Évről-évre felmérik, hogy az ország mely pontját preferálják az erdei fülesbaglyok, ha telelőhelyről van szó. Idén gyerekek, felnőttek, családok, osztályok jelentkezését is várják a madarak szokásainak feltérképezéséhez!
Izgalmas és hasznos időtöltésre invitálja a baráti társaságokat, családokat, óvodai csoportokat és iskolás osztályokat a Magyar Madártani Egyesület! Minden évben feltérképezik szakembereik segítségével az erdei fülesbaglyok telelőhelyeit, idén azonban a lakosságot is szeretnék bevonni a megfigyelésbe. A kezdeményezésnek két célja van az egyesület közleménye szerint:
Egyrészt az adatközlők szélesebb köre sokkal pontosabb országos információkat szolgáltathat a jelenség területi eloszlásáról és nagyságrendjéről, mintha a felmérést csak hivatásos szakemberek végeznék. Másrészt tájékoztatja is az embereket erről a különleges állati viselkedésről, arra buzdítva gyerekeket és felnőtteket, hogy több időt töltsenek a szabadban természetvédelmileg is hasznos önkéntes munkát végezve Magyarország gazdag madárvilágának védelme érdekében.

Az akcióhoz csupán pár napig lehet csatlakozni, ugyanis a madarak telelőhelyeinek feltérképezése január 29-től február 1-ig tart.
Az erdei fülesbagoly
Az erdei fülesbagoly (Asio otus) Közép-Európa egyik legelterjedtebb bagolyfaja. 2020-ban az Év madara címet is elnyerte. Közepes nagyságú, tollazata a barna különböző árnyalataiban pompázik, gondosan elrejtve a nemkívánatos tekintetek elől. Nevét fejéből kiemelkedő tollfüleiről kapta. Hazánk minden részén megtalálható. Télen nem vonul, melegebb éghajlatra, élőhelyén fészkel, novembertől februárig az állomány általában meg is nő, más bagolyfajok is csatlakoznak a fülesbaglyokhoz.
Az erdei fülesbaglyok- a nevükkel ellentétben- kerülik a nagy, egybefüggő erdőket, erdőfoltokban érzik magukat igazán otthonosa. A téli időszakban csapatosan keresik fel a települések, különösen az agrárterületek falvainak és városainak belterületeit. Egy-egy telelőhelyen maximum néhány tucat egyed található meg, de Magyarország “bagolyfővárosában”, Túrkevén, illetve a szomszédos Kisújszálláson a telelő erdei fülesbaglyok összesített létszáma- a MME közleménye szerint– akár az ezer példányt is meghaladhatja.
A fülesbaglyok “monitorozását” a Nimfea Természetvédelmi Egyesület kezdeményezte 2009-ben. 2018-tól már a Magyar Madártani Egyesület Ragadozómadár-védelmi Szakosztálya koordinálja, aki pedig szeretne csatlakozni idén a munkához, az IDE KATTINTVA olvashat még több részletet.
Hozzászólások