Varga Mihály pénzügyminiszter jelentős mennyiségű nemzeti színű szalaggal érkezett március 17-én, pénteken Monostorpályiba, ahol a Civita Group Zrt. tulajdonában lévő Agri-Corn Kft. három beruházásának az ünnepélyes átadása várt a tárcavezetőre. A két új gluténmentestészta-gyártó, valamint az ehető pohár- és tányérgyártó gépsort magában foglaló üzem kialakítása 2,5 milliárd forintba került, amiből közel 1 milliárd forint volt az európai uniós támogatás. A most átadott beruházásokkal a Vaszkó-család tulajdonában álló vállalkozás az európai gluténmentes piac meghatározó szereplőjévé vált.
Jó példát mutatnak
“Ezzel a robotizált üzemmel az Agri-Corn Kft. és a Civita márkanév újabb mérföldkövéhez érkezett. […] És nincs megállás; vannak további terveik, melyek megvalósításához a forrást jelentős részben a tőzsdei kibocsátásból remélik előteremteni. Azt kell tehát mondanom, hogy az irány az jó, és külön öröm, hogy mindez egy sikeres generációváltás után, az élelmiszeriparban történik”
fogalmazott a pénzügyminiszter.
Dr. Papp László, Debrecen polgármestere annak a reményének és meggyőződésének adott hangot, hogy a cívisvárosban évek óta tartó “gazdasági csoda” nem szigetszerűen érvényesül majd, hanem az agglomerációban lévő települések is tisztes hasznot húzhatnak belőle.
Vitány István, a bihari térség országgyűlési képviselője emlékeztetett arra, hogy a térségük az elmúlt 12 évben mekkorát fejlődött, hozzátéve: biztosak abban, hogy a megyeszékhely dinamikus gazdaság-fejlesztése belátható időn belül a megye bihari térségéig is elér.
Kukorica az alap
Vaszkó Gábor vezérigazgató arról beszélt, hogy a Civita Group Zrt. tevékenysége a kukorica-feldolgozásra épül, ebből nyitogatják ki “svájcibicska-szerűen” az újabb és újabb meglepetéseket. A piacvezető kukoricamalmot üzemeltető vállalkozást korszerű kukoricaolaj- és tésztaüzem teszi teljessé, és mindhárom üzletág ontja magából az újabb és újabb termékötleteket. A most átadott három beruházás a válság idején valósult meg, a tulajdonos Vaszkó-család ugyanis azt vallja, hogy nehéz időkben érdemes fejleszteni, hogy ha eljön az idő, ők már “bemelegítve állhassanak ott a rajtvonalon”.
A társaság olyan réspiacra termel, ahol a lisztérzékeny embereknek akarnak teljes értékű életet kínálni. Hogy ne járjon semmilyen lemondással az, ha olyan diétát kell tartani, amiben nem ehet búzalisztes termékeket. Vaszkó Gábor meggyőződéssel vallja, hogy válságálló üzleti modellt jelent a kukorica a Civita-csoport számára.
Hozzáadott érték
Az ehető tányér és pohár ötlete Monostorpályiból még Áder János, korábbi köztársasági elnök fülébe is eljutott, olyannyira, hogy a podcast-jában műsorra tűzte. Az ötlet létjogosultságát az adja, hogy csak Európában évente mintegy 60 milliárd műanyag poharat használnak és dobnak ki az emberek. A most üzembe állított, egyedi fejlesztésű robottechnikai célgép a lebomló evőeszközök ipari volumenben történő sorozatgyártására alkalmas, évi 15 millió darabos kapacitásával 500 tonna műanyag kiváltását teszi lehetővé évente. Ráadásul a közel egy éves tervezési és fejlesztési időszak olyan gépsort eredményezett, ami az eredeti tervekhez képest már nem csak egy, hanem kétféle termék adott időben történő előállítására képes.
A pénteki rendezvényen sokadszor is bebizonyosodott, hogy folyamatos megújulásra képes a vállalkozás, immár a bébiételtől az ehető tányérig terjed a termékportfóliójuk. Náluk mindennek az alapja a kukorica, ennek a növénynek pedig ezer arca van.
A Civita-csoportnál gondolnak a jövőre is; a megfelelő és folyamatos szakember-utánpótlás érdekében szakképzési megállapodást kötöttek pénteken a Debreceni Szakképzési Centrummal.
Forrás: Petneházi Attila
Hozzászólások