Úgynevezett bűnmegelőzési élményközpont nyílt Debrecenben tegnap, 2022. november 21-én a Debreceni Szakképzési Centrum Burgundia utcai épületében, ahol tényleg nyomozni kell a kijutásért. A Nyomoz a suli névre keresztelt nyomozószoba a népszerű szabadulószobák logikájára építették fel, de mégis több azoknál.
A Belügyminisztérium alá tartozó Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács (NBT) által támogatott projektet egy plenáris ülés mutatták be hétfő délelőtt a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányságon. A sajtónyilvános ülésen többen is felszólaltak, köztük Gyurosovics József rendőr dandártábornok, a HajdúBihar megyei rendőrfőkapitány is, aki elmondta: a prevenciós élményközpont olyan lehetőségeket kínál a bűnelkövetés és az áldozattá válás megelőzése érdekében a fiatalok számára, amelyhez hasonlót nehéz lenne mondani. Jelen volt Hatala József is, aki Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács elnöke. Ő többek között kiemelte, hogy a mai fiatalok számára más megközelítés szükséges, hogy elérjük őket. Az internet korában – ugyanis a fiatalság egy része már digitális bennszülött – nagyon rövid idő alatt meg kell ragadnunk a figyelmüket, mert az ingerküszöbük máshol van. Pontosan erre jó egy olyan innovatív megoldás, mint egy szabadulószoba-szerű nyomozószoba, ahol a tematika a fiatalok problémáira koncentrál.
Az ülésen jelen volt Szelei Pál rendőr ezredes, az Országos Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Főigazgatóságának osztályvezetője is, aki hozzátette: megyénk kiemelten teljesít a bűnmegelőzésben. Ezek után Szilágyi Sándor, a Debreceni Szakképzési Centrum főigazgatója mondott beszédet. Ebben kiemelte, hogy az iskola a második otthona a diákoknak, így sok mintát onnan szereznek – akár jót, akár rosszat. Egymásra hangolni őket, felhívni a figyelmüket létező problémákra kifejezetten fontos.
Szintén felszólalt Vántus Andrásné, a Debreceni Tankerületi Központ igazgatója, aki azt hangsúlyozta ki, hogy egy ilyen kreatív és innovatív megoldással elkerülhető, hogy nőjön az áldozatok és az elkövetők száma, mert érzékenyíteni tudja a fiatalokat az Impulzus névre hallható projekt.
Ezek után Novotni Edit, a projektet megvalósító Szociogramm Nonprofit Kft. ügyvezetője, valamint az Impulzus projekt vezetője tartott előadást arról, hogy mennyi munka volt a Nyomoz a suli megvalósításában és milyen fontos szerepet töltöttek be a projektbe becsatlakozó szervezetek, amelyek sora eddig felsoroltokon túl még tartalmazza a Debreceni Törvényszéket is. Beszédében kitért arra is, hogy fontos döntési pont lehet egy ilyen szobában szerzett élmény, hogy végül helyesen döntsön egy-egy fiatal. A komoly szakmai kutatómunka után végül négy külön történet, négy tematikus szoba készült el, melyek mindegyike olyan problémát dolgoz fel, amellyel a mai fiatalok nagy számban találkoznak.

Végül Aranyi Árpád, a projekt játékmestere szólalt fel, aki már konkrétabb részleteket árult el a megalkotott “játékról”. Egy alkalommal egy komplett osztály tud részt venni a nyomozásban, akiket négy csapatra bontanak, így járhatják be a külön berendezett szobákat. Minden szobában félórájuk van arra, hogy mindent megértsenek és mindenre rájöjjenek. Ezek után már közösen kell megoldaniuk az esetet.

Az előadások után volt lehetőségünk a helyszínen megnézni mind a szobákat, mind a kontrollszobát, ahol fényeket és minden mást állít a játékmester, hogy a helyzet minél drámaibb legyen. Természetesen a történetekről nem árulhatunk el semmit, de érdemes a projekt hivatalos weboldalán azért akadnak még információmorzsák és az online jelentkezés is ott történik.
A Nyomoz a suli projektről az Alföld Televízió is beszámolt, a videó itt nézhető vissza:
Hozzászólások