Antal Tibor és Ondi Árpád, két tanárszakos hallgató fejéből pattant ki az ötlet, hogy talán jó lenne, ha a Debreceni Egyetemnek lenne egy mém oldala. Nos, szerintem bátran állíthatom azt, hogy nem volt hiába. Most meséltek nekünk arról, hogy hogyan született meg az oldal, mi volt a céljuk, és azt is megtudhatjuk, hogy mostanában miért posztolnak kevesebbet.
Hogyan indul el egy egyetemi mém oldal? Mióta vagytok jelen?
Antal Tibor: 2018 tavaszán indult el az oldal. Az volt az apropója, hogy szaktársakkal, csoportársakkal egymás között küldözgettünk mémeket tárgyfelvételről és egyéb egyetemi dolgokról, aztán úgy éreztük, hogy jó lenne ezeket szélesebb körben is megosztani. De ez az ötlet akkor nem valósult meg. Aztán jött egy ominózus Neptun összeomlás a tárgyfelvételkor és akkor találtuk ki azt, hogy olyan jó mémek születtek, ezeket össze kellene gyűjteni és egyetlen felületen megosztani. Először persze ismerősöknek mutattuk meg, küldtük el, majd egyre jobban felfutott. Azt külön kiemelném, hogy a tanáraink közül is sokan támogattak minket ebben.
Ondi Árpád: Aztán, ahogy láttuk, hogy egyre többen kedvelik az oldalt mi is elkezdtünk komolyabban foglalkozni vele és kitűztük célul azt, hogy a Debreceni Egyetemnek ez egy összefoglaló mém oldala legyen, úgymond egy közösséget szerettünk volna teremteni.
Mennyi idő kellett ahhoz, hogy népszerű legyen az oldal?
Antal Tibor: Nem kellett sok idő ahhoz, hogy felfusson. Körülbelül fél év kellett hozzá. Folyamatosan jöttek a lájkok. Egy jó ideje azonban megtorpant nyolcezernél az oldalkedvelések száma.
A Debreceni egyetemi memes-nek van egy Instagram oldala is. Ezt mikor indítottátok el?
Ondi Árpád: Majdnem egy évre rá, hogy létrehoztuk a Facebook oldalt megjelentünk Instagramon is. Egyrészt a Facebook-oldal követőszáma tette indokolttá, hogy itt is megjelenjünk. Másrészt az Instagram sokkal gyorsabban pörög, sokkal gyorsabban nőtt a lájkok és a követők száma. Mára már túlnőtte a Facebook-oldalt is.

Ez azért nem semmi! Számítottatok ekkora sikerre?
Ondi Árpád: Dehogy, már 500 követőnél is pezsgőt bontottunk majdnem. (nevet) Az is nagyon meglepő számunkra, hogy nem csak 20-25 éves korosztályban népszerű az oldal, hanem van például 60+-os, illetve külföldi követőnk is.
Mi lehet a siker titka szerintetek?
Antal Tibor: Szerintem ennek az lehet az oka, hogy magukénak érezhetik a debreceniek ezt az oldalt (nem egy általános, mint az pl. az S.Oszkár). A saját „problémáikkal” találkozhattak, akár a saját oktatóikat is viszont láthatták egy mémen.
Ondi Árpád: Ez egy kicsit lokálpatrióta szerű. A Debreceni Egyetemnek lett egy ilyen oldala és a hallgatók is azt érezhetik, hogy ez az övék. Vannak olyan mémek is, amelyeket kifejezetten csak a debreceni hallgatók érthetnek, vagy olyanok, amelyek csak a mi egyetemünkre igazak.

Mik azok a dolgok, amik a Debreceni Egyetemre jellemzőek és mém formájában feldolgoztátok?
Antal Tibor: Most hirtelen egy agráros mém jutott eszembe, amikor tyúkok szaladgáltak az agrár udvarán, illetve a főépület galambjai is kaptak mémeket. Ezek elég specifikusak, nagyon szerették is az emberek. Mivel mi leggyakrabban a főépület környékén mozgunk, ezért leginkább a BTK-hoz köthető dolgokat tudjuk meg mémesíteni.
Ondi Árpád: De olyan is sokszor előfordult már, hogy küldenek nekünk saját ötleteket.

Milyen az arculatotok, mi jellemző a ti munkátokra?
Ondi Árpád: Igazán brandépítésen még nem gondolkodtunk, de volt egy olyan pont, amikor azt mondtuk, hogy vannak olyan mémek, olyan témák, amiket mi nem fogunk kitenni. Nem nevezünk meg oktatókat, nem politizálunk, nem vetítünk rossz fényt egyik karra sem, kerüljük a trágár szavakat is. Mi nem akarunk trash tartalmakat vinni.
Nem szeretnénk többek lenni annál, mint amik vagyunk. Nekünk a legfontosabb az, hogy megnevettessük az embereket.
Mekkora kihívást jelent folyamatosan új tartalmakat gyártani?
Antal Tibor: Ennyi idő után már nehéz újat mutatni. Ezért is szerettünk volna új embereket bevonni ebbe, főleg alsóbb éveseket, akik még motiváltabbak lehetnek. Viszont akárhányszor próbálkoztunk ezzel, hamar feladták. Erre a folyamatos megújulásra a távoktatás is rátett egy lapáttal. Eleinte persze lehetett erről is sok vicces mémet gyártani, de már ez is kifulladt. Ez az oka annak, hogy hónapok óta ritkábban posztolunk. Szeptembertől ismét szeretnénk majd felpörgetni ezt.
Ondi Árpád: A mémek gyorsan változnak, szinte minden nap van valami új, amit én is meglátok és még nem ismertem. Ez alapvetően jó dolog, de nehéz lépést tartani vele. Ha csak másnap tudnánk kitenni egy aznap aktuális mémet, már nem biztos, hogy akkorát futna.
Ha befejezitek az egyetemet, mi lesz az oldal sorsa? Kell aggódniuk az oldal kedvelőinek?
Antal Tibor: Szeretnénk majd az oldalt átadni valakinek/valakiknek, mi csak mint „felvigyázók” maradnánk meg. Ez azért is fontos, mert van egy webshop-unk is, de jelenleg most ezt is újítanunk kellene.
Ondi Árpád: Ez nem is volt kérdés, hogy megtartjuk-e az oldalt miután befejezzük az egyetemet. Ez úgymond a mi „szerelem gyerekünk”. De a stafétát mindenképp át szeretnénk adni olyanoknak, akik szívvel lélekkel benne lennének.

Hozzászólások