Nyolcadik alkalommal rendezi meg az Észt Intézet a Szimplafilmmel közösen Magyarország egyetlen észt összművészeti fesztiválját, melynek hagyományosan egyik helyszíne Debrecen.
A programban építészeti kiállítás és ingyenes filmvetítések várják az Európa egyik legmenőbb kisországának kultúrája iránt érdeklődőket. A március 16-26-ig tartó rendezvénysorozatnak Debrecen mellett még Budapest és Szeged ad otthont, a programot képzőművészeti kiállítás, világzenei koncert, könyvbemutató és gasztronómia színesíti.
A debreceni program március 22-én 16 órakor az 50 ház című kiállítás megnyitójával indul, beszédet mond Dr. Bereczki András, Észtország tiszteletbeli főkonzulja és China Tibor Zsolt, Debrecen város főépítésze. A 2010-es Velencei Építészeti Biennálén Észtországot képviselő 100 ház című nagyszabású tárlat anyagából Karen Jagodin kurátor állította össze a Modemben látható válogatást. A balti ország északiasan érzékeny és fiatalosan merész építészetébe betekintést nyújtó kiállítás a 21. század első évtizedére fókuszál, amikor az erőteljes gazdasági növekedés a családiház-építés fellendülését hozta magával. Az Észt Intézet, a Hajdú-Bihar megyei Építész kamara és az Észt Építészeti központ együttműködésében megvalósuló kiállítás április 12-ig tekinthető meg.
Aki nyomon követte az Oscar-gála eseményeit, tudja, miért érdemes Észt hétre járni: a tavaly vetített, észt-grúz koprodukcióban készült Mandarinok egészen a Golden Globe-jelölésig vitte, sőt az Oscar-várományosok végső körébe is bejutott. Az idei fesztivál debreceni filmes programjában három játékfilm látható a Modemben. A szerelmesfilmek és a varázslatos észt tájak kedvelőnek szánják a szervezők a Cseresznyés dohány című, hamisítatlan észt hangulatú romantikus filmet, amelyet március 24-én vetítenek a Modemben. A tavaly nagy sikert arató Kertu alkotója újabb filmmel jelentkezik: Ilmar Raag Nem jövök vissza című szívszorító drámájában két árva lány autóstoppal szeli át Oroszországot, hogy felkeressék egyikük K azahsztánban élő nagymamáját. Az Észt hét debreceni programja a tavalyi év legjobb észt filmjének választott Keresztszélben című alkotással zárul. A film egy máig eleven nemzeti trauma, a szibériai deportálások témájának különleges technikával készült, méltóságteljes és megindító feldolgozása. A filmek eredeti nyelven, magyar felirattal láthatók.
Azok, akik élénken követik az Észt hét rendezvényeit és szívesen szállnának ringbe egy Valódi Észt Ajándékcsomagért, március 22-től keressék az Észt hét feladatlapját a Modem pénztárában, illetve az Észt Intézet honlapján! A játék feladatlapja mellé a kortárs észt irodalom egyik legizgalmasabb alakjának, Maarja Kangrónak egy novelláját kapják ajándékba az érdeklődők.
Hozzászólások