Orbitális választási csalásról, áremelő brüsszeli bürokratákról, EBESZ-hadseregről is beszélt a miniszterelnök.
Szokásos rádióinterjújával zárta a kampányidőszakban tett nyilatkozatainak sorát Orbán Viktor miniszterelnök. A választás talán legtöményebb kampánybeszélgetésének lehettek fültanúi a hallgatók, hiszen volt szó
- orbitális választási csalásról,
- az ukrán elnökkel a háttérben egyezkedő baloldalról,
- “genderőrületről”,
- áremelő brüsszeli bürokratákról,
- és a turizmusra jótékonyan ható EBESZ-hadseregről.
A kormányfőnek nem volt nehéz dolga ezúttal sem, hisz egyetlen kényes kérdést sem kapott a műsorvezetőtől. A beszélgetés az orosz-ukrán háborúval, annak magyarországi kapcsolódási pontjaival indult. Orbán Viktor kifejtette, hogy
Megértéssel kell fogadnunk az ukrán elnök nyilatkozatait, hiszen bajban van a hazája. Azt reméli, ha úgy tud kikerülni ebből a helyzetből, ha másokat is belevon a háborúba. Én ezt nem rovom fel neki, nem hibáztatom érte, nincs vele vitám. Akivel van vitám az a magyar baloldal, hiszen szót akarnak fogadni az ukrán elnöknek. Ez a háború nem a mi háborúnk, itt semmit sem nyerhetünk, de mindent elveszíthetünk. Elítéljük az orosz támadást, de nem tudunk úgy segíteni az ukránokon, hogy tönkretesszük még saját magunkat is.
A szankciókkal kapcsolatban azt mondta- amit már tegnap Kocsi Máté is megfogalmazott az M1-en kapott, kampányolásra fordítható öt percben- , hogy
ha Oroszországból nem jön energiaforrás, akkor nincs energia Magyarországon. A magyar gazdaság nem működhet ilyen energiaforrások nélkül, és belénk könnyebb belénk kötni, mint mondjuk a németekbe. Magyarország ki fog tartani a saját álláspontja mellett.
A miniszterelnök szerint, a baloldal megkötötte a maga megállapodását az ukránokkal, és ha ők nyernek vasárnap, akkor egyfelől
megindulnának a fegyverszállítmányok Ukrajnába, másfelől pedig elzárnák az Oroszországból érkező olajat és gázt, amivel tönkretennék Magyarországot.
A “háborús baloldal” és a gázcsapot szorongató ellenzék képe oszlopos része a Fidesz idei kampányának, hiszen a koronavírus-hírlevelekben már többször “tájékoztatta” erről a veszélyről azokat, akik eredetileg a vakcinák miatt adták meg e-mail címüket.
Előzmények:
A kormányfő egyébként az interjúban pont ilyen módszer kapcsán vádolja választási csalással az ellenzéket, miszerint felhívják az embereket, holott ők nem adták meg nekik az adataikat. Szerinte,
Stiklik elő szokta fordulni a kampányokban, az se szép dolog, de ez nem az. Emberek százezreinek szerzik meg az adatait az engedélyük nélkül, és oda kampányüzeneteket küldenek. Lesz a jogászoknak bőségesen dolguk a választások után. Ez egy nagyon súlyos választási csalás, amit ki kell vizsgálni.
A háborút követő gazdasági válság kapcsán elmondta, jelentős és mély európai gazdasági válság előtt állunk, aminek a gyökerei szerinte mélyebbre nyúlnak a háborúnál.
Van egy általános versenyképességi problémája az európai gazdaságnak, ráadásul egy technológiai átállással próbálkozik Európa, a háborútól függetlenül is ki akarta már kapcsolni a gazdasági rendszeréből az úgynevezett fosszilis energiahordozókat, amit úgy old meg az unió, hogy emeli az árakat. Tehát az árak nem maguktól mennek fölfelé, ez egy brüsszeli bürokraták által meghozott döntés. Ehhez most még jött a háború, ami önmagában is baj lett volna, azonban erre az unió szankciókkal válaszolt, aminek mi sosem örültünk, de az európai egység érdekében, elfogadtuk, ezek még meglökték az energia árakat. Ez néhány héten, hónapon belül érződni fog. A szankciók a mezőgazdaság miatt élelmiszerválságot robbanthatnak ki. Az is megtörténhet, hogy alapvető élelmiszerekből hiány jelentkezhet.
A műsorvezető rákérdezett a válságkezelésre is, illetve arra, hogy fog-e alkalmazni megszorításokat a kormány, ha ismét nyer a Fidesz április 3-án. Orbán szerint,
a megszorítás az egy baloldali válságkezelési eszköz. Ez egy rendkívül fájdalmas és elhibázott válságkezelési módszer. Ők sosem ezt alkalmazzák, hanem például az adócsökkentést.
A válságkezeléshez pénzre van szükség, ami a miniszterelnök szerint akkor van, ha dolgozunk.
Azért működik jól a magyar gazdaság, mert az elmúlt időszakban 1 millió új munkahelyet hoztunk létre, és ha munkahely van akkor pénz is van. Most több az álláslehetőség, mint amennyi ember dolgozni tud. Munkával lehet válságot kezelni, ha eljön ez a nehéz helyzet, akkor a kormánynak arra kell törekednie, hogy megőrizze a munkahelyeket.
A Brüsszellel szembeni védekezés is terítéken volt. A miniszterelnök elmondta, hogy
Ki kell védeni a háború következményeit, ki kell védeni a brüsszeli áremelések következményeit, majd a válság következményeit. Utána kell megvalósítani amit terveztünk. Jó rendszer amit felépítettünk, példaként szokták emlegetni Európában, de van rajta néhány lyuk.
A gyermekvédelmi népszavazásra szerinte ráborult a választási kampány és a háború is. Szerinte az emberek békét akarnak, és ez a kérdés most mindent háttérbe szorít. Itt jött az interjú talán legerősebb kampánybeszéde, miszerint
az emberek azt is érzik, hogy ezt egyszer lehet elrontani. Vasárnap lesz 13 óránk, hogy eldöntsük Magyarország jövőjét. Ha jól döntünk, megmentjük Magyarország jövőjét.
A népszavazás kapcsán kiemelte, hogy hazánk még nem sodródott bele a “genderőrületbe”, ezért mindenkitől azt kéri, hogy ne vegye félvállról a népszavazást “tartsuk az asztalon” a témát.
Az EBESZ küldöttjeivel kapcsolatban azon viccelődött, hogy
lassan annyian jönnek, mint egy hadsereg, de a turizmusnak jót tesz.
Az összefogást az ellenzék oldalán természetellenes szövetségnek titulálta, amiért- szerinte- feladtak az összefogással becsületességet és önazonosságot.
A teljes interjút itt nézhetik meg:
Kapcsolódó cikkünk:
Hozzászólások