Hiába csipognak hangosan, és tűnnek elesettnek, a látszat ellenére ezek a fiatal madarak nem árvák.
A magányosan csipogó madárfiókák többsége nem árva, nincs szükségük a segítségünkre- írja közleményében a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. Hamarosan kezdődik a fiókák tömeges fészekelhagyási időszaka, így gyakrabban találkozhatunk parkokban, parkolókban, közterületeken bajba jutottnak tűnő kismadarakkal.
A közlemény szerint,
számukra az a legnagyobb segítség, ha a fiókát óvatosan megfogva a legközelebbi sűrű aljnövényzetbe, bokor alá tesszük le. A kis és közepes testű madárfajokra általánosan jellemző, hogy fiókáik a teljes röpképesség elérése előtt elhagyják a fészket, és a környék sűrű aljnövényzetében bujkálva hívják magukhoz etető szüleiket. Ilyenkor többnyire tollas, nem menekülő, magányosnak tűnő, földön ücsörgő, gyakran hangosan csipogó fiókákkal lehet találkozni az utcán, a parkban, a kertben. A fiatalok nem árvák, a táplálékot kereső szüleik valahol a közelben vannak, ezért szükségtelen, sőt, a madarak számára kifejezetten káros, ha hazavisszük őket.
Természetesen előfordul olyan eset is, amikor a fióka tényleg kiesett a fészekből (főként viharos időt követően találkozhatunk leszakadt fészkekkel, a környezetében található apró madarakkal), esetükben
a legjobb mentési megoldás, ha az állatokat vesszőkosárba tesszük és ágak közé helyezzük el őket.
Az MME közleményében kitér arra is, hogy ugyan a madárfiókák érintése nem jelent gondot, a hazai madárfajok rossz szaglása miatt, addig a vadon talált emlősállatok esetében már más a helyzet: éppen jó szaglású szüleik miatt megérinteni sem szabad.
Hozzászólások