Minden újságíró pályát választó személy előtt ott lebeg a közlés vágya. Az igény a saját perspektíva objektív bemutatására. Ahhoz, hogy ezen az úton megfelelően célt érhessen bárki, számtalan megmérettetésre van szükség, hogy kialakuljon a szándék, hogy jobb és jobb akarjon lenni az egyén. Paál Boglárka magát csak elvétve képzelte bele újságírói szerepkörbe, azonban az újságírás nagyon is a köreibe képzelte Bogit. Először az Index gyakornokaként hallhattunk róla, de megjelentek írásai az f21-en, a Médiagrundon és a Kortárs Online-on is. A papírra vetett soraiból érződik a témák iránti szeretet, az íráshoz való szenvedély, valamint az újságíráshoz való alázatos közeledés. Ezek elismeréseként vehette át a május 25-26-án megrendezett 30. Országos Ifjúsági Sajtófesztivál keretében a Diák- és Ifjúsági Újságírók Országos Egyesülete Ifjúsági Sajtódíját. Írásról, felkészülésről, tapasztalatokról beszélgettünk Bogival.
Dr. Balázs Géza és dr. Szayly József, a DUE alelnökei alapították az Ifjúsági Sajtódíjat 1997-ben. Azóta minden évben egy tehetséges, reménybeli médiás fiatal kapja meg ezt az elismerést
írja a kitüntetéssel kapcsolatban a due.hu.
Te lettél az év Ifjúsági Sajtódíjasa: először is gratulálok neked! Kérlek mesélj, hogyan találkoztál a DUE-val!
A DUE-t a bátyám révén ismertem meg: ő újságíró akart lenni, bár azóta letért a pályáról, viszont részt vett anno az egyik eseményükön, egy sajtófesztiválon – és innen tudom, hogy ők pontosan mivel is foglalkoznak. Az elmúlt időszakban viszonylag sokszor szembejöttek velem a nagy diákmédia tesztek,– amit szintén ők csinálnak és azokból is vannak, amelyek médiatémakörben mozognak. Ezeket kitöltöttem és volt, hogy bekerültem a középdöntőbe, de sajnos nem mentem el a következő fordulóra.
Egyébként fotózni is nagyon szeretek: főleg természetfotókkal foglalkozom, abban szeretnék fejlődni és mostanában alkalmam is nyílik rá a szak miatt, illetve a sajtóiroda által kínált eseményfotózásokon. Visszatérve tulajdonképpen évek óta pályáztam a DUE fotópályázatára, mert úgy van, hogy van ez a tehetségkutató médiapályázat és azon belül van nagyon sok kategória, mint például a fotós – a legjobb sajtófotós azt hiszem – és oda már évek óta pályáztam, de soha nem nyertem.
Idén viszont leadtam a jelentkezésem újságírás kategóriában is, ami egész jól sikerült.
Milyen szakmai anyagokat adtál le az Ifjúsági Sajtódíj pályázatára?
Így, hogy az egyetemen újságíró specializáción vagyok, most lett olyan mennyiségű és minőségű anyagom amivel pályázni tudtam a díjra, hiszen már voltak megjelent cikkeim, interjúim. A szakmai gyakorlatom – mivel az Indexnél voltam – úgy gondoltam, hogy egy jó pont lehet a díjnál, így arra is hivatkoztam. Egyébként indultunk a szakos szerkesztőségünkkel, a Médiagrunddal is – ami pedig az év online diákmédiuma címet kapta.
Annyira nem volt ez tudatos, nem vágytam mindenáron arra, hogy nyerjek, csak pályáztam és sikerült, aminek persze nagyon örültem.
A szakmai anyagokat – ha jól emlékszem – március 15-ig kellett leadni. Amiket feltöltöttem, azokat nagy részben a szaknak köszönhetem, hiszen ha nem ezen a szakon tanulnék, akkor szinte semmilyen anyagom nem lett volna.
Például Hlavacska Andrisnak köszönhetően jelent meg egy interjúm Kemény Zsófival a Kortárs Online-on, a Médiagrundon jelent meg egy tárlatkritikám, illetve egy interjúm Gacsal Ádám szinkronszínésszel, szintén Hlavacska András órájára készült egy társasjáték-kritika, amit végül az f21 publikált.
Ennek az a története, hogy az egyik órámra kerestem tanulmányokat és akkor láttam, hogy az f21 gyakornokokat keres én pedig megkérdeztem, hogy publikálnák-e az írásomat.
Van olyan tanárod akire mentorként tekintesz?
Igazából teljesen egyedül, saját ötlettől vezérelve pályáztam, tehát így különösebben nem mondtam a tanároknak, hogy indulok, mert nem láttam magam esélyesnek. Aztán amikor nyert a Médiagrund is, akkor szóltam Énekes Andrásnak – mivel a Médiagrundon megjelent cikkeket neki köszönhetem. De a már említett Hlavacska András volt a témavezetőm a záródolgozatnál, így ő egyébként is rengeteget segített így az elmúlt három év alatt. Ő adta meg azt a lehetőséget, hogy a Kortárs Online-on publikálhassak és ha minden igaz, akkor lesznek még publikációk, úgyhogy ebből a szempontból ő nevezhető mentornak, egy elég jó mentornak méghozzá.
A jutalomad többek között, hogy kedvezménynel vehetsz részt a DUE táborában. Mesélj kérlek erről is egy kicsit: hol és mikor lesz, illetve milyen keretek között valósul meg ez a szakmai programsorozat!
Igen, a díjnak ez volt az egyik része: igazából egy utalvány, egy jó vaskos Biblia méretű könyv, illetve pénzjutalom. Szerintem az újságíró körökben ez egy elég neves és nagyon hasznos tábor – amire egyébként én már gondoltam korábban, hogy jelentkezek, de mindig más – tavaly például a szakmai gyakorlat – volt a prioritás.
Azt viszont, hogy idén fogok-e menni még sajnos nem tudom, de mivel jutalomként részt vehetek, így lehetséges.
Azt kell a táborról tudni, hogy minden évben a Balaton környékén rendezik meg, ez egy egyhetes tábor és igazából mindenkit várnak, aki a médiában dolgozik, vagy ott szeretne elhelyezkedni. Abszolút ideális a fiatalabb korosztály számára, hiszen olyanoktól talnulhatnak akik már elhelyezkedtek a szakmában.
Mindenkinek ajánlom, aki az újságírás felé kacsintgat.
Milyen jövőbeli célok, publikációs tervek lebegnek jelenleg a szemed előtt?
Most az elsődleges célom az, hogy felvételt nyerjek kommunikáció- és médiatudomány mesterképzési szakra – többek között a Debreceni Egyetemre is jelentkeztem – ami mellett szeretnék ténylegesen elhelyezkedni az újságírás világában. Reményeim szerint a közeljövőben várhatóak még megjelenő publikációim.
Köszönöm az interjút!
Akinek esetleg felkeltette az érdeklődését a DUE mivolta, figyelmükbe ajánlom az alapításukról szóló kisfilmet:
Hozzászólások