A fertőzés okozta későbbi szövődmények időben történő azonosítása miatt is fontos, hogy a kicsiket is szűrjék, ha kontakttá válnak, vagy tüneteket mutatnak.
A magyarországi alapellátó gyermekgyógyász szakmai szervezetek nemrég közzétett javaslata szerint a gyerekek tesztelését is meg kellene fontolni, ha felmerül a koronavírus-fertőzés gyanúja- derül ki a Házi Gyermekorvosok Egyesülete közleményből. Mint írják:
A koronavírus járvány harmadik hullámban jóval több megbetegedés fordul elő a gyermekek között, mint az első, vagy akár a második hullám során. A fertőzöttek azonosítása és a vírus terjedésének megfékezése céljából elengedhetetlen, hogy a lehető legrövidebb időn belül és minél pontosabb teszteredményekhez jussunk.
A covid19 a gyermekek többségnél enyhe, vagy tünetmentes megbetegedést okoz, de ez nem jelenti azt, hogy ne okozhatna később szövődményeket, például fejfájást, fáradékonyságot, ritmuszavarokat vagy szívizomgyulladást. A betegség diagnosztizálása azért is fontos, mert a fertőzés után egy ideig a sportot is kerülni kell a szakemberek szerint, hogy ne alakuljon ki károsodás.

A sokszervi gyulladás egy újonnan leírt betegség, amelynek tünettanát még csak most ismerjük meg. Sokféle egyéb kórképet is utánozhat, ha azonban tudjuk, hogy a gyermek tesztje 3-6 héttel korábban pozitív volt, a beteg hamarabb eljuthat a megfelelő központba, ahol eredményes kezelése időben megkezdődhet.
részletezi a közlemény.
Hozzátették: teszt nélkül a gyermeket és a családot nehéz rávenni a 10 napos karanténra, ami megoldás lenne a fertőzés továbbadásának megakadályozására. Mint írják: a nyilvánosság előtt nyilatkozó orvosok és más egészségügyi szakemberek felelőssége óriási. A tényeken és bizonyítékokon nyugvó szakmai konszenzusra alapozott, hiteles tájékoztatás naprakész ismereteket, megfelelő szakmai gyakorlatot, empátiát és alázatot egyaránt megkövetel.
A közleményt több nagy gyermekgyógyászati központ és szakmai szervezet vezetője aláírta.
Hozzászólások