A Kormányinfón szó volt még a magas rangú kormányközeli politikusok egyetemi kuratóriumi tagságáról, és debreceni Semcorp vezetőinek háziőrizetéről is.
Bőven történt hazánkat érintő változás a nemzetközi politikában, így várható volt, hogy nem múlnak el a hétköznapok Kormányinfó nélkül a héten. A mai tájékoztató egyik legfontosabb témája az volt, hogy az alapítványi fenntartású magyar egyetemeket (szám szerint 21-et)
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, hogy
a kormány azt reméli, hogy csak egy félreértésről van szó, hiszen amikor megállapodtak a Bizottsággal módosították az összeférhetetlenségi szabályokat, viszont olyan kitétel szerinte, hogy politikusok ne legyenek tagjai a kuratóriumoknak nem volt a követelmények között. A jövő évi ösztöndíjakra vonatkozik a döntés, így ha addig nem lenne az ügynek megoldása, akkor ezeket Magyarország meg fogja előlegezni és ki fogja fizetni.
Hozzátette, hogy egyeztetnek, ha a tárgyalások nem vezetnek eredményre, akkor pert fognak indítani az Európai Bíróságon. Kiemelte – ismét- , hogy
ők mindent megtettek, egyeztettek, megfelelően jártak el.
A tárcavezető ezután hosszú percekig sorolta a statisztikai adatokat, melyek szerinte alátámasztják, hogy jó döntés volt a modellváltás az egyetemek többségénél. Hangsúlyozta, hogy a tanszabadság biztosított Magyarországon.
Ezután az idei költségvetés volt a téma, melyről egy hosszas “dollárbaloldalazás” után kiderült, hogy
már most az Országgyűlés elé kerülhet a tervezet, remélik, hogy márciusra el is fogadják.
Az államadósság egy év alatt 76 százalékról 73,5 százalékra csökkent, míg a reálbérek az infláció ellenére is 4 százalékkal nőttek 2022-ben. Kiemelte, hogy a foglalkoztatottság is szárnyal, hiszen 4,7 millió munkavállaló dolgozik az országban, ráadásul a miniszter szerint a forint árfolyamot is sikerült stabilozálniuk.
A családtámogatások nem csökkennek a költségvetés elfogadása után sem, sőt, a 13.havi nyugdíjra és az emelt összegű nyugdíjra is lesz fedezet.
Az uniós korrupciós botrány kapcsán azt mondta Gulyás, hogy
az ügy a szervezet maradék hitelét is felemészti. Így javasolni fogják, hogy a magyar vagyonnyilatkozatok mintájára alakítsák át az uniós nyilatkozatokat.
A pedagógussztrájkkal kapcsolatban kifejtette, hogy az érdekképviseletek felé annyi kérése volt a kormánynak és az illetékes tárcának, hogy a tiltakozás jogszerű legyen, lehet tüntetés, lehet sztrájk is, csak szabályosan. Többször is kihangsúlyozta, hogy a kormány nagyra becsüli a tanárok munkáját, és elismerik, hogy szükség van a jelentős bérfejlesztésre, ami reményeik szerint január 1-ig visszamenőleg is megvalósulhat.
Gulyás szerint ez is Brüsszeltől függ.
Az újságírói kérdések között többször is felmerült, hogy ha az Erasmus+ program uniós finanszírozásának az az ára, hogy a magas rangú fideszes politikusok ne legyenek tagjai az egyetemi alapítványok kuratóriumainak, akkor meghozzák-e ezt a döntést?
A miniszter szinte mindegyik kérdésnél azzal védekezett, hogy ilyen igény nem merült fel korábban, amikor a kormány minden elvárásnak eleget tett, de végül kifejtette, hogy
a kormány nem tud senkit visszahívni senkit semmilyen kuratóriumokból, viszont olyan szabályt tudnak hozni, hogy kizárják a politikusokat. Szeretnének egyértelmű véleményt kapni a Bizottságtól.
Elmondta, hogy az idei évben ez a probléma még nem áll fenn, a jövő évre pedig megpróbálják elsimítani, ha pedig nem sikerül, akkor a kormány maga fogja finanszírozni a felsőoktatási csereprogramot.
Korábban már portálunk is beszámolt arról, hogy
A debreceni akkumulátorfólia-gyárat építő Semcorp két tulajdonosa házi őrizetbe került Kínában, mert az ottani hatóságok gyanúja szerint titokban külföldre akarták vinni saját cégük tőkéjét. A hírek szerint 1,4 milliárd dollárt, jelenlegi árfolyamon mintegy 520 milliárd forintot csatornáztak ki a Semcorp Csoportból. A magyar kormány 13 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást adott a kínai cég debreceni gyárépítéséhez.
A 24.hu megkérdezte a külügyminisztériumtól, hogy továbbra is bíznak-e a beruházó cégben, vagy lesz-e változás az állami támogatás összegében. Szűkszavú választ kaptak,
a projekt kapcsán a vállalat semmilyen fennakadást sem jelzett, a beruházás gyors ütemben halad, aminek köszönhetően az idei év első felében már a próbaüzem megkezdésével lehet számolni.
A külügyi tárcához hasonlóan Gulyás Gergely sem volt túl bőbeszédű a témában. Mint mondta,
először meg akarnak győződni arról, hogy az értesülések megfelelnek-e a valóságnak. Ha igen, akkor vizsgálják meg, hogy szükség van-e változtatásra. Az ország érdeke szerinte a tőkebefektetés, aminek fontos része a debreceni üzem.
Ide kapcsolódik:
Az árstopokkal kapcsolatban elmondta, hogy kétség kívül vannak negatív hatásai. Amíg biztosított az áruellátás, addig szerinte nem lesz változás, április 30-ig érvényben maradnak az ársapkák.
Fontos információ hangzott el a tájékoztató vége felé is:
Magyarország visszalép a 2024-es kézilabda -Eb rendezésétől, mivel hatalmas költségekkel jár a sportesemény. Svájccal és Ausztriával rendeztük volna közösen, a kilépéssel két országra hárul a szervezés és lebonyolítás.
A magánszektorban dolgozó orvosok állami praxisba való visszakényszerítéséről szóló rendelet szerinte nem fog megvalósulni, ezt a javaslatot át kell még dolgozniuk.
Hozzászólások