Valószínűleg mindannyiunknak elege van a bezártságból, bizonytalanságból és szívesen kimozdulnánk már az otthonainkból. Azonban ha nem szeretnénk, hogy hosszú utazással teljen el a szabadnapunk, akkor érdemes lehet az alábbi Debrecen környéki kiránduló helyeket jobban szemügyre vennünk és egy kellemes délutánt eltölteni ott.
Gúti erdő
A Debrecentől mindössze 40 km-re, Nyíradony mellett található, csodálatos szépségű Gúti erdő arról híres, hogy ott találhatóak Kelet-Magyarország legidősebb tölgyfái. Tavasszal az erdőt gyönyörű gyöngyvirágszőnyeg borítja be, de bármelyik évszakban érdemes ellátogatni. Sokan úgy tartják, hogy ebben az erdőben található a világ legszebb akácosa. A világ minden pontjából érkeznek ide vadászok, ugyanis a térség dámvadállománya rendkívül gazdag. Aki kikapcsolódásra vágyik, az itt megtalálja a számítását, ugyanis nincs térerő, csak csend és nyugalom. A területen rengeteg vadászház található, ahol főként helyi, vadételekből készült fogásokat szolgálnak fel. Az erdő egyik különleges helye a Pusztatemplom, sokak szerint a romoknak misztikus ereje van, a helyiek szerint pedig titkos alagutak és mesés kincsek rejtőznek az erdőben.
Hortobágy
A cívisvárostól szintén 40 km-re található Hortobágyra is érdemes lehet kilátogatni ilyenkor is. Már az iskolában is tanultuk, hogy Magyarország legnagyobb tökéletes síksága itt található, arról viszont keveset tanítottak, hogy mire számíthat az, aki erre a kistájra látogat. A Hortobágyi Nemzeti Park volt hazánk első nemzeti parkja, majd a tájegység területét felvették az UNESCO világörökségi listájára is. Nem véletlen, ugyanis rengeteg látnivaló található itt: a halastavi kisvasút, a romantikus táj, a számtalan magasles, állatpark és számtalan program várja a látogatókat. Persze vírusmentes időszakban a remek csárdák, kiállítások, vásárok és múzeumok közül is van lehetőségünk választani, azonban egyelőre ezekre várnunk kell még. A Hortobágy növény- és állatvilága rendkívül sokszínű:
a leghíresebb fajok szürkemarha, a rackajuh, a vadló és a mangalica, de a madárvilág is egyedülálló, mivel 342 madárfaj előfordulását regisztrálták a térségben.

Hármashegyi-kilátó
Bár Hajdú-Bihar megye nem a hatalmas dombjairól és hegyeiről híres, talán meglepő lehet, hogy Debrecen környékének erdősültsége nagyobb, mint Soproné. A város mellett található Erdőspuszta számos csodálatos turistaútvonalat rejteget, a térség egyik legszebb helye pedig a Hármashegyi-kilátó (20 km), melyről csodálatos látvány tárul a kirándulók szeme elé, sőt, tiszta időben még a több mint 50 km-re található Nagyvárad is jól látszódik a csúcsról. A Hármashegy persze nem úgy emelkedik ki az Alföldből, mint például a Mátra, hanem inkább egy kisebb domb. A nevét a szél alakította homokbuckákról kapta, amelyek olyan magasra tornyosultak, hogy már hegynek titulálták őket a helyiek.

Vekeri-tó
A debreceni Erdőspuszták a várostól mintegy tíz kilométerre keletre, félkörívben húzódnak. A Vekeri-tó, amely mindössze 12 km-re található városunktól, az Erdőspuszták egyik legnépszerűbb pihenő- és kirándulóhelye, ahol gyalogos és kerékpáros túraútvonalak, kilátók, játszóterek, bemutatóház, arborétum, piknikezési és horgászási lehetőségek várják a természet kedvelőit.

Berettyóújfalui csonkatorony
A berettyóújfalui csonkatorony (38 km) az egykori Herpály nevű település 12. században román stílusban épült monostorának maradványa, Hajdú-Bihar megye legrégebbi építménye, amely Berettyóújfalu határában látható. A mai csonkatorony csupán töredéke a réginek, a 19. század közepén még állt a másik torony, melyet azonban elbontottak. A második világháború idején a torony súlyosan megrongálódott, de később helyreállították és az 1970-es években tervszerű régészeti feltárást is végeztek. A kutatások eredményeként egy háromhajós, nyugati ikertornyos, igen nagy méretű kolostortemplom alaprajzát tárták fel.
Hozzászólások