Egy évtizede színesíti repertoárját dramatizált előadásokkal a debreceni Hajdú Táncegyüttes, megteremtve az országban szinte kizárólag rájuk jellemző egyedi ízt, amely igazi színházi élményt nyújtva hozza közelebb az autentikus forrásból építkező táncokat a közönséghez. Ennek a törekvésnek volt meghatározó része a Trilógia: a Hídivásár, a Ponyva és a Feketetó című darabok, s most a történelmileg is hiteles debreceni eseményt feldolgozó Galiba az Aranybikában is. Az egész estés táncprodukció bemutató előadása 2015. április 25-én (szombat) 19 órától lesz a Csokonai Színház Nagyszínpadán. A táncműsor a XIX. századi Debrecenbe kalauzolja a nézőket. A „galibát” az Aranybikában rendezett tőzsérbál illetve a városi vezetők, Hajdú vármegye beiktatása alkalmából – ugyanezen helyszínen – tervezett pohárköszöntőjének egybeesése okozza. Kálmán, a főpincér utolsó leheletéig küzd, hogy az intézmény felett gyülekező sötét fellegeket megszelídítse, ám emberfeletti igyekvésének ellenére váratlan fordulatot vesznek az események…
Lovas Bálint, a Hajdú Táncegyüttes vezetője szerint ez volt a mulatozás aranykora, amikor „hatalmas bálokat adtak, ahol megjelenhettek a különféle nemzetiségek és társadalmi rétegek. Azt láthatjuk majd a darabban is, hogy ismerték egymás táncait, és a mulatságok alatt keveredtek. Eddigi előadásainkban mindig csak az együttes ruhatárában fellelhető viseletekkel dolgoztunk. Ennél a darabnál viszont – mivel egy történelmi, nagykosztümös darabról beszélünk – szükségünk volt igazi jelmezekre, melyeket a Csokonai Színház bocsátott a rendelkezésünkre. Így sikerült elérnünk a történelmi hitelességet, a sokszínűséget, és a csodás kosztümök is erősítik a darab színházi jellegét… A Galiba az Aranybikában Rejtő Jenő ponyvaregényeinek, Jiří Menzel filmjeinek és Bohumil Hrabal írásainak hangulatát adja vissza, ezt a kettőséget abszolút mértékben tükrözi.”
A „hajdúsok” együttműködése a Csokonai Színházzal Vidnyánszky Attila igazgatóságának idejére nyúlik vissza. Akkor Kodály Zoltán Háry János című daljátékának, Weöres Sándor Holdbeli csónakos című mesejátékának, idén a Tűzrőlpattant Tündérország családi musical tánckaraként vettek rész a teátrum életében, de önálló színházi táncjátékokkal már-már nélkülözhetetlen színfoltjai a színház repertoárjának.
Fotók: Váradi Levente
SZEREPOSZTÁS
Tatár Gusztáv, pikolófiú
Oláh Gergely
Dergő Jolánka, az intézőbizottság elnökének lánya
Balogh Mariann
Károly, a főpincér
Lovas Bálint
Fehér Hermann, az Aranybika Szálló bérlője
Mester István
Miskolczy Lajos, Hajdú vármegye főispánja
Ferenczy Csaba
Simonffy Imre, polgármester
Diaz Fernandez Dániel
Weszprémi Gáspár, alkapitány
Fényi Máté
Dergő Balázs, az intézőbizottság elnöke
Dr. Rózsavölgyi Bálint
Zichy Géza gróf, tetétleni földbirtokos
Dr. Lengyel András
Narrátor 1
Karakas Regina
Narrátor 2
Pálmai Balázs
Pincérek
Nagy Sándor, Pálmai Balázs
Szobalányok
Karakas Regina, Kálmán Borbála, Rácz Anna
Debreceni cívisek, görög , német, horvát, magyar kereskedők, hortobágyi pásztorok
a Debreceni Hajdú Táncegyüttes tánckara
A forgatókönyvet írta
Boka Gábor
Koreográfusok
Lovas Bálint, Ferenczy Csaba, Tiszai Zsuzsa, Csendom Erika
Asszisztensek
Csendom Erika, Ferenczy Csaba
Együttesvezetők
Tiszai Zsuzsa, Lovas Bálint
Zenei összeállítás
Dezsőházi Tamás
Kísér a Bürkös Zenekar
Rendező
Boka Gábor, Lovas Bálint
Hozzászólások