósként Löki Viktor. A szerzők az elmúlt két évben azt a célt tűzték ki célul, hogy a levéltári és építészeti kutatásokat a házak belső felmérésével, belső tereik és jellemzően régi bútoraik alapos fényképes dokumentálásával, illetve a lakókkal, bérlőkkel, és egyes cívisházak esetében üzletvezetőkkel készített interjúkkal és visszaemlékezésekkel egészítsék ki.
A szerzők másfél év alatt összesen 16 cívisházba jutottak be, munkájukból kiállítás nyílt, mely ősbemutatójának a Hajdú-Bihar Megyei Építész Kamara kiállítóterme ad otthont, ahol 10.27.-ig tekinthető meg.
Október 11-én, hétfőn 16 és 19 óra között a szerzők, Harangi Attila és Löki Viktor tárlatvezetést tartanak.
A kiállítás támogatói:
- A Debrecen házai: Célja egy online, interaktív gyűjtemény létrehozása Debrecen megmaradt és már eltűnt cívis lakóházairól.
- A Streets of Debrecen: Célja bemutatni Debrecen minden utcájáról legalább egy fényképet. Eddig 1100 utca kész.
- A Hajdú-Bihar Megyei Építész Kamara: Székháza a Sarló utca 3. szám földszintjén található. Nyitvatartás: hétfő: 9:00 – 15:00, kedd: 9:00 – 16:00, szerda: 8:00 – 12:00, csütörtök: 9:00 – 15:00.
- A DEkulT: A debreceni kultúra őrzője.
Forrás: facebook.com
Hozzászólások