Kétszer láttam az oDEon-Zenetheatrum előadásában a Csáki Szabolcs író-rendező által megálmodott musicalt, melynek zenéjét Szamosközi Gergő hangszerelt. A régi Agrár mozi terme már nem először volt hangos a zenétől, tánctól és a vastapstól. Az új oDEonban egy valami fix: minden előadást Végh Veronika produkciós vezető indít el.
A hétvégén kétszer játszott Grincs darabot is Veronika nyitotta és elmondta, hogy napra pontosan három éve indult útjára az oDEon, mint színjátszóhely, és alakult meg az Egyetemi PolgáRock társulat, melyhez az egyetemisták lelkes csapata is csatlakozott, ők az Egyetemi Musical Stúdiósok. A Csáki-Végh házaspár által közel húsz éve működtetett színitanoda növendékeivel együtt ez a lelkes csapat valami olyat alkotott, amit még nem látott Debrecen közönsége. A színészképzős gyerekek, az egyetemisták és az egyetemi vezetőkből álló társulat teljes erőbedobással készült tavaly óta erre az ősbemutatóra, ugyanis 2020-ban nem volt lehetőségük előadni.
SZEREPOSZTÁS:
POLGÁRMESTER: Stündl László
MS MARTHA MAY: Becsky-Nagy Patrícia
GRINCS: Csáki Szabolcs
VALTER(tanácsos): Kerékgyártó Csaba
JEREMY(tanácsos): Nagy Ákos
JULIKE: (Titkárnő) Barcsai Edit
APA: Lóczi László
ANYA: Kovács Marianna
AMÉLIA(boltos): Bácsné Bába Éva
MOLLY(postás kisasszony): Hamvasné Homonnai Emese
KORMÁNYZÓ: Balázs Süni Gyula
KOMORNYIK: Török Gergő
HÖLGY: Orbán Ildikó, HÖLGY2: Fenyves Veronika
Takarító: Bács Zoltán
GYEREKEK:
CINDY LOU: Csáki Illangó
PHILIP: Kósa Csabi
ALBERT:Fülesdi-Mihály Hunor
SCOTT: Katics Csongor
JASON: Hüse Gergő
ALEX: Eperjesi Ádám
JESSICA: Bács Bogi
DORINA: László Dóri
CARRIE: Tóth Cintia
JEN: Illés Csenge
BRIE : Hamvas Bibi
SOPHIE:Becsky Zsófi
MARY: Gyurecskó Mira
ISABELLE: Török Illa
LIZ: Szabó Liza
MADISON: Tőzsér Médi
AMY: Lengyel Ameli
CHARLOTTE: Molnár CsengeRendező: Csáki SzabolcsÍrta: Csáki Szabolcs
Zenéjét szerezte: Szamosközi GergőProdukciós vezető: Végh Veronika
Veronikától a felkonferáláskor megtudtuk, hogy a darab szívvel, szeretettel készült és az ereje abban rejlik, hogy igazi családok kemény munkával dolgoztak együtt. Házaspárok, anya-lánya és apa- lánya relációban keveredtek a szereplők, így történhetett, hogy a Debreceni Egyetem Kancellárja, Dr. Bács Zoltán lánya darabbéli édesapját Stündl László, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának dékánja játszotta, akinek a saját lányai az első sorból ámulattal figyelték az apukát.
Végh Veronika Orbán Ildikó/Hamvasné Homonnai Emese Egyetemi Musical Stúdió Kovács Marianna/Lóczi László Kerékgyártó Csaba/Nagy Ákos/Barcsai Edit Török Illa/Tőzsér Médi/Lengyel Ameli/Illés Csenge/Szabó Liza/Gyurecskó Mira Csáki Illangó/Becsky-Nagy Patrícia Kerékgyártó Csaba/ Stündl László
Eközben Csáki Szabolcs és Végh Veronika lánya Csáki Illangó Cindy Lou szerepébe bújva szülőket váltott és a darabban valóban egy házaspár elkeseredett kamaszlányát alakította. Csáki Illangó a szemünk előtt cseperedik színésznővé. Minden megmozdulásában a tökéletességre való törekvés és a színészet iránti alázat köszön vissza. Várjuk, mivel rukkolnak elő a szülei a következő évben.
Fülesdi-Mihály Hunor/Csáki Illangó/Kósa Csabi Bács Bogi/Csáki Illangó
A darabot látva elgondolkodtatott, hogy vajon mi vesz rá egy egyetemi vezetőt arra, hogy munka és család mellett az idejét, energiáját nem sajnálva részt vegyen egy ilyen produkcióban? A tanárnő – Martha May szerepében Becsky-Nagy Patrícia (DE GTK Egyetemi docens), tanszékvezető) igazán hitelesnek tűnt, a színészi rutin ugyan hiányzott (honnan is volna?) ám minden gesztusából, mondatából érződött, hogy a megformálásra váró karaktert szereti és szerethetővé teszi a kedvünkért. Az meg, hogy a lánya Zsófi, aki Shophie-t alakította: arany-torkú, nem kérdés ezentúl. A gyermekszínészek kiemelkedő játéka csak emelte az előadás színvonalát, az, hogy a színitanodások ilyen természeteséggel játszották a karaktereiket annak köszönhető, hogy személyre szabott szerepeket kaptak. Ebből is érzékelhető milyen odafigyeléssel dolgozik Csáki Szabolcs. A férfi, aki írta, rendezte és koreografálta a darabot a Grincs szerepét is eljátszotta, és milyen jól tette. Ilyen szerethető, zöld szörnnyel ritkán találkozunk. Szabolcs tehetsége sok korábbi darabban megmutatkozott már, és Grincsként is brillírozott a színpadon.
Csáki Szabolcs Csáki Szabolcs Csáki Szabolcs/Csáki Illangó
Színésztársa Kerékgyártó Csaba elmaradhatatlan szereplője a karácsonyi daraboknak, már amelyeket én láttam a Zenetheatrum előadásában az elmúlt években. Julike, a titkárnő lett a nagy kedvencem és bevallom rákerestem a névre: Barcsai Edit, kíváncsi voltam, hogy ő vajon hol játszik, ám döbbenten láttam, hogy több, mint hatvan közös ismerősünk van, és hogy ő bizony nem színésznő, hanem ő is a Debreceni Egyetem Agrár- és Műszaki Tudományok Centruma munkatársa, így kikövetkeztettem, hogy amatőrként a PolgáRock társulat tagja. Kiemelkedő játéka nálam csillagos ötöst érdemelt.
A két pletykáló hölgy meg extra cuki volt, amikor körbe foxtrottozta a színpadot. Szerintem mindenki arcára mosolyt csaltak.
Bácsné Bába Éva / Hamvasné Homonnai Emese
A darab erejét és különlegességét ez a családi-baráti összefogás erősítette és tisztán látszott, hogy a PolgáRock társulata a saját határait lépte át ezzel a lelkesedéssel és kitartó munkával, ami e mögött van, példát mutatva a következő generációnak még akkor is, ha néhol elkelt volna egy-egy erősebb és tisztább énekhang.
Feltétlenül szeretném megemlíteni: a látványvilágban (díszlet és jelmezek tekintetében) sem lehetett okunk panaszra. Gyönyörű Valaki-falvát varázsoltak nekünk a színpadra. Még a hó is esett.
Magáról a mondanivalóról is érdemes szót ejteni. Az alaphelyzet, hogy Valaki-falva iskolájában vannak menő csajok és az elnyomottak, akiket előszeretettel megaláznak, és bántanak. A főgonosz lány (Jessica-Bács Bogi) lelki útja remélhetőleg utat mutatott akár a darabban szereplő gyerekek, akár a nézők soraiban helyet foglalók számára, hogyan érdemes a helyes útra térni és azon maradni, és hogy vegyük észre azt, mi is az igazán fontos az életben. A darab egész hangulata segíthet megélni miben is rejlik valójában a karácsony fontossága. Nem lehet elégszer hangoztatni, hogy ez az ünnep ne az ajándékokról, és ne a mértéktelenségről szóljon, hanem az emberségről. Számomra a fő üzenet: legyünk magunkhoz kritikusak. Ismerjük be, ha hibáztunk és gyakoroljunk önkritikát. Senki sem tökéletes, ám nem szégyen változtatni a viselkedésünkön, ha az nem méltó magunkhoz.
Ezt üzenem azoknak a nézőknek, aki világító karácsonyi díszekkel a nyakukban érkeztek (és előszeretettel kapcsolgatták is a kelléküket) és folyamatosan beszéltek a darab közben. Bár megtudtuk kit vártak nagyon, és mindannyian láttuk, hogy a kedves barátnő, kolléga vagy rokon remekelt a színpadon, (nekem is különösen tetszett a játéka), ám a színházi atmoszférát zavarni nem elegáns. Azt már tudjuk, hogy az oDEon küldetése a színészkedni szerető csapat tanítása erre az igen izgalmas szakmára, ám arra nem számítottam, hogy ezzel egy új feladat is a nyakukba szakad: a közönség új tagjait sem ártana megtanítani viselkedni.
Mindent összevetve a Grincs, ami nincs egy remek darab. Bár én mindkét előadáson ott voltam, ha holnaptól újra műsorra tűznék, én bizony beülnék újra és újra megnézni.
A Grincs karakterét Dr. Seuss alkotta 1957-ben. Akkor jelent meg A Grincs, aki ellopta a karácsonyt című könyv. A történetet azóta számtalan formában feldolgozták, játékfilm, rajzfilm és színdarab is készült belőle. A Csáki-Szamosközi darab sajátossága, hogy a karaktereket tovább formálva saját történetet és zenét írtak hozzá.
Hozzászólások