Arcunk a társas pszichológia alapvető eszköze, melyet – mi nők – előszeretettel formálunk a szépségideálnak megfelelően. Fiatalos vonásainkat minél inkább próbáljuk megtartani, hogy vonzónak, dekoratívnak tűnjünk azért, hogy megnyerő külsőnkkel a pozitív benyomás érzetét keltsük. A koronavírus járvány megjelenése az utóbbi évünket igencsak felbolygatta. Rányomta bélyegét a mindennapi életünkre, és olyan szituációkat eredményezett, melyekre egy évvel ezelőtt még csak nem is gondoltunk volna.
A maszkviselés napjaink elengedhetetlen mozzanatává vált. Arcunk hangsúlyos részei takarásba kerültek, vajon ez milyen hatást gyakorol a szépségiparra? Dr. Pokol Evelin bőrgyógyásszal beszélgetünk.

Érezhető a Covid-19 hatása az esztétikai beavatkozások terén? Létezik olyan szépészeti eljárás, amely nem túl népszerű, most, hogy a kényes területek nem kapnak jelentős figyelmet, hiszen rejtve maradnak? Ebben az időszakban kevesebben szánják rá magukat a korrekciókra, vagy éppen ellenkezőleg?
A tavaszi leállás után érdekes módon fokozottabb érdeklődés mutatkozott az esztétikai beavatkozások iránt, a Covid-19 járvány miatti korlátozások feloldását követően sokan jelentkeztek különféle esztétikai kezelésre. Az okot nehéz lenne pontosan megmondani, talán a picit lelassult hétköznapokban a nőknek (egy részüknek legalábbis) több idejük volt magukkal IS foglalkozni, esetleg a „home office” eredményezte hatás lehetett.
Ekkor leginkább a „botox” volt népszerű, ami gyors beavatkozás, az arc mimikai izmainak relaxálásán keresztül simítja ki a ráncokat. Különösen a szem körüli szarkalábak, homlok vízszintes gyűrődései, szemöldök közötti hosszanti vonalak (mérges ráncok ) eltűntetésére kiváló, de a száj körüli ráncokra, nyak feszesítésére is gyakran alkalmazzuk.
A korunk divatjának számító szájfeltöltés vagy az állkorrekció, esetleg a nasolabiális redő töltése most is pont olyan népszerű, mint korábban? Illetve befolyásoló tényező-e a maszk – nyugodtabban tudnak gyógyulni a páciensek, hogy nem kell tűrni a hegeket fürkésző tekinteteket?
A maszk viselése a tapasztalatok szerint nem csökkentette a maszktól eltakart területek korrekciójára való igényt, a száj körüli ráncok, ajak nagyobbítás, állvonal formázás vagy a különféle lifting kezelések továbbra is keresettek. Attól, hogy maszkot viselünk a közértben, rendelőkben, hivatalokban, tömegközlekedésen, a baráti, családi kapcsolatainkban még fedetlen arccal érintkezünk, és valljuk be, a nők sok esetben saját elvárásaiknak szeretnének megfelelni, egy kiegyensúlyozott, magabiztos külsőt szeretnének viszont látni a tükörben, nem a környezet, család presszionálja őket a rejuvenációs kezelésekre.
Sok esetben látjuk, hogy a mostani időszak, akár egyfajta könnyebbséget is jelent a kezelések tervezésében, hiszen az esetleges vérzések, duzzanatok- melyek maximum 7-10 nap alatt megszűnnek – jól takarhatók a kötelező maszk alatt, nincs szükség arra, hogy a páciens szabadságot vegyen ki a munkahelyéről, vagy a kezelést mindenképpen hétvége előttre időzítse. Ennélfogva a teljes arc kezelését is bátrabban vállalják, például a Co2 lézeres hámlasztást, vagy az erősebb (TCA+fenolos) kémia peelinget, a mélyhidratáló, több szúrási ponttal járó kezeléseket.
Itt jegyezném meg, hogy az orvos esztétika újdonságai közül az intim területek fiatalítására is egyre nagyobb az igény, az úgynevezett “happy Intim” kezelések során az intim régió szülés utáni színeltérései is korrigálhatók, illetve speciális hyaluronsavas volumenizálás is végezhető.
Melyek a leggyakrabban igénybe vett szolgáltatások? Melyek a leginkább problémás területek, amelyekkel a páciensek megkeresik a szakembert? A fáradt, karikás szemekre is van megoldás?
Az arc felső harmad kezelései mindenképpen hangsúlyosak. A leggyakoribb a botulinum toxin kezelés, mely viszonylag kevés fájdalommal jár, nagyon eredményes, gyorsan kivitelezhető kezelés („lunch time”), főleg a homlokon, szem körül alkalmazzuk a mimikai ráncok simítására. A maszkviselés miatt természetesen nagyobb hangsúlyt kap a tekintet, emiatt a szem alatti árkok, sötét karikák eltüntetése is fontos, ezek korrekcióját hyaluronsavval tudjuk megoldani.
Továbbra is népszerűek a lifting, arcemelő kezelések, melyre leggyakrabban a COG szálakat alkalmazzuk, de az esetleges volumenhiányokat (beesett arc, laza kötőszövetes bőr) hyaluronsavas feltöltésekkel is orvosolhatjuk, melynek szintén van emelő hatása a teljes arc területén (liquid lift arcszobrászat).

Milyen hosszú távú hatása van a különböző fillereknek vagy a botoxnak? Fájdalmas beavatkozásokról van szó? Járnak valamiféle veszéllyel?
A kezelések általában nem időigényes beavatkozások, kevés fájdalommal járnak, nincs lábadozási idő, ezért jó alternatívái a plasztikai sebészeti megoldásoknak, ha valaki időben elkezd komolyan foglalkozni a bőre minőségével, az otthoni és kozmetikai bőrápoláson túl időnként orvos-esztétikai kezeléseket is igénybe vesz, hosszú éveket, évtizedeket is nyer, az altatásos, több szövődménnyel, rizikóval járó műtéti beavatkozásokat el tudja kerülni.
Mivel orvosi beavatkozásokról beszélünk, ezek lehetséges szövődményeit is tudnia kell kezelni az esztétikai orvosnak, illetve helyes technikák alkalmazásával ezen lehetséges szövődmények rizikóját minimálisra kell csökkenteni. A műtétekhez képest elenyésző (kvázi nulla) a nem várt mellékhatások esélye, kockázata (érbe injekciózás, trombózis, embólia).
Milyen gyakran érdemes újrakezeltetni az adott területeket?
Minden kezelésnek megvan az átlagos tartóssága, de nagyfokú egyéni különbségek mutatkoznak (életmód, anyagcsere, genetikai háttér). Összességében elmondható, hogy a „botox „ kezelések 3-6 hónapig tartanak, a hyaluronsavas kezelések 6-12 hónapig, de van akinél 24 hónapig is látványos és eredményes pl. egy nasolabiális (orr-szájzugi) redő töltés. A biostimuláló FTC –szálkontúr terápia 1-1,5 évig eredményes, a COG szálas kezeléseknél is 1,5-2 évet ígérhetünk a pácienseknek. Ha folyamatosan felváltva alkalmazzuk, kombináljuk a bőrfiatalító módszereket, fokozhatjuk az eredményeket és azok tartósságát, hatékonyságát is.
Egyik kezelés sem végleges, ebben is rejlik az orvos-esztétika szépsége, mindig az adott kornak, állapotnak megfelelően próbáljuk elérni a legideálisabb megjelenést, ugyanaz a telt ajak nem biztos, hogy egy 30 és egy 55 éves hölgynek is ugyanolyan jól áll, mindig a környező szövetekhez kell alakítani az egyes régiók kezelését, összességében kell harmonikus megjelenésre törekedni, azaz a cél: „elegánsan” öregedni.
Mit javasol azoknak, akik ódzkodnak a tűtől és a szikétől? Léteznek tűmentes megoldások is?
Természetesen a lézerek tárháza rendelkezésre áll (pl. CO2, Nd:YAG stb.), a kémiai peelingek, mikrodermabrázió létjogosultsága is megvan a terápiás palettán, mindig előzetes konzultáción, a páciens igényeinek, tűrőképességének megfelelően közösen választunk kezelési koncepciót.
Egyre többen döntenek a szemöldök, illetve a személy tetoválás mellett, hogy azok rendezettek, dekoratívak és hangsúlyosak legyenek. Mint szakember, erről Önnek mi a véleménye? Tartalmaznak olyan hatóanyagokat amelyek akár károsak is lehetnek a szervezetre?
Akinek szükséges, annak egy jól megválasztott esztétikai tetoválás- megbízható, képzett szakembernél, biztonságos anyagokkal-megkönnyíti az életét a rohanó hétköznapokban. Nem ellenezzük, de ezeknél is előfordulhatnak késői szövődményként úgynevezett granulomatosus reakciók, gyulladásos csomók a tetoválásban, ilyenkor bőrgyógyász szakorvos tud célzott gyógyszeres terápiát beállítani a maradandó sérülések, hegek kivédésére.
Szerencsére a kozmetikai tetoválások sem véglegesek, néhány év alatt jelentősen kopnak a bőr felső rétegéből, így könnyedén korrigálhatók. Amennyiben a bőr öregedése, megereszkedése miatt hamarabb kell újraformázni a tetoválást , a korábbi lézeres eltávolítására is van lehetőség.
Hogyan érdemes az arcbőrt ápolni most, hogy a napok nagy részét maszkban töltjük? Lát kockázatot abban, hogy bőrünk egész nap a maszk mögött van?
Sajnos egyre többen fordulnak bőrgyógyászhoz az arcon jelentkező különféle gyulladásos tünetekkel, mely valószínűleg a maszkviseléssel van összefüggésben. Az állon, a maszk által fedett területen megjelenő lilás, vöröses csomók, cysták akár fertőzéses eredetűek is lehetnek, a nem megfelelően tisztított cserélt maszkok miatt, de lehet az anyag okozta irritáció is az oka egy rosaceas fellángolásnak.
Mindenképpen figyeljünk oda a higiéniára, cseréljük gyakran a maszkjainkat, a táskában is tároljuk tiszta körülmények között azokat. Arcunkat mindennap bőrtípusunknak megfelelő lemosókkal tisztítsuk, és főleg a téli időszakban tápláló, gazdagabb textúrájú, hyaluronsavas hidratáló krémekkel kényeztessük, legalább éjszakára.
Köszönöm az interjút!
Hozzászólások