Sorozatunkban olvasással, irodalommal kapcsolatos újító, kortárs kezdeményezéseket mutatunk be, melyek nem csak formálják a kultúránkat, de a mindennapjaink részei is, amellett, hogy olvasásra ösztönöznek. Elsőként a POKET zsebkönyvek kezdeményezést vesszük górcső alá.
A POKET zsebkönyveket 2018-ban alapította Vecsei H. Miklós és a Sztalker Csoport, Grecsó Krisztiánnal és Kiss-Benedek Kristóf vezetésével kiegészülve. Budapesten egyszerre hét helyszínen indították el automatáikat, majd vidéki nagyvárosok felé is terjeszkedni kezdtek. Így kapott 2020 nyarán Debrecen is POKET automatát.
A kezdeményezés lényege, hogy olcsó (eleinte 990 Ft-os árral indultak a könyvek, később a koronavírus járvány okán, hogy a kezdeményezés fenntartható maradjon történt némi áremelés), minőségi, főleg szépirodalmi köteteket jutassanak el az olvasókhoz zsebkönyv formátumban. Érdekesség még, hogy minden kötetnek van egy ismert nagykövete is, aki munkásságában kapcsolódik a könyvhöz, tud azonosulni annak mondanivalójával. A legutóbbi POKET kötet például egészen szokatlan, hiszen egy irodalmi kvízkötettel rukkoltak elő az alkotók, melynek nagykövete, természetesen, Gundel Takács Gábor lett.

Az olvasmányok mellett, találkozhatunk még az automatákban olyan érdekességekkel, mint a Bőrön a költő, lemosható tetoválások, a POKET maszk, a jegyzetelés rajongóinak a Kockás, Pöttyös és Csíkós füzet, vagy a Budapesten barangolni vágyóknak a Randitérkép 2020, mely eldugott helyszínekre kalauzolja az olvasókat. Ezek mellett, az olvasnivalók között olyan nevek bukkannak fel, mint Szabó Magda, Háy János, Rejtő Jenő, Weöres Sándor, Boris Vian, Virginia Woolf vagy Csáth Géza.
A koronavírus járvány alatt egészen megszokottá vált a gondolat, hogy emberek helyett automaták csatlakozzanak be a könyvtári vagy éppen könyvesbolti folyamatokban, 2018-ban azonban ez egy kifejezetten formabontó kezdeményezésnek számított. Olvasók esetleg Hollandiában és néhány más európai országban találkozhattak addig, az átalakított italos automatákkal, melyeket főképp a könyvtári munkában hasznosítottak.

A POKET nem titkolt célja, hogy a fiatalok figyelmét az online térből kissé az offline felé irányítsa, az olvasással helyettesítse azt az időt, amit manapság ma nagyon sokan inkább a telefonjukba merülve töltenek. A POKET nemcsak népszerűsíti az olvasást, de egy teljesen új élménnyé formálja a vásárlási folyamatot is, hiszen már nem a szokásos módon, könyvesboltban vásárolhatunk, az automata egészen új távlatokat nyit a vásárlási szokások formálásában is.
A zsebkönyv mint formátum izgalmas reneszánszát éli manapság, a Helikon és a Magvető kiadó is rendelkezik ilyen zsebkönyv sorozatokkal, náluk is főleg szépirodalmat kaphatunk ebben a formában. A zsebkönyv korábban leginkább egyet jelentett a ponyvával, az úgynevezett strandkönyvek formátuma is ilyen volt (könnyen fogyasztható, nyárias hangulatú, rendszerint a strandon olvasott könyveket nevezzük így), ma már azonban azt láthatjuk, hogy a minőségi szépirodalom, klasszikus vagy szórakoztató irodalom számára is megújító erővel bírhat az olvasók számára, ha ismételten kiadásra kerül egy regény zsebkönyvként. A formátum előnyei egyértelműek és ügyesen csatlakoznak, azokhoz a célokhoz, amelyeket a POKET zsebkönyvek csapata is magáénak tudhat, hiszen a kötetek kicsit, bárhol elférnek, bárhová magunkkal vihetjük őket, így bárhol szabadon olvashatunk, ahelyett, hogy a telefonunkba merülve ücsörögnénk.
Szerző: Tisza Eleonóra
Hozzászólások