Az első ferences kolostor Debrecenben címmel láthatnak-hallhatnak az érdeklődők előadást a Cívisváros Régészeti Öröksége című sorozat részeként a Déri Múzeumban.
A belváros eddig ismert legkorábbi emlékei az újkőkorból, és az 1322-1552 között városunkban működő ferences kolostor temetőjének 44 sírja került elő ez évben Debrecenben. A Déri Múzeum régészei a Dósa nádor téren végzett tavaszi próbafeltárás során bukkantak az értékes leletekre. A feltárás történetéről és a város múltjának több régészeti korszakból származó leleteiről is hallhatnak az érdeklődők november 26-án 14 órától a Déri Múzeumban, D. Szabó László régész pedig a kolostort alkotó épületek újraépítéséről is beszél majd. A rekonstrukciónál abból indultak ki a szakemberek, hogy a város régi térképei megőrizték az egykori kolostor alaprajzát. A térképek mellett felhasználták a tavaszi ásatás eredményeit, korabeli európai ferences kolostorok ábrázolásait, alaprajzait.
1952-ben bontották le a kolostor még fennálló részeit. Az ekkor készült fényképeket is láthatja majd a közönség, az előadó látványos 3D modellel próbálja meg elképzelhetővé tenni városunk egykori kolostorát.
Forrás: Déri Múzeum
Kapcsolódó cikkünk:
Hozzászólások