2015. október 13-án a Hungarikum Bizottság Debrecenben tartja kihelyezett ülését. A zárt ülés keretei között a Debreceni Páros Kolbász hungarikummá nyilvánítása is napirendi pont lesz.
Az esemény kiegészítő rendezvényeként 10.00 órától „Őszi Értéknap – Debrecen és Hajdú-Bihar megye értékei” néven egész napos interaktív bemutatókkal, kiállítással színesített programok várják az érdeklődőket a Régi Városháza belső udvarán. A programok során ismert néptáncegyüttesek fellépései (Debreceni Népi Együttes, Debreceni Hajdú Néptáncegyüttes, Főnix Táncegyüttes, Forgó Rózsa Táncegyüttes), korongozási és hímzési lehetőség, tárlatvezetés, és történeti háttérbeszélgetések színesítik a nap eseményeit. Rossz idő esetén az értékek a Városháza Piac és Rózsa utcai kapualjában lesznek kiállítva.
Az Őszi Értéknap keretében a Debreceni és a Hajdú-Bihar Megyei Értéktár elemei közül a tárgyiasultakat mutatják be. Az egyéb elemeket – a teljesség igénye nélkül –kiállítási installációkon jelenítik meg a szervezők.
Önálló molinókon szerepelnek az épített környezet elemei, úgy, mint a Szent Anna Székesegyház, a Bojti Tájház, a Barokk katolikus temetőkápolna, a Hajdúnánási Városháza. Az egészség és életmód elemeként a Hajdúnánási gyógyvíz, kulturális örökségként megjelennek a balmazújvárosi németfalusi népszokások, a magyar szürke hajtóút, a Hortobágyi Hídi vásár, a Hajdúböszörményi csónak alakú fejfás temető. Az agrár- és élelmiszergazdaság elemként a Debreceni Páros Kolbász, a turizmus és vendéglátás elemeként pedig a tiszacsegei korhely halászlé.
A tárgyiasult elemeket az érdeklődők nem csak a kiállítási keretek között, hanem interaktív bemutatókon is megismerhetik majd. Ezek az értékek témájukat tekintve párosan lesznek bemutatva.
A bemutató sátrakban a következő párosított értékeket láthatják:
- debreceni kerámia – nádudvari fekete kerámia
- debreceni cifraszűr – bihari szűr (rátétes szűr)
- debreceni guba – derecskei szűrrátét
- komádi hímzés, furtai hímzés – debreceni ötvösség
- debreceni gyöngyös bogláros párta és polgári viselet – mikepércsi úrihímzés
- debreceni női kisbunda hímzés mintája – pásztorművészet elemei (csengő, pásztorkalap, pásztorbot, karikás ostor, csikóbőrös kulacs, farvillás bicska)
- Bocskai korona másolata – Bocskai korona, mint fizetőeszköz
- debreceni ütőfás mézeskalács – hajdúnánási szalmafonás
Hozzászólások