Bár idén is rendhagyó húsvétra kell készülnünk -vendégek, kirándulás és programok nélkül- a finom falatok, a festett tojások és a tavaszt harsogó dekorációs elemek így is kikerülnek a legtöbb lakásban. Milyen konyhai hulladékokkal érdemes tojást festeni, mit kezdjünk a húsvét végeztével a tojáshéjakkal és miből készítsünk új dekorációt a low waste irányelveit követve?
A húsvét közeledtével, kicsit mindenki kivirul. Talán még az is igényli a színkavalkádot a környezetében maga körül, aki az év többi szakaszában nemigazán foglalkozik otthona rendszeres újradekorálásával. Vannak “kötelező” húsvéti dekorációs kellékek, amik szinte minden háztartásban fogadják az ajtón belépőket. Ilyen a festett tojás (kifújt, vagy épp főtt), a tojásfa, nyuszi (készüljön bármilyen anyagból) és természetesen virágok korlátlan mennyiségben.
A húsvéti dekorációt is megúszhatjuk minimális hulladéktermeléssel.Álljon itt néhány tipp, amivel a szemetesünk kevésbé zsúfolt, míg a környezetünk pedig annál hálásabb lesz!
Tojásfestés
A konyhában, főzéskor keletkezett növényi hulladékok tökéletes tojásfestékek lehetnek. A magyarok a régi szokások szerint főként a lila- és a vöröshagyma héját használták a locsolók jutalmának ékesítésére, azonban bármilyen zöldség vagy épp fűszer alkalmas arra, hogy a szivárvány színeiben pompázzanak a húsvéti tojásaink.

- Sárga- kurkuma
- Piros- cékla, vöröshagyma héja
- Zöld– spenót, csalán, fű a kertből
- Lila– lilahagyma héja, ibolya
- Narancssárga– fűszerpaprika
- Barna– kávé, fekete tea, diólevél
- Kék– vöröskáposzta vagy kékszőlő leve
- Rózsaszín– csipkebogyó tea
A tojásokat főzővízbe tesszük azzal a zöldséggel, gyümölccsel vagy épp fűszerrel együtt, amilyen színt szeretnénk kapni végeredményként. Dekorálni is lehet a tojásokat. Ehhez nem kell mást tennünk, mint egy harisnyába belebújtatni a tojás, mellé szépen eligazgatva betenni egy virágot vagy levelet, így az alatt nem fogja meg a tojáshéjat a festék. Ha kész, harisnya le, levél/virág szintén, és voilá! Kész a mintás, környezetbarát húsvéti tojás.
+1 TIPP
Ha a festett tojások már kihűltek, olajjal vagy más zsiradékkal célszerű bedörzsölni a felületüket. Így élénkebb, erősebb színt kapunk végeredményként és némi fényt is kölcsönözhetünk az elkészült ajándékoknak.
A tojáshéj új élete
Nem kell ahhoz tojásokat festenünk, hogy biztosan feltörjünk párat húsvét alkalmából, hiszen az ünnepi menü nagyon fontos alkotóeleme. Ha sok tojáshéj halmozódott fel a konyhánkban, akkor akár a húsvéti dekorációhoz is felhasználhatjuk.

A tojáshéjat célszerű használat előtt megtisztítani kívül és belül is. Lehetőség szerint azokat a héjakat hasznosítsuk, amiből minél kevesebb részt sikerült a feltöréskor eltávolítanunk.
- Mini váza- rakhatunk bele apró művirágokat, amik az asztalunkat díszíthetik
- Mécsestartó- ha érzünk magunkban elég kreativitást, akár viasszal teleöntve mécseseket is gyárthatunk tojáshájból
Újrahasznosított dekorációs elemek
Ahol sok tojás fogy, ott bizony sok tojástartó halmozódik egymásra. Szintén tökéletes húsvéti dekorációs elem a tojástartó, amit akár festeni is lehet, de tökéletesen funkcionál asztaldíszként, cukorkatartóként, vagy épp a festett tojások kínálására alkalmas díszített elemként.

A wc-papír guriga amolyan dekorációs jolly joker. Nincs olyan ünnep, amikor ne lehetne ezerféleképpen felhasználni. Ha van kicsi gyerek a háznál, aki szívesen járulna hozzá az ünnepi díszítéshez, akkor csupán festék és ecset, bármilyen színes papír (olyan is, ami hulladékként végezte volna) és olló, ragasztó és wc-papír guriga kell a tökéletes gyerekbarát dekorációhoz. Az alkotásoknak csupán a képzelet szab határt, a lényeg, hogy nem kell súlyos tízezreket kidobni ahhoz, hogy húsvéti hangulatot árasszon otthonunk, ráadásul a szemétre szánt anyagokkal csak a házunkat ékesítettük, nem pedig a szemetesünket.

Finomságok kreatívan

A gyerekeknek- vagy épp locsolóknak- szánt édességeket pár perc munkával igazán hangulatos és környezetbarát csomagolásba bújtathatjuk.
Hulladék papírból téglalapokat vágunk ki, középen összehajtjuk, majd tűzőgéppel- vagy tengernyi szabadidő esetén akár varrógéppel is- a két oldalát összeférceljük, így kis papírzsákokat kapunk végeredményként. Ezeket megtölthetjük finomságokkal, majd tetszés szerint dekorálhatjuk.
A menü utóélete
Ha szeretnénk tudatosan felkészülni a tavasz legszebb és legnagyobb ünnepére, akkor a menütervezés mellett az is segít, ha a mélyhűtőnkben is csinálunk némi helyet. Ha látjuk, hogy a családnak, vagy a vendégeknek sokkal kisebb az étvágya, mint azzal korábban kalkuláltunk, akkor már az ünnepi hétvége elején célszerű lefagyasztani az ételek egy részét, így megspórolunk magunknak egy későbbi, tűzhely mellett eltöltött délelőttöt, és a maradék sem landolt a kukában.
A kulcsszó tehát: kreativitás. Az anyagok dekorációhoz való felhasználásának lehetősége a végtelenbe mutat, így bármit megmenthetünk a hulladéklerakóktól egy csipetnyi ötleteléssel.
Hulladékban szegény, de élményekben és finom falatokban gazdag húsvétot kívánok mindenkinek!
Hozzászólások